לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
30.6.2011: וויניקוט, תעשה לי סקוויגל

30.6.2011: וויניקוט, תעשה לי סקוויגל

שפיות זמנית | 30/6/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

רופא הילדים והפסיכואנליטיקאי דונלד וויניקוט פיתח את משחק הסקוויגל (Squiggle) בו המטפל מצייר על דף נייר "קשקוש", והילד משלימו לציור בעל משמעות. טכניקה זו שמשה את וויניקוט ליצירת מגע עם מטופלים ילדים במפגש הראשון וסייעה לו ללמוד על הנושאים הרגשיים המעסיקים אותם.  

30.6.2011: וויניקוט, תעשה לי סקוויגל 1

 ואולי ניתן לחשוב שהמשחקיות שגלומה ביצירת ציור משותף, כזה שמתחיל מקשקוש נטול משמעות והופך לאובייקט בעל צורה, מהדהדת את ההמשגה של וויניקוט אודות המרחב המעברי? השאלה מי הוא זה שצייר את הציור, הילד או המטפל, כמו גם השאלה האם הציור היה שם קודם מחכה להתגלות, או שמא הוא נברא על ידי המשתתפים במשחק, שתיהן אולי מוטב שיוותרו ללא מענה...

והנה קשקוש:

 

30.6.2011: וויניקוט, תעשה לי סקוויגל 2

מה זה יכול להיות? מוזמנים לנסות...


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

ארנון רולניקארנון רולניק16/7/2011

ווניקוט, תעשה לי סקוויגל. בלוג קצר זה פגש אותי במהלך כתיבה לבלוג שלי 'דיאלוגים עם משקפת השחייה' בו אני מתייחס בהקשר מסוים לוויניקוט ולמושגיו 'עצמי אמיתי' ו'עצמי כוזב'.
קישור לבלוג: http://www.hebpsy.net/blog.asp?id=26

מאמרון זה עורר אותי לחשוב - ובעקבותיו ערכתי משאל רחוב קצרצר בקרב כמה פסיכולוגים מצויים. מעניין לציין כי האסוציאציה הרווחת לכותרת זו הייתה 'וויניקוט, תעשה לי ילד'....ובעקבותיו שאלתי את עצמי האם ייתכן כי היה זה הלא מודע של הכותב/ת אשר רימז לעובדה (הידועה) כי משאלה זו הייתה פוגשת את וויניקוט במקום קצת מורכב, עקב היותו חשוך ילדים, וככל הנראה עקר.

(עפ"י ספרו של Brett Kahr D.W. Winnicott: A Biographical Portrait).
ראו לינק http://human-nature.com/free-associations/kahr.html.