פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
נוירוטים? כנראה שאתם שמאלנים

נוירוטים? כנראה שאתם שמאלנים

שפיות זמנית | 22/9/2019 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

מחקר חדש שנערך על ידי ד"ר איציק אלפסי, פסיכולוג חברתי מהחוג למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית הדסה, ניסה לבחון האם משתנים אישיותיים אצל מנבאים נטייה פוליטית. השאלון שבו השתמש החוקר לקוח ממודל ה-Big 5 בפסיכולוגיה, שמחלק את מאפייני האישיות של האדם לחמישה ממדים: מוחצנות, נעימות, פתיחות מחשבתית, מצפוניות ויציבות רגשית. בנוסף, הוסיף אלפסי משתנה נוסף שנבדק, והוא הנטייה לחשיבה דיכוטומית.

במחקר נמצא באופן מובהק שככל שהנשאלים היו נוירוטים יותר (כלומר, יציבים מבחינה רגשית פחות), הם נטו יותר לשמאל מבחינה פוליטית. בנוסף, נמצא שככל שהנטייה של הנבדקים לחשיבה דיכוטומית גבוהה יותר, כך הם מצביעים יותר לימין. לדברי אלפסי, הממצא לפיו נוירוטיות מנבאת נטייה לשמאל הפתיע אותו. "מצד אחד", הוא הסביר בראיון ל"כל העיר ירושלים", "דווקא אנשים יציבים פחות רגשית ייטו לחפש עוגן שייתן להם ביטחון, והימין במסרים שלו מנסה להוות עוגן כזה – הוא מדבר על חוזק ועל שייכות לאומית ודתית. מצד שני, אפשר לראות שמסורתית אנשי רוח ואמנים נוטים יותר לשמאל, והם גם לרוב, כהכללה, נוטים לצלול לעולם הרגש ולעסוק בסוגיות רגשיות ונפשיות. בעיני, הממצאים הללו מעניינים ויש מקום במחקר נוסף בכדי לבחון זאת לעומק".

מה דעתכם על הממצאים?


עוד בבלוג של שפיות זמנית

אווה אילוז ממשיכה לעשות חיבורים בין מיתולוגיה יוונית, קפיטליזם וסוגיות פסיכולוגיות בנות ימינו. והשבוע...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

יעקב ברונפמןיעקב ברונפמן25/9/2019

לא מפתיע אותי בכלל. ניורוטיות גורמת לאדם לפקפק בעצמו, לכן הנטיה היא למציאת עוד מידע בשביל להחזיר את הבטחון, מה שגורם לדעות עם יותר ניואנס.