לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
משמעות VS אושר?

משמעות VS אושר?

שפיות זמנית | 29/11/2013 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

הפסיכולוג רוי באומייסטר פרסם במגזין Aeon (מתורגם לעברית ב"אלכסון") מאמר לא קצר אודות הנושא הפרוזאי "משמעויות החיים". בהתבססו על ספרות אמפירית-מחקרית ענפה, באומייסטר פורש לפנינו במאמר את הקשר המורכב בין אושר למשמעות בחייו של אדם, ומנסה לנסח את מסקנותיו בשפה השווה לכל נפש. המאמר שווה קריאה, וכמו טקסטים תיאורטיים מתחומים רבים בפסיכולוגיה, לא ברור האם מה שנכתב בו הוא טריוויאלי וברור או חדשני ומאפשר נקודת מבט רעננה על נושא שכבר נאמר עליו הכל.

שפטו בעצמכם.

"שאלות לגבי משמעות החיים לא מתעוררות רק בגלל סקרנות פשוטה או פחד מהחמצה. משמעות היא כלי רב עוצמה בחייו של אדם. כדי להבין את שימושיו של הכלי הזה, כדאי לבחון את החיים כתהליך של שינוי בלתי פוסק. אמנם דברים חיים משתנים ללא הרף, אבל החיים אינם מסוגלים להשלים עם שינוי אינסופי. יצורים חיים משתוקקים ליציבות וחותרים לבסס מערכות יחסים הרמוניות עם סביבתם. הם רוצים לדעת איך להשיג מזון, מין, מחסה וכדומה. הם מוצאים או יוצרים מקומות שבהם יוכלו לנוח בבטחה. הם עשויים לגור באותו בית במשך שנים. החיים, במילים אחרות, הם שינוי שאליו מתלווה חתירה תמידית להאטת או עצירת תהליך השינוי, מה שמוביל בסופו של דבר למוות. לו רק היה השינוי נעצר, במיוחד בנקודה מושלמת: בזה עסק הסיפור העמוק על העסקה של פאוסטוס עם השטן. פאוסטוס איבד את נשמתו כי לא הצליח לעמוד בפני הרצון שרגע נפלא יימשך לעד. חלומות כאלה הם חלומות עקרים. החיים לא יפסיקו להשתנות עד סופם. אבל יצורים חיים עובדים קשה כדי לבסס יציבות מסוימת, לצמצם את התוהו המתלווה לשינוי המתמיד ולייצר סטטוס קוו כלשהו."


עוד בבלוג של שפיות זמנית

עמליה רוזנבלום מתייחסת ב"הארץ" להתלבטויות יומיומיות הקשורות למנגנוני האושר. מסקנותיהם של החוקרים...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

צילה כהןצילה כהן29/12/2013

תקליק על המילה המודגשת "באלכסון" בשורה הראשונה של המאמר [ל"ת].

שח בושח בו6/12/2013

מענין. איך מגיעים למאמר?

אולגה בס לינצ'וקאולגה בס לינצ'וק2/12/2013

משמעות. אני לא קראתי מאמר אבל מניסיוני הקליני וגם האישי בד"כ מצליחים לחוות חוויה של אושר אנשים שמבינים שמשמעות החיים - חיים עצמם. או כאלו שלא מחפשים משמעות אלא פשוט חיים :-)