לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
 
פסיכולוגיית "הזכרונות הכוזבים" מתעוררת מחדש במשפט הארווי ויינשטיין

פסיכולוגיית "הזכרונות הכוזבים" מתעוררת מחדש במשפט הארווי ויינשטיין

שפיות זמנית | 20/2/2020 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

פסיכולוגיית "הזכרונות הכוזבים" מתעוררת מחדש במשפ 1

לפני קצת יותר משבועיים שיתפנו בבלוג את כתבתה של רות ברנשטיין פרץ, מתמחה בפסיכולוגיה חינוכית, על סגירתה של "הקרן לתסמונת הזכרונות הכוזבים" (FMSF – False Memory Syndrome Foundation). אנשי הקרן טענו כי אנשי ונשות בריאות הנפש, שפגשו נשים במסגרת טיפול, עודדו את יצירתם של זיכרונות כוזבים שלהן אודות פגיעות מיניות שלא התרחשו במציאות בילדותן, באמצעות סוגסטיה. 

אבל ידיעות שמתפרסמות לאחרונה מראות שקיומם ומעמדם של "הזיכרונות הכוזבים" עוד רחוק מלהעלם. באתר רויטרס פורסם כי המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין עתיד לזמן למשפטו מומחית לזכרונות כוזבים, כדי שתעיד לטובתו. משפטו של ויינשטיין נפתח בתחילת 2020, והאישומים נגדו מתייחסים לאונס ותקיפה מינית של שתי נשים. מאז נחשפו העדויות הראשונות נגדו ב–2017 בתחקירים של "ניו יורק טיימס" ו"ניו יורקר", יותר מ–80 נשים — רבות מהן שחקניות בהוליווד — טענו כי ויינשטיין אנס, הטריד או תקף אותן מינית.

בדיווח של רויטרס נכתב כי חבר המושבעים במשפטו של ויינשטיין עתיד לשמוע עדות של אליזבת' לופטוס (כאן אפשר לצפות בהרצאת TED שלה על אמינותם של זכרונות), פרופסור לפסיכולוגיה מאוניברסיטת קליפורניה באירוויין, שכתבה באופן נרחב על זכרונות כוזבים. לופטוס כתבה במשותף מאמר ב-2015 ב"Journal of Criminal Law and Criminology" ששמו "Remembering Disputed Sexual Encounters: A New Frontier for Witness Memory Research", שבו היא והכותבים הנוספים הסיקו שהאשמות בתקיפה מינית מערבות לרוב "אי-הסכמה כנה בנוגע לאינטרפטציה של הההסמה בין הצדדים", וכי "המאשימה יכולה לזכור באופן כוזב שהיא התנגדה בגלוי או שהיא עשתה דברים שהיא רק חשבה עליהם".


- פרסומת -

מנגד, לטובת המתלוננות תעיד במשפט גם הפסיכולוגית ברברה זיו, שהעידה גם במשפטו של ביל קוסבי, שתסביר מדוע זה נדיר מאוד מצד קורבנות תקיפה מינית לספר לאחרים באופן מידי על כך שהותקפו, וזה נדיר אפילו יותר מצדן להתלונן לרשויות החוק מיד לאחר התקיפה.


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: ממסד וחוק, פסיכולוגיה במדיה ובתקשורת, זיכרון, אלימות
לאה שקלים
לאה שקלים
חברה ביה"ת
ירושלים וסביבותיה
אנה וייסמן
אנה וייסמן
עובדת סוציאלית
כרמיאל והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), עכו והסביבה
אסתר תירוש
אסתר תירוש
עובדת סוציאלית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
אריאלה מלצר
אריאלה מלצר
עובדת סוציאלית
רחובות והסביבה
טלי וולף
טלי וולף
עובדת סוציאלית
פרדס חנה והסביבה
ד"ר דוד זוהר
ד"ר דוד זוהר
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.