פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי

"פסיכואתיקה" - נשות טיפול העוסקות בפגיעה מינית המתרחשת בתוך טיפול

קבוצת פסיכואתיקה מזמינה את מי שנפגעו במהלך טיפול נפשי לפנות אלינו. מה שנוכל להציע לך כרגע (כגוף התנדבותי ללא סמכויות פורמליות), הוא מרחב להפקיד בו את סיפור הפגיעה שלך ולהתייעץ בנוגע לקבלת עזרה נוספת. אם תרצי, ורק אם תרצי, תוכלי להפקיד אצלנו את שמות אנשי המקצוע שפגעו בך, ואנחנו ניידע אותך במידה ויגיעו אלינו תלונות נוספות על אותם פוגעים, במודל של מאגר האנסים "אחת מתוך אחת".

כתובת האימייל שלנו לפניות: psychoethics1@gmail.com

דף הפייסבוק שלנו "פסיכואתיקה"

 

אודות "פסיכואתיקה"

קבוצת פסיכואתיקה קמה על ידי נשות מקצוע מתחום הטיפול הנפשי בעקבות חשיפת מקרים של פגיעה, ניצול ורשלנות על ידי מטפלים בתחום בריאות הנפש.

טיפול נפשי אמור להוות מקום בטוח ומוגן המאפשר תהליכי החלמה וצמיחה. באופן טבעי הפנייה לטיפול נעשית במצב של קושי, חולשה או משבר מה שהופך את הסיטואציה הטיפולית לרגישה במיוחד.

לצערנו קיימים מקרים בהם מטפלים ניצלו את הסיטואציה והיחסים הטיפולים ופגעו במטופל/ת.

פגיעה שמתרחשת בתוך תהליך טיפולי הינה חמורה במיוחד הן בשל העובדה שא-נשים חושפים בטיפול פרטים ונושאים אינטימיים ורגישים והן בשל הקושי שקיים הרבה פעמים לזהות את הפגיעה שמתרחשת.

בתוך יחסים טיפוליים שזור האמון של המטופל/ת במטפל/ת כאיש מקצוע, וקיים אי שיוויון מובנה בסיטואציה הטיפולית. ניצול לרעה של יחסי אמון אלה, ושל הגישה שניתנת למטפל לעולם הפנימי והנושאים הרגישים ביותר הינה חמורה ביותר.

הקבוצה שמה לה למטרה להוות כתובת עבור מטופלות ומטופלים שנפגעו על ידי מטפלים. הכוונה היא בראש ובראשונה לפגיעה מינית, לניצול מיני של יחסי הסמכות המובנים בתוך טיפול נפשי.

אנו מציעות לך את האפשרות לספר את סיפור הפגיעה לא-נשי מקצוע עם ניסיון רב בטיפול במצבי פגיעה וניצול. השיתוף ייעשה באווירה תומכת, מעצימה ולא שיפוטית, ביחד איתך נחשוב מה האפשרויות העומדות בפנייך/בפניך כדי לטפל בפגיעה באופן היעיל ביותר והנכון ביותר עבורך. כמובן שלא יעשה שום שימוש בפניה או בפרטיה בלי רצון מפורש מצדך.

 

חברות הקבוצה נכון לסוף 2020 (לפי סדר אלפאביתי):

דר' אילנה לח, מטפלת באמנות ואנליטיקאית יונגיאנית
דר' אילת כהן וידר, פסיכולוגית קלינית, היפנותרפיסטית
אתיה ברנהרט-מגן, פסיכולוגית קלינית
דורית גורני, עו"ס ופסיכותרפיסטית
דנה בכר, פסיכולוגית קלינית
טל לבנה, פסיכולוגית קלינית מדריכה
יעל שביד, פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית
נורית ענבר-וייס, פסיכולוגית ופסיכותרפיסטית

 

סימני אזהרה לניצול מיני בטיפול נפשי | קבוצת פסיכואתיקה

טקסט זה נכתב כדי לעזור לנשים וגברים הנמצאים בטיפול נפשי, לזהות סימני אזהרה שעלולים להעיד על התרחשותה של פגיעה בעלת היבט מיני בתוך היחסים הטיפוליים, או על סיכון להתפתחות פגיעה כזו. חשוב לציין כי ישנן צורות נוספות של ניצול ופוגענות בטיפול נפשי, אך הן לא יעמדו במוקד הטקסט.

תגיות:

נערך לאחרונה ע"י נורית ענבר-וייס ב-10/12/2020 23:35

נוצר לראשונה ב-16/1/2020