פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
זה שיש לך הזיות, לא אומר שלא עוקבים אחרייך...

זה שיש לך הזיות, לא אומר שלא עוקבים אחרייך...

שפיות זמנית | 28/11/2017 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

בכתבה של עמית ברנשטיין ב'גלובס' מסופר כי הרגולטור בארה"ב (ה-FDA) אישר לראשונה להטמין חיישן דיגיטלי בתרופה, שמדווח לרופאים ולמטפלים האם המטופל נוטל את התרופה כנדרש.  התרופה (Abilify MyCite) מיועדת לטיפול בסכיזופרניה, הפרעה דו-קוטבית ודיכאון.

מי מאיתנו לא שכח לקחת כדור אנטיביוטיקה פעם? על אחת כמה וכמה כשאתה מטופל תרופתית באופן קבוע, והמינון והתרופה משתנים מדי פעם. מטופלים רבים שוכחים לקחת את התרופות שלהם. לעיתים בכוונה, לעיתים כי פשוט יש יותר מידי תרופות ואי אפשר לזכור את כולן, ולעיתים באמת שוכחים אם מסיבות הקשורות למחלה ואם פשוט כי החיים זורמים ושוכחים.

חיישן כזה יכול באמת להועיל למטופלים שהתרופה מייצבת ועוזרת להם לשמור על רמת חיים טובה. לצד זאת, העברת האחריות לרופא או מטפל גורעת מהאחריות האישית, שהיא חלק משמעותי ומהותי מכל טיפול ולעיתים עוזרת למטופל בתהליך ההחלמה. אך כמובן שהדברים תלויים זה בזה, ולעיתים עצם ההקפדה על הטיפול התרופתי עוזרת ליכולת לפתח אחראיות אישית.

בנוסף, קיימת גם תחושת 'האח הגדול', אך גם פה אפשר לראות שני צדדים למטבע. התחושה עלולה לייצר לחץ אצל המטופל ותחושה של חרדה, אך עשויה מנגד גם לתת תחושה של החזקה וביטחון ואכפתיות. 

מעניין לשמוע מה יהיו תגובות המטופלים והמטפלים לתרופה חדשה זו. 
 


עוד בבלוג של שפיות זמנית

מדוע אנו ממהרים לטפל בכל פגיעה בגופנו ולא עושים כך עם נפשנו? בהרצאה שפורסמה ב-TED, הפסיכולוג גיא וינץ'...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.