לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
עוד כמה מילים איכותניות

עוד כמה מילים איכותניות

פרופ. עמיה ליבליך | 12/1/2010 | הרשמו כמנויים

כיון שאמרו לי שדווקא מעניין להרחיב מעט את הדיבור על הספליט בפסיכולוגיות כמותניות ואיכותניות - אני מרימה את הכפפה. בעוד שהפסיכולוגים הכמותניים מאמינים כי הפסיכולוגיה חייבת להתבסס רק על מה שמדיד ואוביקטיבי, ולהיות מדעית ברוח פוזיטיביסטית, גורסים האיכותניים כי דווקא הסמוי, הייחודי, הסובייקטיבי, והחולף הוא שיספק משמעות לעיסוק המקצועי שלנו. רבים מהפסיכולוגים הכמותניים פוסלים מכל וכל את מי שנוקט בגישות ספרותיות, היסטוריות או אמנותיות למקצוענו (למשל כותבת בלוג זה). לעומת זאת, רוב האיכותניים (כנ"ל) טוענים כי 'אלף פרחים יפרחו', ומקבלים בברכה גם את חברינו המדעניים, שיעסקו בשלום בתגליות הזעירות והבטוחות שלהם... ברור שרוב הקלינאים הם בעיסוקם ובאמונתם 'איכותניים', אבל כיון שאינם מרבים לעסוק במחקר, ממילא הם פטורים מויכוח זה שמתנהל באקדמיה. לעמן הדיוק עלי לציין כי בויכוח זה ידם של מדעי המוח כבית לפסיכולוגיה המדעית היא כרגע על העליונה. אבל לא לעולם חוסן.
יסלחו לי יודעי דבר אם מפאת קוצר היריעה פישטתי ושיטחתי בהרבה את הסוגיות דלעיל, אך מכל מקום - כל המתעניינים במחקר איכותני מוזמנים לבקר באתר של המרכז למחקר איכותני באוניברסיטת באר שבע ולהשתתף בכנס היפה שלנו בפברואר הקרוב.

עוד בבלוג של פרופ. עמיה ליבליך

בכנס בפריז על מחקר נרטיבי, ממנו שבתי לאחרונה, עסקו רבים בהבחנה של מיכאל במברג (Michael Bamberg) בין 'הסיפור הגדול'...
לא יפה להתבכיין. אבל כבר שנים רבות לא קרה שביליתי את חודשי הקיץ יולי ואוגוסט במלואם בארצנו החמה, ויתר...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

יובל סמידיובל סמיד12/1/2010

אני לא מבין למה לא משתמשים בשילוב בין הגישות. אני מכיר יותר מקרים של איכותניים המתנגדים למחקר הכמותי מאשר להפך. בתור מומחה למחקר כמותי אני חושב שבכל מחקר יש שלב איכותי שבו מגבשים את השאלה המחקרית. אני לא מבין למה האיכותניים כל כך מתנגדים לאמירה זאת. כאילו יש כאן התעקשות אידיאולוגית לפיה המחקר האיכותני חייב לעמוד בזכות עצמו ולא יכול להיות הקדמה למחקר כמותי.