פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
מאיזו סיבה אני בכלל תומכת בדמוקרטיה

מאיזו סיבה אני בכלל תומכת בדמוקרטיה

עלון פסיכולוגיה עברית | 24/2/2019 | הרשמו כמנויים

שבוע של איחודים מאחורנו. לפעמים באיחודם של שניים, נוצר יותר מקום לכל אחד, ולפעמים האיחוד דווקא מצמצם את המרחב. יש שהאיחוד מוסיף ייחוד לפרטיו, ויש שהוא מטשטש את זהותם. אמנות של ממש היא - להתאחד בלי להפוך לאחד.

ובאתרנו השבוע - ריבוי מרגש של חומרים מקוריים:


 הודעות ממומנות 

מכון פסגות

להתמקצע בגישת הדור השלישי

לא מצליח לפצח מטופל מאתגר? זה הזמן להתקדם לשיטה המובילה בגישת הדור השלישי:
"סכמה תרפיה", אינטגרציה בין טיפול דינמי ו-CBT. הוכחה כאפקטיבית על כל קשת הפרעות האישיות.
הירשמו עכשיו ללימוד הגישה ב"מכון פסגות">>


מרכז ויניקוט

נמשכת ההרשמה לתוכנית 'מפת דרכים'- בית הספר לפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית במרכז ויניקוט בישראל

אנו מזמינים אתכם להגיש מועמדות, ההרשמה תסתיים ב 31.03.19
לפרטים נוספים- לחצו כאן
ההרשמה לתכנית למטפלים באומנויות ולתכנית המתקדמים תפתח ב 01.03.19

מרכז גוף נפש

סמסטר אביב-קיץ לאנשי טיפול
מגוון קורסים קצרים וסדנאות עם מיטב המנחים

מיינדפולנס | ACT | דמיון מונחה | גשטאלט | CBT | תקשורת מקרבת ועוד.
מקומות אחרונים ל:
06/03 מפגשים עם דפוסי היקשרות Attachment | רות בן אשר
10/04 גשטאלט כאן ועכשיו, בבנימינה | ד"ר רונית נשר

 

נפתח במאמרם של רפי ישי, ג'ו ישי ודרור אורן - "הורות בלתי אפשרית": טיפול בהורות חסומה כתוצאה מתגובת דחק לאירועי חיים שליליים. בתיאוריה הפסיכואנליטית, הורות מזוהה כשלב בהתפתחות העצמי, בו צומחת מסוגלות של ההורים לאגד יחד את כוחותיהם היצירתיים ולהגיע ל"ברית שיתוף". מצבי חיים שליליים המעוררים תגובות דחק וטראומה, עשויים לגרום לנסיגה בתפקוד ההורי ולהוות מחסום בפני תפקוד יצירתי. עם זאת, על פי בולאס, תפקוד הורי תקין במצבים אלו עשוי לאפשר התפתחות של חוויות שגשוג (גנרה), כך שנוצרת להורים ולילדיהם הזדמנות לבטא את המבע הייחודי שלהם (אידיום) ולהיחלץ מתבניות עצמי כוזב. במאמר מתוארים שני סגנונות הורות שניתן לנוע ביניהם – הורות מעצבת או הורות מגלפת. סגנונות אלו מקבילים, בהתאמה, לעמדות הסכיזו-פרנואידית והדיכאונית בהתאם לתיאוריה הניאו-קלייניאנית של סטוק.  כאשר ההורות נחסמת והתפקוד ההורי מידרדר נמצא את ההורות מתקבעת באחת העמדות, ונזהה תפקוד הורי בלתי יעיל עד כדי אובדן המסוגלות ההורית. המאמר מציג מצבי הורות בלתי אפשריים באמצעות דוגמאות קליניות.

שיר דרור סקרה את יום העיון אור באפלה "אור שעסק בטיפול באמצעות EMDR בנפגעי תקיפה מינית, ובעיקר בנפגעי טראומה מינית מורכבת, וחזרה עם רשמים מעניינים, על השיטה, השימוש בה ואתגריה.

