פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
תרופות פסיכיאטריות חדשות - עניין של מזל?

תרופות פסיכיאטריות חדשות - עניין של מזל?

שפיות זמנית | 22/12/2014 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

תופעות לוואי של תרופות הן בדרך כלל דבר שלילי, אבל דייוויד נאט, פסיכיאטר אנגלי, מציע לערוך רישום של תופעות לוואי חיוביות.
בטור שפורסם בכתב העת Nature, נאט מזכיר לנו את המשבר בגילוי תרופות פסיכיאטריות חדשות. חברות תרופות רבות ויתרו לחלוטין על תחום זה ובמחקר אין כרגע אופק לפיתוחים חדשים. בהיעדר מחקר ופיתוח שיטתי, אפשר רק להסתמך על המזל, ואכן לא מעט תרופות פסיכיאטריות ידועות התגלו במקרה. האפקט של בנזודיאזפינים ושל ליתיום התגלה דרך אגב. הדור הראשון של תרופות נגד דיכאון פותחו במקור כתרופות נגד שחפת וכתרופות אנטי-פסיכוטיות. יתכן שהאנטיביוטיקה מינוציקלין (המשמשת בעיקר לטיפול באקנה), עשויה להועיל גם בטיפול בסכיזופרניה.
כדי "לעזור למזל", נאט מציע להקים מאגר מידע שבו יאספו הנתונים על תרופות לא פסיכיאטריות המשפיעות בצורה חיובית על תסמינים של מחלות פסיכיאטריות. מאגר כזה יכול להתבסס על רישומים מרוכזים של משרדי ממשלה וארגוני בריאות בעולם, אבל גם על חכמת ההמונים, למשל על ידי איסוף דיווחים של מטופלים בפורומים מיוחדים.
לכך נוספת גישה חתרנית משהו – איסוף מידע מאנשים המשתמשים בסמים בלתי חוקיים או בסמים חוקיים שאינם מוגדרים כתרופות.


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

רפאל יונתן לאוסרפאל יונתן לאוס25/12/2014

היאחזות מאולצת בפרדיגמה כושלת.. הן האבחנות והן הטיפול הפסיכיאטרי בנויים על פרדיגמה שכשלה. אין טעם להשקיע כסף בפיתוח תרופות שכמעט כל האפקט החיובי שלהם הוא פלסבו לבעיות שאינן באמת הפרעות עם מנגנון או בסיס ביולוגי שמאפשר טיפול תרופתי. לחברות התרופות כבר נפל האסימון וטוב שכך.

http://www.haaretz.co.il/odyssey/1.2161662

http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3044

http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3117