לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
שער - טיפול פסיכולוגיתמונת שער - טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי

טיפול פסיכולוגי הוא תהליך שמבוצע עם פסיכולוג, ועוסק בהבנת תהליכים נפשיים מודעים ושאינם מודעים, בהתבוננות ביחסים בינאישיים, בהתנהגות, במחשבה וברגש של האדם וכן ביחסי הגומלין ביניהם. הטיפול הפסיכולוגי עשוי להשתנות בהתאם להתמחות הספציפית של הפסיכולוג המטפל שאליו פונים.

מהו טיפול פסיכולוגי?

טיפול פסיכולוגי הוא תהליך שמבוצע עם פסיכולוג, ועוסק בהבנת תהליכים נפשיים מודעים ושאינם מודעים, בהתבוננות ביחסים בינאישיים, בהתנהגות, במחשבה וברגש של האדם וכן ביחסי הגומלין ביניהם. טיפול פסיכולוגי יכול להיות פרטני, זוגי, משפחתי או קבוצתי. פניה לטיפול פסיכולוגי יכולה להתרחש בעקבות התמודדות עם מחלה או הפרעה נפשית, אך גם בשל התמודדות עם קושי או קונפליקט שאינם מוגדרים כהפרעה או מחלה.

למי מותר להעניק טיפול פסיכולוגי?

לפי חוק הפסיכולוגים (תשל״ז - 1977), לא יעסוק אדם בפסיכולוגיה אלא אם הוא פסיכולוג. לפיכך, טיפול פסיכולוגי הוא טיפול שמעניק פסיכולוג. לעומת זאת, מכיוון שבישראל לא נחקק חוק שעוסק בפסיכותרפיה (הלחם בסיסים שמקורו ביוונית: פסיכו - נפש, תרפיה - טיפול), לכל אדם בישראל מותר להעניק טיפול נפשי, ללא תלות בהכשרתו, ולפיכך גם בהיעדר פיקוח ממשלתי.

האם לפסיכולוג שמטפל בי יש רשיון?

אפשר לבדוק זאת בקלות באמצעות חיפוש שמו של הפסיכולוג במאגר הפסיכולוגים בעלי רשיון באתר משרד הבריאות.

אילו סוגים של טיפולים פסיכולוגיים ישנם?

קיימים ששה תחומי מומחיות בפסיכולוגיה: פסיכולוגיה התפתחותית, פסיכולוגיה חברתית-תעסוקתית-ארגונית, פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה קלינית, פסיכולוגיה רפואית ופסיכולוגיה שיקומית. בהתאם, כל פסיכולוג מומחה מעניק טיפול פסיכולוגי שונה: 

הפסיכולוג ההתפתחותי עוסק באיתור תינוקות וילדים בגיל הרך במצוקה ובסיכון התפתחותי רב-תחומי. הוא מאבחן ומטפל בהם ובהוריהם, ועוסק במידת האפשר גם במניעה והדרכה. מטרתו של הטיפול הפסיכולוגי היא להעלות את הילד, עד כמה שניתן, על מסלול התפתחותי תקין.

הפסיכולוג החברתי-תעסוקתי-ארגוני עוסק באבחון וטיפול לצורך קידום ההתפתחות המקצועית של הפרט, והוא מסוגל לבצע תהליך ייעוץ פסיכולוגי-תעסוקתי שלם הכולל התערבויות שונות המותאמות לבעיות שונות ולאוכלוסיות מגוונות. 

הפסיכולוג החינוכי עוסק בעבודה טיפולית ואבחונית במגוון בעיות אצל הילד, בן הנוער או ההורה, וכמו כן כוללת הדרכת הורים וייעוץ לצוותים חינוכיים. הפסיכולוג החינוכי עוסק גם במערכת יחסי הגומלין בין הפרט ובית הספר, ועוסק במצבם ובתחושותיהם הלימודיות, החברתיות והרגשיות של ילדים בסביבה הבית ספרית.

הפסיכולוג הקליני עוסק באבחון, בהערכה ובטיפול בפסיכופתולוגיה (דפוסי חשיבה, רגש והתנהגות החורגים מהנורמה ועשויים להצביע על הפרעה נפשית אצל האדם). הפסיכולוג הקליני מטפל, בהתאם להכשרתו, בילדים, בנוער או במבוגרים.

הפסיכולוג הרפואי עוסק בהקשרים הפסיכלוגיים של התפרצות תופעות ומחלות גופניות, דרכי ההתמודדות עמן ומניעתן. פסיכולוגים רפואיים עובדים לרוב במסגרות טיפול רפואי כגון בתי חולים וקופות חולים, בהם הם מסייעים לחולים ולצוות הרפואי בהתמודדות עם מחלות.

הפסיכולוג השיקומי עוסק באבחון, טיפול ושיקום אנשים המתמודדים עם מוגבלויות גופניות, נפשיות, שכליות וחברתיות. פסיכולוג שיקומי מסייע לאדם שמתמודד עם מוגבלות לממש את פוטנציאל יכולותיו שנפגעו, תוך ראיה אינטגרטיבית של כל תחומי החיים של המטופל.

טיפול פסיכולוגי ציבורי

כל מבוטחי קופות החולים בישראל זכאים לטיפול פסיכולוגי כחלק מהשירותים הבסיסיים של סל הבריאות. למרבה הצער, בשל עומס פניות, העדר תקנים מספקים וליקויים נוספים, מערכת בריאות הנפש הציבורית מוצפת בפניות ולכן משך ההמתנה לקבלת טיפול פסיכולוגי במסגרת קופות החולים ומערכת בריאות הנפש הציבורית עומד על חודשים ולעתים אף למעלה משנה. 

מטפלים בתחום טיפול פסיכולוגי

מטפלים בתחום טיפול פסיכולוגי

רחל כהן
רחל כהן
פסיכולוגית
ירושלים וסביבותיה
יעל בר-און
יעל בר-און
פסיכולוגית
כרמיאל והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), צפת והסביבה
מני פולק
מני פולק
עובד סוציאלי
ירושלים וסביבותיה
לילך עלוא כוכבי
לילך עלוא כוכבי
עובדת סוציאלית
רחובות והסביבה, אשקלון והסביבה, קרית גת והסביבה
ליטל חיטוביץ
ליטל חיטוביץ
מטפלת זוגית ומשפחתית
פרדס חנה והסביבה, נתניה והסביבה
תמר סרנת
תמר סרנת
פסיכולוגית
כפר סבא והסביבה