לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
הצהרת י.ה.ת. – איגוד המטפלים בהבעה ויצירה - בנושא ניצול מטופל/ת במסגרת הטיפול

הצהרת י.ה.ת. – איגוד המטפלים בהבעה ויצירה - בנושא ניצול מטופל/ת במסגרת הטיפול

כיכר העיר | 13/3/2017 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

הנושא הכואב של ניצול של מטופלים/ות בידי מטפלים/ות בתוך טיפול נפשי עלה לכותרות בשבועות האחרונים. אנו מביעות את תמיכתנו בנפגעות ובהתמודדותן, ועומדות לצידן.

הטיפול נוגע בנפש המטופל/ת ונועד לאפשר ריפוי וצמיחה. המרחב שבתוכו הטיפול יכול להתקיים חייב להיות בטוח, ולשמור על גבולות ברורים ומתוחמים. על המטפל/ת חלות האחריות והחובה לשמור על ייחודיות ומוגנות המרחב והקשר הטיפולי ולהימנע מלהשתמש בו לסיפוק צרכים אישיים. ניצול של מטופל/ת שמפקיד/ה את נפש/ה בידי המטפל/ת הינו מעשה חמור של בגידה והפרת אמון. קשר השתיקה של סודיות, קשרים מקצועיים וחבריים, והתפיסה שהטיפול בפגיעות אמור להתקיים רק בתוך העולם הפנימי ובתוך חדר הטיפול- מאפשרים לפגיעות להימשך ומשאירים את הנפגעים/ות במצב של בדידות וניכור.
אחת הסיבות המרכזיות שבגללן נפגעות פוחדות להתלונן היא החשש, או הידיעה, שלא יאמינו להן, שיאשימו אותן ושהחשיפה תפעל נגדן. הטיפול במצבי פגיעה כאלו כולל הכרה חברתית שעוזרת לנפגעת לחזור ולהרגיש את האמון בחברת בני האדם. למטפלים יש כאן תפקיד חשוב.

כבני אדם בכלל וכמטפלות/ים באמנויות בפרט, באחריותנו להיות קשובות ומודעות למקרים שבהם מטפלים/ות פוגעים/ות במטופלים/ות ומנצלים אותם/ן לשם סיפוק צרכים. מחובתנו לעשות כל שביכולתנו כדי לעצור פגיעות מתרחשות וכדי לאפשר לנפגעות/ים לקבל מענה הולם.

בי.ה.ת, דיווחים על עבירות אתיות מטופלים על-ידי ועדת אתיקה וניתן לפנות אליה במקרים בהם עולים חשדות לניצול ופגיעה. מטופלות/ים שנוצלו, ומטפלות/ים שיודעות/ים על ניצול שמתרחש ורוצות/ים להתייעץ לגבי פעולה אפשרית- מוזמנות/ים לפנות לועדת האתיקה. הצעד הראשון הינו לפנות למתאמת הארגונית, גב' טל גלבוע, שתעביר את הפנייה במהירות. טלפונים: 04-6780018, 052-4781228

ניתן להשאיר הודעות sms , whatsApp או דוא"ל: yahat2013@gmail.com


עוד בבלוג של כיכר העיר

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.