לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
תג-מחיר למי, למה?

תג-מחיר למי, למה?

שמואל ברנשטיין | 20/4/2014 | הרשמו כמנויים

מקומו של הכוח הפיזי ביהדות מוגבל כבר מדאורייתא: שמשון הגיבור הטראגי, שנועד להיות נזיר לאלהים מבטן ועד מותו, היכה בפלשתים המושלים בישראל, אך בגד בייעודו: הוא בקש לקחת לו פלשתית לאשה, הלך לזונה, וחי עם פלשתית נוספת - דלילה. הוא התבלבל ושכח שכוחו הרב נובע מרוח אלהים שפיעמה בו. בלכתו אחרי הבשר, התענוגות הארציים, נחלש ונתפתה לשידוליה של דלילה להסגיר את סודו, ובן-לילה גילה כי שריריו לבדם אינם מקור כוחו.
אנשי חבורת תג-מחיר, משחקים בשמשון הגיבור, אך שלא כמוהו, הם יוצאים בהסתר להכות בחלשים. הם אמנם אינם משתמשים בשירותיה של זונה עזתית, אך מזנים את היהדות עצמה: ממירים רוח-אלהים מפעמת, בכברת-ארץ מקודשת. הם מוותרים על סודה של היהדות שהוא מוסריותה, והבזוי מכל, המכות שמכים את הפלשתינים אינן אלא מכות ריקושט למדינת ישראל: תג-המחיר של תמונת מסגד באירופה הוא נמוך ביותר, אך תג-המחיר של מסגד שרוף וכתובות נאצה של יהודים למוסלמים הם יקרי-ערך בשוק האירופי שקידמה ונאורות ליברלית יחד עם אנטישמיות קדומה משחקות בו לחילופין.
פראי-הגבעות שלוחי הרסן, שועלי-שמשון החדשים, עלולים להשרף יחד עם שדות הפלשתינים שמדליקים ולייצר תג-מחיר כזה שמדינת ישראל תתקשה לעמוד בו. 'תמות נפשי עם פלישתים' איננו מוטו יהודי – זוהי חרטה מכפרת של שמשון שסטה מייעודו, דרכו לשוב לנזירות לקראת מותו.

עוד בבלוג של שמואל ברנשטיין

בתקופה זו של הסגר הקורונה הנמשך מבלי לדעת עד מתי, ומעורר תלונות רבות על הבדידות ועל חסר המעש הפוקדים...
ההמון מחפש לו תמיד דמויות להערצה - מלכים ונסיכים, לגביהם יוכל להמשיך את הפנטזיה האידילית והנעימה של...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.