לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
 
לזכרה של ג'ויס מקדוגל

לזכרה של ג'ויס מקדוגל

ד"ר ניצה ירום | 30/8/2011 | הרשמו כמנויים

מילים לזכרה של ד"ר ג'ויס מקדוגל

ביום ה – 24 לאוגוסט 2011 הלכה לעולמה ד"ר ג'ויס מקדוגל בגיל 91 בלונדון.

רעיונותיה וספריה של ג'ויס מקדוגל ממוקמים בליבה הקנונית של הפסיכואנליזה.

שניים מספריה תורגמו לעברית: "תיאטרוני הנפש" (דביר, 1982/19999) ו "תיאטרוני הגוף" (דביר, 1989/1998 ), הייתה לי הזכות לשמש כעורכת המדעית שלהם, ולראשון – גם כותבת ההקדמה.

לא תורגמו לעברית הספרים: "Dialogue with Sammy"- 1989 , שנכתב יחד עם סרג' לובוביצ'י, "Plea for the measure of abnormality" - 1990, ו "The many faces of Eros" - 1995.

כל ספריה הם אבני דרך בחקר התופעות הפסיכוסומאטיות – הקשרים שבין הגוף לבין הנפש, הנגישות אל הגוף במרחב הטיפולי-האנליטי, וכן במיפוי גווניה של המיניות האנושית, במיוחד המיניות הנשית, על עולם הפנטזיות, הצרכים וההגנות שבה.

ג'ויס מקדוגל נולדה ורכשה את השכלתה בניו-זילנד. מתיאורי המקרים החיים שהיא מביאה בספריה ניתן להכיר את המפגש שלה עם שפת הגוף כאשר היא, כילדה עירונית בת חמש, פיתחה דלקת עור חריפה בזמן חופשותיה בבית החווה של סבתה הקרויה מאטר, שהיתה "אישה ויקטוריאנית שתלטנית", אשר ניסתה להפוך אותה ל"נכדה למופת". או תחושות ילדות אירוטיות מוכחשות שהיא מרשה לעצמה להעלות באומץ לגבי דמות אמה היפה, הבאה להיפרד ממנה עם אביה לפני לכתם למסיבה, כשהיא בוחנת את נושא היסודות ההומו-ארוטיים הנשיים הנורמטיביים בעבודה עם מטופלת, שאותם הנכיחה במהלך כתיבתה.

בסוף שנות העשרים לחייה היא הגיעה עם משפחתה ללונדון והתחילה בה את הכשרתה הפסיכואנליטית. אולם כל שנותיה היא חייתה בפריס ופעלה בה כפסיכואנליטיקאית בכירה בחברה הפסיכואנליטית של פריס. את פעילותה המקצועית היא ניהלה במשך שנים במקביל גם בניו-יורק וברחבי העולם.

בזכות דו-הלשוניות שלה, ד"ר מקדוגל ליכדה את אורח החשיבה הפסיכואנליטי הצרפתי עם הזרמים המרכזיים בפסיכואנליזה האנגלו-אמריקאית, ותוך כדי כך - את נקודת המבט הפרוידיאנית התוך-נפשית, עם פרקטיקה בין-סובייקטיבית של יחסי אובייקט. היא שכללה את הפסיכופתולוגיה בכך שחוותה וכתבה על דגמיה כעל 'תיאטרונים' אנושיים – של הגוף ושל הנפש, הקמים לתחייה בכולנו.


- פרסומת -

אישיותה הנדיבה והפתיחות שלה נשקפים הן מהנושאים שבהם עסקה ועליהם כתבה והן במפגש האישי החם אתה.

זכות גדולה הייתה לי בהיותה לי מורה וחברה. רוחה ותרומותיה ימשיכו ללוות אותנו בהבנת מעורבות הגוף והמיניות בנפש האנושית, ויסיעו בהבנת מורכבותם בחדר הטיפול.

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא:
עירית יניר
עירית יניר
יועצת חינוכית
מטפלת זוגית ומשפחתית
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון, פתח תקוה והסביבה
עמרי יהלום
עמרי יהלום
פסיכולוג
שפלה, תל אביב והסביבה, מודיעין והסביבה
גלעד חי
גלעד חי
מוסמך (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
עינב מילמן
עינב מילמן
עובדת סוציאלית
חיפה והכרמל, עפולה והסביבה
לינור פלדמן
לינור פלדמן
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה
ג'סאן טאהא
ג'סאן טאהא
עובד הוראה

עוד בבלוג של ד"ר ניצה ירום

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

דר רפאל שפרינגמן-ריבקד"ר רפאל שפרינגמן-ריבק1/9/2011

לזכרה של ג'ויס. אני קורא לה ג'ויס כי נוסף לתרומתה התיאורטית הייתה לי גם חברה אישית וקראנו זו לזה בשמותינו הפרטיים. פגשתי בה כמידיין בהרצאה שנתנה בתל אביב ואח"כ בפריס, כשעודדה אותי לכתוב את המהדורה הראשונה של ספרי על הפסיכותראפיה של הפסיכוזות (באנגלית) ואף כתבה לספר מבוא שליוה אותו ב-5 מהדורותיו הבאות.
יהי זכרה ברוך,
רפי

דר רפאל שפרינגמן-ריבקד"ר רפאל שפרינגמן-ריבק1/9/2011

לזכרה של ג'ויס. אני קורא לה ג'ויס כי נוסף לתרומתה התיאורטית הייתה לי גם חברה אישים וקראנו זו לזה בשמותינו הפרטיים. פגשתי בה כמידיין בהרצאה שנתנה בתל אביב ואח"כ בפריס, כשעודדה אותי לכתוב את המהדורה הראשונה של ספרי על הפסיכותראפיה של הפסיכוזות (באנגלית) ואף כתבה לספר מבוא שליוה אותו ב-5 מהדורותיו הבאות.
יהי זכרה ברוך,
רפי

רחל בר-יוסף-דדוןרחל בר-יוסף-דדון31/8/2011

עצוב. לשמוע שהיא נפטרה. ספריה פורצי-דרך ומאירי עיניים בתחום החשוב של הקשר בין הנפש לגוף.

רועי סמנהרועי סמנה30/8/2011

זו אבדה גדולה לעולם הפסיכואנליטי. אני מקווה שמותה יתרום לפחות לכך שעוד מספריה יתורגמו לעברית.
רועי