לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
 
ומשירת העשבים נעשה ניגון

ומשירת העשבים נעשה ניגון

עלון פסיכולוגיה עברית | 1/11/2013 | הרשמו כמנויים

בין שלל החומרים המקצועיים שרואים אור באתרנו מדי שבוע, שזורים מדי פעם, מאמרים או טורי דעה המזמינים אתכם לדיון. אנחנו מאמינים בכוחה של קהילה, גם אם וירטואלית, לייצר שיח משמעותי בו יתבררו דעות שונות ויחקרו זוויות מגוונות של סוגיות המעסיקות את כולנו כאנשי טיפול. השבוע עלו טקסטים מעין אלה לאתר, ואנחנו מזמינים אתכם להגיב אליהם - בין אם בחלק התגובות שבסוף כל טקסט, ובין אם בטור תגובה או מאמר משלכם:

מסמך השינויים בלימודי הליבה ובדרישות ההתמחות הקלינית שפורסם לאחרונה על ידי הוועדה המקצועית לפסיכולוגיה קלינית, עורר מאחורי הקלעים דיונים סוערים בקרב חלק מאנשי השדה. רפאל יונתן לאוס, מתמחה בפסיכולוגיה קלינית, קרא את המסמך וראה בו נקודת ציון נוספת ב 'מלחמה' הניטשת בשדה הקליני בין הגישה הדינמאית לזו הקוגניטיבית- התנהגותית.  בטור דעה נוקד וכואב לפרקים, מצביע יונתן לאוס על סעיפי המסמך מהם נשקפת, לדעתו, מגמה כללית של פגיעה בלגיטימיות הטיפול וההכשרה הדינאמית במערכת הציבורית ובסיום תוהה האם הפרדה מובנית בין שתי הגישות ויצירת התמחויות נפרדות היא הפתרון הנכון. מה דעתכם?

הפסיכותרפיסטית הגופנית שירלי כהן מבקשת להעלות לדיון סוגיה שהאקטואליות שלה לא תלויה במסמך זה או אחר ורלוונטית לכל מטפל באשר הוא - בתור אישה 'מזרחית' וכהת עור, היא תוהה מה קורה בחדר הטיפולים כאשר בחדר נוכחים הבדלים בין מטפל למטופל בצבע העור, בזהות, בקבוצת השייכות, בהזדהויות ובהזדהויות ההשלכתיות? כהן מזמינה את הקהילה הטיפולית לדון בשאלות אלה דרך שתי הצגות מקרה: האחת שלה כמטפלת "לבנה" והשניה שלה כמטופלת "שחורה".

אורית קלפיש כהן במאמר מעמיק, מתארת מפגש בו הדריכה מטפל צעיר שחש כי הטיפול 'נתקע' ומשרטטת באופן חי את הרטט העדין של ההדהוד הגופני וההנכחה הגופנית המשולשת -מדריכה-מודרך-מטופלת - בעזרת השימוש במטאפורות ציוריות. מומלץ ומחכים לא רק לעוסקים בתרפיית גוף-נפש.


- פרסומת -

ובינתיים, במרחב ה'פסיכובלוגי' שלנו ממשיכים ה'בלוגרים' להתכתב עם מדיות תרבותיות שונות -

אסתר פלד זפזפה לערוץ 8 , גילתה שהאמריקאים מצאו את הגן המנבא פסיכופתיה ונבהלה מהמדיקליזציה של המוסר והמטריאליזציה של הנפש. האם יבוא יום שבתי הסוהר יחוסלו וכל העבריינים יגיעו למחלקות הפסיכיאטריות? טור קולח ומומלץ. גיא פרל המטפל המשורר מקדיש את הרשימה החדשה שלו לספר הילדים החדש של המשוררת טל ניצן 'בארץ אחרת', וכותב על הגירה ושפה שבורה. וזהירות - ספוילר: רות נצר ממשיכה לצפות בסרטים חדשים בקולנוע ולבחון את האופן בו הקולנוע מטפל בנו, או במקרה של הסרט הנוכחי-  לא מטפל בנו. נצר צפתה בסרט 'ההצעה הטובה ביותר' והתאכזבה מביזוי המקצוע הטיפולי וביזוי נפש האדם כפי שהם מוצגים בסרט.

נסיים באזכור של במה נוספת לדעות ותגובות - במסגרת  הבלוג 'בכיכר העיר' מוזמנים  איגודים מקצועיים, קבוצות , עמותות וארגונים לפרסם מסמכי עמדה ודעה רשמיים בנושאים מקצועיים ואקטואליים במטרה, להעלותם למודעות ולהביא לדיון ביחס אליהם. מסמכים מתאימים יש לשלוח למייל: hebpsy.content@gmail.com תחת הכותרת 'לכיכר העיר'.

שבת שלום!

"דע לך

שכל רועה ורועה

יש לו ניגון מיוחד

משלו

דע לך

שכל עשב ועשב

יש לו שירה מיוחדת

משלו

ומשירת העשבים

נעשה ניגון

של רועה"

(מילים: רבי נחמן מברסלב ונעמי שמר, לחן: נעמי שמר)

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא:
אסתר תבור
אסתר תבור
פסיכולוגית
נעמה גלינקא
נעמה גלינקא
עובדת סוציאלית
כפר סבא והסביבה, פתח תקוה והסביבה
ד"ר דפנה כצנלסון בנק
ד"ר דפנה כצנלסון בנק
פסיכולוגית
תל אביב והמרכז
מיכאל אמיר
מיכאל אמיר
עובד סוציאלי
תל אביב והסביבה
ענת לנגבורד
ענת לנגבורד
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון
סמדר כרמי
סמדר כרמי
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
חיפה והכרמל, עפולה והסביבה, יקנעם והסביבה

עוד בבלוג של עלון פסיכולוגיה עברית

כיצד ניתן לסייע למטופלים להתמודד עם כאב נפשי רב מנשוא? במאמר חשוב מציג לירן רוגב פרוטוקול ייחודי לטיפול...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.