על שולחנה של יו"רית חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות, תוכלו לעיין בסיכום ועידת צירי הפסיכולוגים שהתקיימה החודש. על רקע כתבות שהיו השבוע בתקשורת ובהן נתונים קשים על שכרם העלוב של הפסיכולוגים בשירות הציבורי  צירי חטיבת הפסיכולוגים ממשיכים בחשיבה ופעילות אינטנסיבית למיצוי זכויות ההעסקה שלנו כיום וטיפול בהפרות שכר, לצד הכנות מקיפות לקראת המו"מ על הסכמי השכר הבאים.
ועוד על אותו השולחן –מוזמנים לקרוא את נייר העמדה המשותף של התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית, הסתדרות הפסיכולוגים בישראל (הפ"י), וחטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות המח"ר בעניין תיקון חוק החינוך המיוחד שיוצא לדרך. בנייר העמדה מוצגים תנאי הבסיס שחיוניים לדעתנו להצלחת הרפורמה, ואת השינויים המחוייבים במערך הפסיכולוגיה החינוכית אשר יסייעו לכך.

בשפיות זמנית - מסמך ההנחיות של איגוד הפסיכולוגים האמריקאי לטיפול בבנים וגברים (APA Guidelines for Psychological Practice with Boys and Men ) פורסם לפני כחצי שנה, אך טרם נידון באופן מקיף בקהילה הפסיכולוגית בארץ. המסמך מציע שורה של המלצות שמטרתן לעצב באופן כללי את פעילותם של פסיכולוגים בקליניקה, בקהילה ובחברה, ולא מיועד לספק הנחיות קליניות ספציפיות. הנחת היסוד של המסמך היא שבנים וגברים הם קבוצת אוכלוסייה שיש לה מאפיינים שונים שניתן לזהות אותם וחשוב להכיר אותם, כדי להתאים להם טיפול מיטבי. אנחנו מציעים לכם סקירה ביקורתית של סעיפיו השונים של המסמך. מה דעתכם בנושא? מוזמנים לשלוח אלינו טורי תגובה למסמך.

כשבפרשת השבוע נשברים לוחות הברית באקט קשה ודרמטי, ד"ר מרים אבנרי כהן כותבת על מפגש גורלי של ויקטור פרנקאל עם שבר שיש מבית הכנסת החרב ששינה את מהלך חייו, ועל האפשרות של כל אדם למצוא 'שבר' אישי ומיוחד לו.

רות נצר מתכתבת עם שירה של לאה גולדברג וחושבת על העמדה הנשית והאופן בו משתנה בין הדורות.

ד"ר ארנון רולניק בפוסט מעניין על מוטיב הנחמה בטיפול והאופן בו הוא כמעט נעדר בשיח התאורטי.

 

ולסיום, הצטערנו מאד בפטירת בן זוגה של ד"ר ניצה ירום, זאביק. בפוסט בנימה אישית, המוקדש לזכרו, מתארת ניצה את דמותו המיוחדת, וכותבת על האופן בו קולו הצלול וחשיבתו הישרה היוו מצפן עבורה בתהליך התפכחותה המקצועי, והשפיעו על הטורים שפרסמה בבלוג האישי שלה. איתך באבלך.

.

 

 

"מאיזו סיבה אני בכלל תומכת בדמוקרטיה,

בשלטון הרוב, שהרי ממילא אשתייך

תמיד למיעוט: למוזרים".

(אוה קילפי)


מטפלים בהסדר משרד הבטחון

איך מצטרפים? 

אם אתם ספקים מאושרים של משרד הבטחון תוכלו לעדכן זאת במאפיינים שלכם ברשימת חברי הקהילה.
יש לסמן את תיבת הסימון ליד 'ספק מאושר משרד הבטחון' בחלק של מידע נוסף. 

עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

רבות דובר על כניסת השיח החברתי אל 'נושאי הליבה' של הפוליטיקה הישראלית, שיח שהשפיע באופן זה או אחר גם...
היום, היום הראשון של חג הקורבן, חל גם תשעה באב, בו מציינים את 'חורבן הבית'. מגילת איכה היא מגילת עדות...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.