לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
הפנו קשב - טיפול חדש לחרדה חברתית

הפנו קשב - טיפול חדש לחרדה חברתית

שפיות זמנית | 25/3/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

חרדה חברתית גורמת לסובלים ממנה קושי רב להמצא באינטראקציות חברתיות אנושיות ויומיומיות, וכמו רבות מן החרדות – מובילה לא פעם להמנעות מאותם מצבים. כעת, יתכן ונמצאה שיטה טיפול חדשה שהינה יעילה, זולה, ומהירה.
כתבה עדכנית "הארץ" מספרת על שיטת ABM  - Attention Bias Modification Treatment  שמקורה בניסוי שנערך במעבדת החרדה של החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, בראשותו של פרופ' יאיר בר-חיים. מטרת הניסוי היתה לעמוד על הקשר בין הטיית קשב לחרדה חברתית. הניסוי העלה, שאנשים עם חרדה חברתית נוטים להפנות קשב לדמויות כועסות או מאיימות בסביבתן, ו"להתביית" על דמויות אלה. כמו כן נמצא, שגם אנשים שאינם סובלים מחרדה חברתית יכולים להפוך להיות חרדים יותר באמצעות מניפולציה שגורמת להם להטיית קשב דומה לזו של הסובלים מחרדה חברתית.
הטיפול עצמו דומה לניסוי ומבוסס על תיקון הטיית הקשב המתוארת לעיל. הטיפול מתבצע מול מחשב, ללא דמות מטפלת, וללא צורך לצאת מהבית. בינתיים, התוצאות של הניסויים היו מרשימות, ומעוררות תקווה. מעורר הערכה, לקרוא על השאיפה של פרופ' בר-חיים, כפי שזו מובאת בכתבה ב"הארץ": שהשימוש בתוכנה יהיה חינמי, ונגיש לכמה שיותר אנשים הזקוקים לו.  או במילים אחרות ABM ללא צורך לרוץ ל- ATM...
קישורים נלווים: אתר המוקדש כולו לחרדה חברתית. מאמר באתר על אינטגרציה בין פסיכולוגיה חיובית וטיפול בחרדה חברתית. האם את/ה סובל/ת מחרדה חברתית? שאלון מקוון לאבחון עצמי.

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

לי פרגמין-הייטלי פרגמין-הייט11/4/2011

למעוניינים לפנות ולהשתתף במחקר. המחקר כרגע מכוון לאוכלוסיית ילדים ונוער עד גיל 18
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר בטלפון 03-6408971 או במייל Shyness@tau.ac.il