לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
 
לו יכולתי הייתי שורפת את הממסד ששמו תקופות השנה

לו יכולתי הייתי שורפת את הממסד ששמו תקופות השנה

עלון פסיכולוגיה עברית | 26/5/2019 | הרשמו כמנויים

האש הזו, מסוכנת ומושכת. כשהעולם החיצוני לוהט, שורף, בוער, הדלקת האש נעשית מסוכנת כפליים. האוויר דליק, וברגע יכול להשרף הבית. השנה, סביב חג האש, למדה אותנו שוב האש שיעור כואב על כוחה המכלה. לא קל לוותר על יסוד האש. על הלהבה המרצדת, על עוצמתה המרקדת, על כח החיים וההרס, הרהב והסוד שזוהרים יחד מול מבטנו המשתאה. אמנות מיוחדת היא אמנות הדלקת האש המתונה (לא זו הקונקרטית דווקא), בלי לותר על הלב הבוער, אך בלי לסכן את גבולות היישוב ואת קירות הבית.

באתרנו השבוע מאמרים לוהטים במיוחד:


 הודעות ממומנות 

מרכז ויניקוט

נמשכת ההרשמה לתכנית ללימודי תעודה מתקדמים בפסיכותרפיה פסיכואנליטית ברוח החשיבה הוויניקוטיאנית והעצמאית

התכנית מוכרת על ידי האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה והאגודה הישראלית לפסיכותרפיה פסיכואנליטית.
ההרשמה תסתיים ב 30.5.19. לפרטים נוספים הכנסו לאתר


שירותי הייעוץ הפסיכולוגי, אונ' העברית

תוכנית תלת-שנתית להכשרה בפסיכותרפיה דינמית

השירות הפסיכולוגי מודיע על פתיחת המחזור ה-12 של התוכנית להכשרת מטפלים שתחל באוקטובר 2019


אונ' תא - ביהס לעס (בוב שאפל)

לימודי טיפול זוגי ומשפחתי באוניברסיטת ת"א, שנה"ל תש"פ (2019-2020)

מסלול תלת שנתי בניהולה האקדמי של פרופ' יעל גירון, המותאם לקריטריונים הנדרשים לקבלת הסמכה מטעם האגודה לטיפול זוגי ומשפחתי
מספר המקומות מוגבל! למידע: elarozen@tauex.tau.ac.il | 03-6409559


- פרסומת -


מרכז חוסן

סדנת ACT (טיפול בקבלה ומחויבות) בילדים ומתבגרים

גישה טיפולית חדשה המדגישה קבלה של תכנים מנטאליים שונים (מחשבות, זיכרונות ורגשות), על פני מאבק בהם ועושה שימוש בין השאר בטכניקות של קשיבות. מנחים: ד"ר רן אלמוג, אביגיל סגל בן עמי ופרופ' דני חמיאל. מפגש ראשון ב 13.6


 

נפתח במאמרן הנפלא של חמוטל ארבל ואביבית אביב, שהתפרסם זה מכבר באתרנו – 'תודה לך פרומתיאוס: עבודה עם אש כמקדמת טרנספורמציה רגשית בטיפול במתבגרות ובמתבגרים'. כמטפלות באמנות, נוכחו הכותבות שלהדלקת אש, לשריפה ולהתכה של חומרים בחדר הטיפול יש איכויות מקדמות שינוי. ניסיונן מראה שעבודה עם אש היא בעלת משמעות רבה בטיפול במתבגרות ובמתבגרים: נראה שתהליכי הטרנספורמציה שהאש יוצרת ומזמנת מהדהדים את המשימות ההתפתחותיות העומדות בפני נערות ונערים. המאמר מתמקד בקשר של האש אל שלוש מן המשימות האלה: נפרדות ועצמאות; ויסות דחפים; וגיבוש זהות. במאמר מוצע אופן עבודה שיש בו היבטים קונקרטיים של עבודה עם אש בחדר הטיפול, לצד התבוננות סימבולית.

הבא בתור הוא מאמרם של פרופ' חיים עומר וטל מימון – 'מורים אמיצים: מהישרדות לשליחות' - הוראה היא המקצוע עם רמת השחיקה הגבוהה ביותר בעולם. אחת הסיבות לכך היא הפגיעה המתמשכת במעמד המורים ובסמכותם. מורים הם יעד לביקורת, הם מבודדים יותר מבעבר, יחסיהם עם הורים התערערו, ואמצעי הסמכות שלהם התמעטו. גישת "הסמכות החדשה" מציעה מסגרת מושגית ומעשית לבניית מעמד המורים ולביסוס סמכותם. מבנה הסמכות שנהג בעבר – שהתבסס על ריחוק, שליטה מוחלטת, דרישה לציות אוטומטי, היררכיה תלולה ותגמול מיידי – נדחה על ידי החברה המודרנית. גישת הסמכות החדשה מתווה למורים דרך ליצירת סמכות המבוססת על נוכחות אכפתית ונחושה, פיתוח של שליטה עצמית, יצירה של מערכות תמיכה וכריתת בריתות עם הורים, עמיתים ומנהלים. המאמר מציג ומדגים עקרונות אלו, על בסיס ספרו האחרון של חיים עומר, "מורים היום: מהישרדות לשליחות" (2018).

