לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
על כמה דברים שפחות שומעים כשמדברים על הפרעת קשב

על כמה דברים שפחות שומעים כשמדברים על הפרעת קשב

שפיות זמנית | 22/4/2014 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

בתקופה האחרונה נראה שמאמר על הפרעת קשב מתפרסם תחת כל עץ רענן (וגם אנחנו המלצנו ממש פה על רבים מהם). יחד עם זאת, הראיון שהתפרסם לאחרונה עם ד"ר ירדן לוינסקי בעיתון הארץ, השם דגש על הבחנה מבדלת, יכול לסייע לנו להבין את ההפרעה עוד קצת ואולי גם להעניק טיפול טוב יותר.

"אז מה יש להם? מה אנשים נוטים לבלבל עם הפרעת קשב? אתה עושה בספר הבחנה בין קשיי קשב להפרעת קשב.

קשיי קשב נובעים מכל מיני סיבות - אנשים מדוכאים, או בחרדה, או בסטרס, נולד להם ילד והם לא ישנים בלילות, הם עובדים על הדוקטורט ויש להם חובות והם בלחץ והם לא מצליחים להתרכז. זאת לא הפרעת קשב אמיתית.

הפרעת קשב זו הפרעה נוירולוגית פסיכיאטרית התפתחותית. היא מתמשכת, והיא באה לידי ביטוי בכל תחומי החיים - בעבודה, בלימודים, בזוגיות, בהורות, בסקס. אצל אנשים שסובלים מקשיי קשב יש תחומים ספציפיים שבהם קשה להם.

איך עוד אפשר להבדיל בין קושי נקודתי להפרעה אמיתית?

יש לנו כל מיני מדדים של מה שנקרא'Executive Functioning',  ושם אפשר לראות קושי אמיתי. טסטים נוירופסיכיאטריים מצביעים על בעיות בשליפה מהזיכרון, בניתוח מידע, משך הקשב, מיקוד הקשב וניהול סדרי עדיפויות לקויים. המנגנון שמנהל אותנו מבפנים פשוט לא עובד, ורואים את זה בכל מקום בחיים. יש לך דד־ליין בעבודה ואתה ניגש אליו חמש דקות אחרי. אתה לא משלם חשבונות אף פעם, צובר קנסות והתראות, ופשוט לא עושה שום דבר בקשר לזה. הפרעת קשב זה גם צורך בהמון המון ריגושים כדי להתרכז. זה יכול לבוא לידי ביטוי אפילו בזה שאתה לא מצליח לקיים יחסי מין בצורה טובה - כי זה מצריך ריכוז מלא באקט, והמוח שלך מטייל במקומות אחרים. אחוז האנשים עם הפרעות קשב שמעורבים בתאונות דרכים גבוה מאוד."


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.