פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
תורמי כליה על הרצף הפסיכופתי

תורמי כליה על הרצף הפסיכופתי

שפיות זמנית | 10/10/2014 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

פסיכופתים – השם העממי לסוג מסוים של בעלי הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית – נחשבים כמבטאים מצב קצה של ההתנהגות האנושית, בכל הקשור לאמפתיה ונכונות לפגיעה באחר. בעוד שעל כמה הפרעות נפשיות התרגלנו לחשוב כמצויות על רצף – רצף אשר עליו ניתן למקם גם את מי שנחשבים לבעלי תפקוד "נורמלי" בחברה – יש אולי משהו מאתגר יותר במחשבה על הפסיכופתיה כמצויה על רצף. אך מה אם ניתן לאתר בכל אדם תכונות המקושרות אליה, במידה כזאת או אחרת?

מחקר חדש, שפורסם בכתב העתPNAS  של האקדמיה הלאומית למדעים בארצות הברית, מתבסס על ההנחה כי רצף כזה קיים, ומתמקד דווקא בקצה הנגדי של הרצף, ב"אנטי פסיכופתים" כביכול. החוקרים בחנו מאפיינים נוירו-ביולוגיים של מי שנקטו התנהגות פרו-סוציאלית ואלטרואיסטית באופן קיצוני ונדיר: מי שתרמו כליה לאדם זר ללא תמורה. הם השוו את סריקות המוח שלהם ותגובותיהם המוחיות למבחנים שונים (כמו מבחן תגובות להבעות פחד, שבו לפסיכופתים ציונים נמוכים במיוחד), וגילו שבמדדים רבים מוחם של התורמים מגיב בצורה הפוכה לפסיכופתים – ושונה מזו של אנשים "רגילים" - מהכיוון השני. הממצאים ניכרו גם במבנה המוח: בעוד פסיכופתים נמצאו כבעלי אמיגדלה קטנה יותר מהממוצע, אצל התורמים היא נמצאה גדולה יותר.

על המחקר ורעיונות הקשורים בו ניתן לקרוא עוד באתר בן חצי שנה של ה-New York Magazine העוסק במדעי ההתנהגות, שבו כתבות ורשימות בנושאים קרובים המיועדים לקהל הרחב.


עוד בבלוג של שפיות זמנית

כמה פעמים יצאתם ממפגש עם אדם חדש ותהיתם - מה לעזאזל קרה פה? אני משעמם? הוא פשוט בנאדם מגעיל? אמרתי משהו...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.