במדור סקירות הספרים, שתי סקירות מעוררות מחשבה ומפעילות לב של שני ספרים נהדרים –

בספרו "אתי החיים משחק הרבה" מספר דויד גרוסמן על שלושה דורות של נשים: ורה, נינה וגילי. ורה, המבוססת חלקית על דמותה של אישה אמיתית בשם אווה פאניץ', נאלצת לקבל החלטה אכזרית, והבחירה שלה מטלטלת ומכתיבה את מהלך חייהן של שתי הנשים האחרות, גם עשורים רבים לאחר מכן. נטע עמית כותבת על העברה בין דורית של טראומה, בגידה ונטישה בספרו החדש גרוסמן.

את הסקירה השנייה מביאה לנו דנה לובינסקי, המהרהרת על אהבה בעידן הפוסטמודרני בעקבות הספר 'פתח גדול מלמטה' של אסתר פלד. "פתח גדול מלמטה", זוכה פרס ספיר לשנת 2018, הוא ספר שמשרטט דיוקן נוקב של שאלת האהבה בכלל ושל שאלת האהבה הרומנטית בין גברים לנשים בעידן הפוסטמודרני בפרט. דרך הגיבורה של פלד אנחנו מתוודעים למגוון תופעות התורמות לנזילות האהבה במאה ה-21, בהן החלת לוגיקה קפיטליסטית של צריכה ושימוש על יחסים של אהבה, הנטייה לאנליזת יתר ולחשדנות ביחס לאהבה כתוצאה מהשתלטות השיח הפסיכולוגי וכן מורכבות יחסי הכוחות בין נשים לגברים, גם לאחר המהפכה הפמיניסטית.

במדור הספרים תוכלו להכיר את ספרה של תמר לוסטיג 'סודות הגינון הטיפולי', המביא את מסעם המשותף של מטופליה של לוסטיג ושלה בעבודתם יחד ועם הצמחים. ממצב בסיסי של מצוקה, פחד, קיבעון וייאוש מתאפשרת תנועה לחיים בריאים, בטוחים ושמחים יותר. גיבורי הסיפורים עוברים התפתחות נפשית ורוחנית משמעותית הכוללת העזה, פיוס, השלמה וצמיחה במקביל לעולם הצומח.

בפסיכובלוגיה, ד"ר ניצה ירום בפוסט מופלא וכואב, על האופן בו משתפת ברגעים הקשים בחייה, על הדרך בה שיתוף זה מפגיש אותה עם רגעיהם הקשים בחייהם של רבים אחרים, על התמודדות עם הקושי ועל המסע הנפשי, מסע 'פיקרסקי' שהיא עוברת (תוהים מה זה 'פיקרסקי'?  הכנסו לטור ותגלו).


- פרסומת -

ומשולחנה של יו"רית חטיבת הפסיכולוגים במח"ר, הודעה על ביקור בכנס הפסיכולוגים הקליניים בגינוסר! (ובהזדמנות זו – הנאה מרובה לכל המשתתפים).

 

 

שני יסודות / זלדה

הלהבה אומרת לברוש 
כאשר אני רואה 
כמה אתה שאנן 
כמה עוטה גאון 
משהו בתוכי משתולל 
איך אפשר לעבור את החיים 
הנוראים האלה 

בלי שמץ של טירוף 
בלי שמץ של רוחניות 
בלי שמץ של דמיון 
בלי שמץ של חירות 
בגאווה עתיקה וקודרת 

לו יכולתי הייתי שורפת 
את הממסד 
ששמו תקופות השנה 
ואת התלות הארורה שלך 
באדמה, באוויר, בשמש, במטר ובטל 

הברוש שותק, 
הוא יודע שיש בו טירוף 
שיש בו חירות 
שיש בו דימיון 
שיש בו רוחניות, 
אך השלהבת לא תבין 
השלהבת לא תאמין

 

 


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: טיפול בהבעה ויצירה, ארגונים חינוכיים, ספרים, אובדן ושכול
אורן מי-רון
אורן מי-רון
פסיכולוג
שפלה, תל אביב והסביבה, רמת גן והסביבה
חנה יוסופוב
חנה יוסופוב
פסיכולוגית
חיפה והכרמל, אונליין (טיפול מרחוק), עכו והסביבה
עטרה בלאו
עטרה בלאו
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה
ענת זוטא
ענת זוטא
פסיכולוגית
פרדס חנה והסביבה
לילך ברנע
לילך ברנע
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), חולון והסביבה
כרמית קולץ- נהיר
כרמית קולץ- נהיר
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
ירושלים וסביבותיה, אונליין (טיפול מרחוק)

עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

לחברי פסיכולוגיה עברית שלום,   פורום "סוגיות בטיפול קוגניטיבי והתנהגותי" בהתחדשות. מוזמנים...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.