לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
"איתנים" ו"נווה יעקב" - מה גורם להתעללות בחוסים?

"איתנים" ו"נווה יעקב" - מה גורם להתעללות בחוסים?

שפיות זמנית | 16/12/2012 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

דן אבן דיווח השבוע ב"הארץ" על הרשעות במשפט הפלילי בפרשת ההתעללות בחוסים בית החולים הפסיכיאטרי "איתנים" לפני כשמונה שנים. ארבעת המורשעים בפרשה הם מנהל בית החולים, האחות הראשית של בית החולים, מנהל מחלקת אוטיסטים והאחות הראשית של המחלקה. "במהלך הדיון המשפטי בפרשה נידונו 11 מקרים קשים ואכזריים של התעללות במאושפזים אוטיסטים באיתנים. בין השאר נידונה התעללות במאושפז הסובל מאוטיזם שנאסר עליו לדבר במשך מספר שעות ביום כאמצעי ענישה, מאושפז נוסף שנמנע ממנו טיפול בהתקפים אפילפטיים מהם סבל בטענה שהוא 'מעמיד פנים', מאושפז נוסף שסבל מנפילות מרובות ונמנע ממנו טיפול בחבלות שפיתח כתוצאה מהן, מאושפז שנהגו לקשור את ידיו בזמן הארוחה, מאושפז שנהג להטיח את הראש בקיר ומנעו מלצייד אותו בקסדה כדי שלא יפצע את ראשו מתוך הנחה כי הוא "מעמיד פנים", מאושפז נוסף שהצוות גזר את בגדיו, מאושפז אחר שסבל מבעיטות מצד אנשי צוות ואולץ לעבוד בעמידה, מאושפזת שאולצה לאכול על הרצפה מתחת לשולחן, מאושפז שהוכרח לאכול כל מה שהוגש לו בצלחת, מאושפז שסבל מפרצי אלימות ואולץ לשהות בחדר קטן ללא איוורור חיצוני ברוב שעות היממה ושני מאושפזים שאולצו לשהות זמן רב עם בגדים ספוגים בשתן."

פרשה זו מזכירה פרשה שנחשפה מוקדם יותר השנה בנוגע להתעללות בחוסים במוסד "נווה יעקב" שבפתח תקווה. בוואלה כתבו על כך: "על פי המשטרה, מדובר במעשי אלימות שגרמו לחלק מהחוסים חבלות חמורות וחלקם אף נזקקו לטיפול רפואי בבית החולים. בין היתר, טופלו חוסים הסובלים מכוויות וחלק נזקקו לתפרים. כל החוסים נחקרים גם הם על ידי חוקרים מיוחדים, לפי שעה, מספר הנפגעים מהמעשים טרם ידוע".
שתי הפרשות הללו מעלות שאלות רבות בנוגע לאתיקה ולחמלה בסיסית, לקלות הבלתי נסבלת במסגרתה פגועי נפש עוברים דה הומניזציה, כמו גם שאלות בנוגע לשחיקה ולנורמות התנהגות של צוותים רפואיים שמטפלים במקרים קשים ולאחריות אישית וניהולית. מה אתם חושבים?


- פרסומת -

 


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: שירותים פסיכולוגיים, מחלות נפש, פיגור, אתיקה, שיקום, ביקורת
גל בקר
גל בקר
פסיכולוג/ית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
מתן מלר
מתן מלר
פסיכולוג
שפלה, תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
אלעד גולן
אלעד גולן
פסיכולוג
חיפה והכרמל
לנה ליסטבינסקי
לנה ליסטבינסקי
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
מיקי אוסין
מיקי אוסין
פסיכולוגית
שרון ושומרון
הילה חן
הילה חן
עובדת סוציאלית
מטפלת משפחתית וזוגית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

צביאל רופאצביאל רופא16/12/2012

נ.ב. ואולי זה בכלל. סוג של טיפול קיבוצי?
אולי כל זה, ברוב בתי החולים בארץ לאורך עשרות שנים ברציפות, הוא בעצם סוג של התערבויות - טיפול שהרציונל שלו הוא "מה שלא הורג אותם מחשל אותם"?


צביאל רופאצביאל רופא16/12/2012

בטוח שהנ"ל למדו מקצוע טיפולי?.
אם כן, זה מה שמלמדים שם?
ומה קורה עם היכולת של בתי הספר המלמדים מקצוע טיפולי לסנן תלמידים שאינם ראויים?
כמה וכמה פעמים תמהני.