פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
תפקחו את העיניים, תסתכלו סביב

תפקחו את העיניים, תסתכלו סביב

עלון פסיכולוגיה עברית | 26/3/2017 | הרשמו כמנויים

שעון הקיץ שנכנס לתוקפו בסוף השבוע האחרון מאריך את הזמן בו נוכל להסתכל על סביבתנו. עונת האביב מזמנת לנו פריחה ייחודית ויפה, יחד עם מזג אויר מתאים לשהות בחוץ. האם ננצל את ההזדמנות לצאת מהבית ומהמוכר ולפקוח את העין הפנימית, בנוסף על זו החיצונית, לסביבה המתחדשת?

אנו רגילים להיצמד לדפוס הנפוץ של פגישות פרטניות בטיפול במבוגרים, אולם יתכן שבכך אנו מחמיצים פן מהותי בחיי מטופלינו. ד"ר שניאור הופמן, פרומי גוטליב ורעות בר-אל מבקשים להתמיר את ההסתכלות הפרטנית למערכתית, ולבחון מקרים בהם מומלץ להזמין לטיפול את בני המשפחה. הבנה מערכתית נחוצה על מנת להעריך את מצבו של המטופל בדיוק רב יותר, במיוחד במקרים של תקיעות בטיפול.

הצורך לראות את הטוב באחר הוא תנאי בסיסי לטיפול זוגי לאחר בגידה. עדי מאנע מציגה מודל לשיקום הזוגיות לאחר טראומה המערערת את יסודות המשפחה. נכונות אמיתית לתיקון יחד עם עבודה זוגית מאומצת יוכלו לתרום לפיתוח הסתכלות חדשה על הזוגיות הקיימת.

שתי רמות נדרשות לטיפול בדפוסים שנוצרו במהלך ההתפתחות. רמות אלו מתאפיינות בשפות טיפוליות שונות, ומצריכות את הרחבת נקודת המבט הטיפולית. ארנון רולניק מדגים את היתרונות בשילוב השפה הטכנית והשפה הבין-אישית בטיפול, ואת הנצרך ממטפל שיבחר בדרך זו.

יש והסתכלות חיצונית מתעתעת בנו או שאינה מגלה את כל המתרחש בתוכנו פנימה. כך, תיאוריה שטענה כי הפרעות נפשיות מתבטאות בתווי הפנים הופרכה זה מכבר. שירה של חלי טל שלם מתאר רעב פנימי שאינו מוצא מזור באכילה, כאשר על הפער בין הפנים והחוץ מכסים שקרים לבנים.


"תפקחו את העיניים, תסתכלו סביב
פה ושם נגמר החורף ונכנס אביב
בשדה ליד הדרך יש כבר דגניות
אל תגידו לי שכל זה לא יכול להיות..."
(מתוך: "אנשים טובים", נעמי שמר)

עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

אחת לשנתיים וחצי בערך מתרחשת תופעה שנקראת 'ירח כחול'. במהלך חודש אחד (אוגוסט השנה) נצפה פעמיים ירח מלא....
הקרב על נשיאות ארצות הברית הוכרע אתמול. ג'ו ביידן הדמוקרטי ניצח את הנשיא המכהן טראמפ, בין היתר, בזכות...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.