לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
פסיכותרפיה בהשתנות מתמדת – האלגוריתם יטפל?

פסיכותרפיה בהשתנות מתמדת – האלגוריתם יטפל?

שפיות זמנית | 6/11/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

בבואכן לבחור פסיכותרפיסטית, מה הייתם מעדיפים – מחשב או בן אדם?

סביר להניח שבן אדם.

ואם נאמר שהמחשב מעודכן בפרוטוקולי טיפול אפקטיביים ביותר הקשורים לבעיה שבעיתה אתם פונים והטיפול באמצעות המחשב צפוי לעלות עשירית מהטיפול האנושי?
כבר קצת יותר מסובך.

בכתבה שפורסמה השבוע ב- YNET נסקרת התופעה המתפתחת של אבחון וטיפול באמצעות כלים ממוחשבים. לא מדובר על מטפלים אנושיים המתקשרים עם הפציינט באמצעות הצ'ט או באמצעות שיחת וידאו, אלא באלגוריתמים ממוחשבים המממשים הלכה למעשה פרוטוקולים של טיפולים לבעיות ספציפיות.
כך למשל, אם אני סובל מדיכאון אני יכול לפנות לאתר beatingtheblues ולקבל באמצעותו תוכנית טיפולית מותאמת של כ-12 פגישות שתינתן על ידי מחשב. התוכנית מבוססת על טיפולים שנבדקו מחקרית ויש עדויות אמפיריות משמעותיות המצביעות על כך שהם משפרים את רווחת המטופל.

נראה כי לא מדובר בגימיק או בהונאה, ומפעילי האתרים, כמו גם חוקרים בתחום לוקחים את העניין מאוד ברצינות ומכירים גם בגבולות המדיום. כך לדוגמה, באתר הנ"ל, בשל העובדה שלאבחון על ידי מחשב יש עדיין חסרונות רבים, האבחון והתאמת הטיפול נעשה על ידי מטפל אנושי. כתוצאה מכך, גם ארגון הבריאות הבריטי NICE ממליץ על האתר הזה ועל עוד אתרים כטיפולים לגיטימיים ואפקטיביים לבעיות נפשיות. מה אתן חושבות על כך? מה אתם מרגישים?

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.