לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
שער - ביופידבק ונוירופידבקתמונת שער - ביופידבק ונוירופידבק

ביופידבק ונוירופידבק

שיטת משוב ביולוגי הפועלת על עקרון הלמידה באמצעות פידבק (משוב) מיידי. בשיטה זו, המטופל מחובר למערכת המנטרת מדדים בגופו ומציגה את הנתונים בזמן אמת, לרוב על-גבי צג מחשב, מה שמאפשר למטופל לקבל משוב בנוגע למדדי גופו, וכך להתאמן בוויסות הפעילות הבלתי רצויה, וחיזוק הפעילות הרצויה. נוירופידבק הוא סוג של ביופידבק, שבו נמדדת הפעילות המוחית של המטופל ומוצגת לו כמשוב, במטרה לחזק פעילות מוחית רצויה, ולהחליש פעילות מוחית בלתי רצויה.

מהו טיפול ביופידבק?

שיטת משוב ביולוגי הפועלת על עקרון הלמידה באמצעות פידבק (משוב) מיידי. בשיטה זו, המטופל מחובר למערכת המנטרת מדדים בגופו ומציגה את הנתונים בזמן אמת, לרוב על-גבי צג מחשב, מה שמאפשר למטופל לקבל משוב בנוגע למדדי גופו. במסגרת טיפול פסיכולוגי שמשלב ביופידבק, vמטופל לומד טכניקות שמאפשרות להבין ולשלוט בתגובות למצבים כמו כאב, לחץ וחרדה. 

כיצד מבוצע טיפול ביופידבק?

במהלך הטיפול, אלקטרודות יחוברו לעורו של המטופל. האלקטורודת הללו ינטרו מידע בנוגע לקצב הלב, קצב הנשימה, לחץ הדם, טמפרטורת הגוף, הזעה ופעילות השרירים. כאשר המטופל יחווה רמות שונות משתנות של לחץ, מצוקה או כאב, גם המדדים הללו ישתנו - והמטופל יקבל משוב בנוגע לשינויים בגופו, ויקבל גם משוב כאשר הוא מנסה להירגע, שהגוף אכן נרגע. כתוצאה מכך, המטופל יוכל ללמוד כיצד גופו מגיב ללחץ וכיצד להרגיע ולווסת את עצמו ביעילות.

למי מתאים הטיפול בביופידבק?

הטיפול מתאים בעיקר לאנשים שמתמודדים עם הפרעות חרדה, כאב כרוני, בריחת שתן ולחץ דם גבוה.

מהו טיפול נוירופידבק?

נוירופידבק הוא למעשה סוג מסיום של ביופידבק - הוא מציג משוב מידי למטופל בנוגע למדדים שונים בגופו, אך הפעם במוחו. המדידה של פעילות חשמלית של המוח מתבצעת באופן חיצוני, לרוב באמצעות אלקטראנצפלוגרפיה (EEG)המטופל צופה בגירויים שונים לומד כיצד המוח שלו מגיב לגירויים האלה. הוא מקבל משוב חיובי על פעילות מוחית רצויה (למשל: רגיעה), ומשוב שלילי על פעילות מוחית בלתי רצויה (למשל: עוררות יתר), כך שהוא יוכל לאמן את מוחו בהתאם למשוב.

כיצד מבוצע הטיפול בנוירופידבק?

במהלך הטיפול מחברים את המטופל לאלקטרודות (EEG) באופן חיצוני, כך שהמטופל לובש מעין קסדה שמנטרת את הפעילות החשמלית במוחו. האלקטרודות שעל הקסדה מנטרות את הפעילות החשמלית במוח ומציגות את המשוב על גבי צג המחשב, שפונה אל המטופל. בהמשך, המטופל צופה בגירויים שונים בהתאם לאופי הטיפול, כמו תמונות, סרטונים או משחקים, ונמדדת הפעילות המוחית שלו. המשוב שמתקבל מאפשר למטופל, כאשר הוא חוזר על המשימה שכוללת את הגירוי שוב ושוב, לללמוד לווסת את הפעילות המוחית שלו בהתאם למטרותיו. 

למי מתאים הטיפול בנוירופידבק?

הטיפול בנוירופידבק מתאים לאנשים שמתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז, חרדה, דיכאון, אפילפסיה, אוטיזם, אינסומניה, התמכרויות וקשיי למידה. 

מי מורשה לטפל בביופידבק ובנוירופידבק?

החוק הישראלי אינו מגדיר מי ראשי לטפל בביופידבק, ולפיכך כל אדם, גם ללא הכשרה, יכול להציע טיפול זה. ישנן הכשרות שונות בביופידבק בישראל, אך הן אינן מקנות מעמד חוקי למטפל. מומלץ לפנות למטפלים בעלי רשיון ו/או הסמכה אקדמית אשר עברו הכשרה בשיטת טיפול זו.

מטפלים בתחום ביופידבק ונוירופידבק

מטפלים בתחום ביופידבק ונוירופידבק

עדי אלחדף
עדי אלחדף
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה