לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
אמרו מעתה: הפרעת קשב ופעלתנות יתר

אמרו מעתה: הפרעת קשב ופעלתנות יתר

שפיות זמנית | 6/7/2021 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

הפרעת קשב ופעלתנות יתר

בישיבתה של מליאת האקדמיה ללשון העברית, שהייתה ב- 21 ביוני 2021, נקבע הצירוף הַפְרָעַת קֶשֶׁב וּפְעַלְתָּנוּת יֶתֶר תמורת ADHD. האקדמיה ללשון העברית מנמקת את ההחלטה:

לפי בקשת קווים ומחשבות - העמותה הישראלית להפרעת קשב (ADHD) ובתמיכת עשרות אנשי מקצוע בכירים הוחלט בישיבת מליאת האקדמיה האחרונה לאשר את הצירוף הַפְרָעַת קֶשֶׁב וּפְעַלְתָּנוּת יֶתֶר תמורת המונח ADHD (המונח המלא באנגלית: attention deficit and hyperactivity disorder). בעיקר היה חשוב לאנשי המקצוע להוציא מן השימוש השגור את הצירוף "הפרעת קשב וריכוז".

‍‍‍‍‍‍ ‍‍‍‍‍‍בעמותת קווים ומחשבות הסבירו את הסיבה לפנייה אלינו: לפני שנים נוספה לצד המילה ״קשב״ המילה ״ריכוז״, וכך איבד המונח את דיוקו ואת ייחודו, כי למי מאיתנו אין הסחות דעת או בעיות של ריכוז בעולם שיש בו אין־סוף גירויים.

‍‍‍‍‍‍בדיון בין אנשי המקצוע לאנשי האקדמיה עלה הצורך להחליט מה החלופה העברית הרשמית להיפראקטיביות. הוחלט לבחור בצירוף 'פעלתנות יתר' ולא 'פעילות יתר', שכן 'פעילות' היא לרוב יזומה ומאורגנת, ו'פעילות יתר' יכולה להתפרש כהשתתפות בפעילויות רבות (מדי). לעומת זאת 'פעלתנות' מתאימה לציין תכונה, אפיון של התנהגות, וכך גם הצירוף 'פעלתנות יתר'.

 

קווים ומחשבות - העמותה הישראלית להפרעת קשב (ADHD) מפרטת על ההחלטה בדף הפייסבוק שלה:

...במשך הרבה מאוד זמן חברי העמותה ואנשי מקצוע העוסקים בתחום ניסו לשנות את המושג הרפואי הפרעת קשב וריכוז למונח הנכון המדוייק המקצועי המתאים להגדרה באנגלית Attention Deficit Hyperactivity.

משום מה לפני הרבה מאוד שנים החליטו להוסיף למילה ״קשב״ גם את המילה ״ריכוז״, מה שאינו נכון ואינו נמצא כלל בהגדרה באנגלית.

הדבר גרם לזילות של המונח הרפואי ונתן תחושה כאילו לכולם יש הפרעת קשב כי למי מאיתנו אין הסחות דעת או בעיות של ריכוז כשאנחנו חיים בעולם עם אינסוף גירויים.

כשלכולם יש קושי זה הופך לנורמה וכשזה נורמה אין סיבה להתייחס לתת לזה מקום, הנגשה, התאמות התייחסות אחרת כפי שאותם אנשים שיש להם הפרעת קשב ופעלתנות יתר זקוקים

לכן חשוב היה לדייק את המונח!!!

השם הוא רק עניין סמנטי? ממש לא. השם מגדיר את הבעיה ומחייב מתן התייחסות נאותה.

לאותם 10% של האוכלוסיה המאובחנת עם ADHD המתמודדת עם הקשיים בכל יום ובמצבים לא פשוטים עבורם זו לא מתנה כפי שבארקלי אמר כל מה שהם עושים ומצליחים בו זה למרות הפרעת הקשב שלהם.

עבורם היה חשוב להגדיר ולהסביר שהמונח המקצועי משקף את הקושי שלהם בקשב ובפעלתנות יתר.

כשפנינו לאקדמיה ללשון עברית היה חשוב להוריד את המילה ״ריכוז״ משום שהריכוז הוא ביטוי כמו דחיינות התארגנות ולא ההגדרה של ההפרעה.

כשניפגשנו בדיונים, עלה גם הצורך להגדיר את המונח היפראקטיביות והמילה פעלתנות ולא פעילות נבחרה בגלל העובדה שפעילות היא יזומה כלומר פעילות ספורט, פעילות חינוכית... אני יוזם בפעלתנות יתר איני שולט היא קיימת ואני צריך להתמודד עימה.

...


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.