לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
אי השוויון שבאינטליגנציה

אי השוויון שבאינטליגנציה

שפיות זמנית | 8/10/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

בגליון השלישי של "מפתח", כתב עת לקסיקלי למחשבה פוליטית, מופיע מאמר מרתק של עודד ציפורי אודות המושג "אינטליגנציה". המושג, בו אנשי חינוך, פסיכולוגים ומאבחנים משתמשים תדיר, נבחן במסגרתו בצורה ביקורתית למדי, מוצגת היסטוריה רעיונית שלו, והוא מנותח בכלים סוציולוגיים ופילוסופיים.
מלבד הפרספקטיבה הפסיכולוגית אודות האינטליגנציה, שמקורה בבית מדרשו של אלפרד בינה (Binet), המאמר בוחר להציג בהרחבה עוד שתי פרספקטיבות מרתקות, של הסוציולוג הנודע פייר בורדייה (Bourdieu), ושל הפילוסוף ז'אק ראנסייר (Rancière). באמצעות הגותו המקורית והמרשימה של בורדייה מדגים הכותב את האופנים בהם השימוש במושג ובפרקטיקה הנובעת ממנו, מגלמים ומשעתקים אי שוויון. באופן גס ביותר אפשר להציג את מה שאומר בורדייה כך " אינטליגנציה היא הכינוי המדעי שהמעמד השליט נותן לקבוצת כישורים אינטלקטואליים שונים שאפשר למדוד אותם על ידי בחינה". ראנסייר, לעומתו, מתעקש להתשמש במושג ובוחר בצורה רדיקלית למדי להתמודד עם הסכנות שאורבות לו בשל כך. הוא מתייחס ומפתח את הרעיון הפילוסופי והחינוכי של "שוויון האינטליגנציות" ממנו נגזרת תפיסה של אינטליגנציה שלא מניחה אי שוויון קודם.
המאמר לא פשוט לקריאה אך מעניין מאוד, וללא ספק יכול להיות משמעותי לכל אלו מאיתנו המשתמשים במושג האינטליגנציה ביומיום, ולא תמיד ערים להקשרים הרחבים ולמשמעויות הנגזרות מכך.


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: אבחון והערכה, אינטליגנציה, ביקורת
צביקה תורן
צביקה תורן
פסיכולוג
חיפה והכרמל, כרמיאל והסביבה, עפולה והסביבה
לאה אליגל
לאה אליגל
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה
מיכל דן-גור
מיכל דן-גור
חברה ביה"ת
תל אביב והסביבה
יעל בר-און
יעל בר-און
פסיכולוגית
כרמיאל והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), צפת והסביבה
אופיר סגיר
אופיר סגיר
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, פתח תקוה והסביבה, רמת גן והסביבה
חנה מן
חנה מן
פסיכולוגית
טבריה והסביבה, צפת והסביבה, קרית שמונה והסביבה

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

איריס גולומב-הלמןאיריס גולומב-הלמן13/10/2011

אינטיליגנציה היא גם. נקמת החנונים שהיו חלשים בכדורגל, או באיפור, או ב..
כמבוגרים אנו רואים את האפליה התרבותית ששיטות המדידה מוגבלות על ידיה. דווקא הילדים עצמם, בלי לחשוב ולהמשיג לעצמם לפעמים, מייחסים הרבה יותר חשיבות ליכולת תנועתית וספורטיבית, תאטרלית ובעיקר חברתית, שלא בהכרח תואמת אינטיליגנציה כפי שהיא נמדדת על ידינו.