פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×יצירה מאת Richard Van Mensvoort
Richard Van Mensvoort ©
זכור אותי

אירועים

17
ספטמבר

מעצמיות לזוגיות

17/9/2008

יתקיים ביום רביעי, ה-17 בספטמבר 2008, י"ח אלול תשס"ח,

בסמינר אפעל, היסמין 1, רמת אפעל , חניה במקום


פסיכולוגיית העצמי של היינץ קוהוט, הינה אסכולה פסיכואנליטית אשר מציעה דרך התבוננות יחודית לגבי מקורותיה של הפתולוגיה הנפשית ודרכי הריפוי שלה.

גישה זו, המעמידה במרכזה את האנרגיה הנרקיסיסטית ואת האמפתיה קרובת החוויה , מתייחסת לעצמי כאל מבנה על, אשר מידת לכידותו משקפת את הבריאות הנפשית.

לפי קוהוט, העצמי מתפתח לאורך כל שנות חייו של האדם, דרך מפגש מיוחד במינו עם ישות טיפולית הקרוייה זולתעצמי .

הזולתעצמי (לרוב ההורים והסביבה הקרובה), מספק חומרי הזנה חיוניים לנפש – ניראות (מירורינג) אידאליזציה ותאומות, באמצעותם תתרחש ההתפתחות התקינה .

דרך תהליך של הפנמה ממירה של זיקת הזולתעצמי, נוצרים מבנים נפשיים שעם הזמן עוברים תהליכי התמרה ויוצרים חווית עצמי לכידה ותחושת פוטנטיות וערך עצמי .

ביום העיון הנוכחי, נערוך הכרות עם מושגי היסוד המרכזיים של התיאוריה הקוהוטיאנית ועם האופן בו עשויים מושגים אלה לסייע לנו בהבנה של תהליכים מבריאים בדינמיקה הזוגית.

כמו כן, ננסה לבחון את נקודות ההשקה והחפיפה שבין החשיבה הקוהוטיאנית לבין החשיבה המערכתית המוכרת לנו מעבודתנו.יום העיון מיועד: לפסיכולוגים, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים, מטפלים באומנות, פסיכותרפיסטים.לוח זמנים:09:30 – 10:00 – דברי פתיחה – ד"ר עומר לנס10:00- 10:50 – " מתווה כללי של פסיכולוגיית העצמי הקלינית: על מהותם של הנוכחות

הטיפולית והגורמים המרפאים"

מאז כינונה, הפסיכואנליזה ידעה תמורות רבות הן במישור התיאורטי, המטה-פסיכולוגי והן במישור הקליני. ההרצאה תסקור את השינויים המהפכניים שהובילה פסיכולוגית העצמי הקוהוטיאנית בהרחבת הבנת התהליך ההתפתחותי של האדם, ובישום הבנה זו בעמדה ובגישה הטיפולית. בהרצאה יוצגו תיאורי טיפול להדגמת המימדים השונים של הנוכחות הטיפולית, והחוויה הרגשית המרפאה הנגזרת ממנה.

מרצה - יוסי טמיר, פסיכולוג קליני, פסיכואנליטיקאי מדריך ומנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל . ממקימי האיגוד הישראלי לפסיכולוגית העצמי ולחקר הסובייקטיביות. מרצה בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א.10:50- 10:15 – " שילוב הגישה הקוהטיאנית עם התפישה הזוגית מערכתית" .

מתדיינים: ד"ר איריס רייצס, יוסי טמיר.

11:15- 12:15 - "מהי אמפתיה על פי פסיכולוגיית העצמי" – המחשה דרך שתי יצירות אומנות:

בגדי המלך החדשים ודוד של מיכאל אנג'לו.הבנה אמפתית טובה יכולה לעזור למטפל הזוגי להבנות את החוויה הרגשית של כל אחד מבני הזוג ודרך כך לנסות ולשרטט את הפערים הרגשיים שמעיבים על חייהם המשותפים .

בהרצאה זו אני רוצה לקרב אתכם אל העמדה הטיפולית האמפתית של פסיכולוגיית העצמי דרך התבוננות בשתי דמויות "מפורסמות" , המלך הגנדרן של אנדרסן ודוד של מיכאלאנג'לו. נקודת המבט שאציע לכם תנסה להתמקם בתוך עולמה הפנימי של הדמות תוך כדי התחקות אחר החוויה הסובייקטיבית שלה שלעיתים קרובות היא כה שונה ממה שנדמה לנו שאנו רואים מבחוץ. להתבוננות האמפתית כוח עצום בשבירת חומות של ניכור ובדידות ויצירת חוויות של ביחד הן בחדר הטיפולים והן בתוך קשרים זוגיים.מרצה - ד"ר ארז בנאי, פסיכולוג קליני ושיקומי. יו"ר הועדה המדעית באיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי וחקר הסובייקטיביות. מלמד בתוכנית ההכשרה "פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי"

בבית הספר לפסיכותרפיה באוניברסיטת ת"א.12:15 - 13:15 - הפסקת צהריים13:15 – 14:15 " על בדידות וזוגיות ברוח פסיכולוגיית העצמי – עמדה אתית של התקיימות

משותפת".ההרצאה תנסה להתחקות אחר מקורותיה של חווית הבדידות הקיומית , כנובעים מתוך האכסיומות התרבותיות והפסיכואנליטיות הקלאסיות המניחות את נפרדות הנפש, זאת בשונה מהנחות היסוד של החשיבה המזרחית- בודהיסטית, המציעה תפיסת עולם של התקיימות אחדותית.

פסיכולוגיית העצמי תוצע כתיאוריה המיטיבה לגשר מבחינה תיאורטית וקלינית על פני ההוויה הנפרדת והאחדותית של הקיום - תגלית הזולתעצמי של קוהוט, מציעה אופנות מיוחדת במינה של יחסים זוגיים ואחרים, שאינם התרחשות אינטר סובייקטיבית בין סובייקט אחד למשנהו, אלא חוויה אחדותית המכוננת בו זמנית את שני בני הזוג.

באמצעות תיאור מקרה, יוצע כי ההתקיימות למען האחר אינה באה בהכרח על חשבון ההתקיימות למען העצמי אלא עשוייה להשלים אותה באופן הרמוני. אופנות קיום שכזו , עשוייה להוות תשובה ערכית ומהותית לשאלת הבדידות הקיומית בכלל והבדידות הזוגית בפרט.מרצה - דפנה הומינר, פסיכולוגית קלינית מדריכה, מרצה ומדריכה בתוכנית הלימודים של פסיכולוגיית העצמי במסגרת התוכנית לפסיכותרפיה אוניברסיטת ת"א, חברה בועדת ההוראה של האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות.

14:15 -15:15 דיון השוואתי בין הגישה המערכתית לגישה הקוהוטיאנית

מתדיינים: ד"ר ארז בנאי, דפנה הומינר, ד"ר איריס רייצס

מנחה: ד"ר עומר לנס

וועדת היגוי: דפנה הומינר, ד"ר עומר לנס, אורנה פרידמן.

ה ר ש מ ה

דמי השתתפות:

לנרשמים עד - 15/08/08 לנרשמים מ- 15/08/08 ואילך לנרשמים במקום

חבר/ה באגודה : 180 ₪ 200 ₪ 220 ₪

אורח/ת : 210 ₪ 230 ₪ 250 ₪÷לאזרח/ית ותיק/ה וסטודנטים/ות תינתן הנחה של % 10 (בצירוף אישור /תעודה בלבד!)

תנאי תשלום: ניתן לשלם ב 2 תשלומים : תשלום ראשון - בהרשמה. תשלום שני - 16/09/08

÷ יש לשלוח את שתי ההמחאות יחד (לפקודת האגודה הישראלית לטיפול במשפחה).

ניתן לשלם גם באמצעות כרטיס אשראי.

הקבלות תימסרנה בשולחן ההרשמה בצמוד לתגי השם.

המחיר כולל: דמי השתתפות, כיבוד וארוחת צהריים קלה.

ביטול השתתפות: למבטלים השתתפותם יוחזר התשלום בניכוי של % 10.

¬¬¬¬¬¬

************************************************************%

טופס הרשמה "מעצמיות לזוגיות", 17 ספטמבר 2008

================

… נא למלא בכתב יד קריא

לכבוד

האגודה הישראלית לטיפול במשפחה

רח' היצירה 12, א.ת. רעננה 43663

פקס: 09-7467065 ; venezia@netvision.net.il

שם משפחה ופרטי ____________ כתובת _____________________ מיקוד __ __ __ __ __

טל' בית: _____________-__0 נייד: ______________-__05 מס' חבר __ __ __ __

דוא"ל (בכתב דפוס ברור) ___________________________________________________

מצ"ב המחאה/ות בסך _____ ₪ כרטיס אשראי __________ תוקף ____/ ____ תשלום 1/2 (נא לסמן)

מספרו ________________________________________ ת.ז. _______________

תאריך__________________ חתימה _______________


--------------------------------------------------------------------------------

תאריך 17/09/2008 09:30 15:15
מיקום סמינר אפעל