לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
אינטליגנציה גבוהה כמכשול לקבלת החלטות

אינטליגנציה גבוהה כמכשול לקבלת החלטות

שפיות זמנית | 25/6/2012 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

ג'ונה לרר, בטורו Frontal cortex (תרגום מ"הארץ" כאן), כותב על אינטליגנציה גבוהה כמי שמביאה בתנאים מסוימים לקבלת גרועות יותר. הוא סוקר מספר מחקרים של זוכה פרס נובל' הפסיכולוג דניאל כהנמן ועמיתו עמוס טברסקי, ומראה כיצד אנשים רבים מצליחים לזהות שיבושים בקבלת החלטות של אחרים אך אינם מזהים את הטעויות בקבלת ההחלטות שלהם, לא כל שכן את הסיבות להן. הנושא מסתבך כאשר מוסיפים את האינטליגנציה כמשתנה, ובודקים עד כמה אנשים סומכים על הקוגניציה שלהם.
כך הוא כותב:
"יתכן שההטיה המסוכנת ביותר שלנו היא שאנו מניחים באופן טבעי כי כל השאר פגיעים יותר מאיתנו לשגיאות מחשבתיות, נטייה הנקראת "הטיית הכתם העיוור". "מטא-הטיה" זו נובעת מיכולתנו לזהות טעויות שיטתיות בהחלטותיהם של אחרים - אנחנו מצטיינים בזיהוי מגרעותיהם של חברינו - וחוסר יכולתנו לזהות את אותן טעויות במעשינו. אף על פי שהטיית הכתם העיוור אינה מושג חדש, מאמרו האחרון של ווסט מראה כי היא קשורה לכל הטיה מוקדמת שנבדקה, החל מהעיגון וכלה במה שמכונה "אפקט המסגור". בכל אחד מהמקרים, אנחנו מהירים לסלוח לתודעה שלנו עצמנו, בעודנו שופטים לחומרה את תודעתם של אחרים.
"וזהו הפאנץ'-ליין המטריד מכל: נראה שהאינטליגנציה רק מחמירה את המצב. המדענים נתנו לסטודנטים ארבעה מדדי "תחכום קוגניטיבי". כפי שהם מדווחים במאמרם, כל ארבעת המדדים הראו קורלציה חיובית "כך שהמתוחכמים קוגניטיבית הפגינו יותר הטיות כתם עיוור". תופעה זו היתה נכונה להטיות ספציפיות רבות נוספות, עובדה המצביעה על כך שאנשים חכמים יותר (לפחות לפי מדדים פסיכומטריים) נוטים להיות מעט יותר פגיעים בפני הטעויות השכליות הנפוצות."


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: אינטליגנציה, אינטליגנציה רגשית
אוריאל רוס
אוריאל רוס
עובד סוציאלי
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון, רמת גן והסביבה
אפרת רחמים-אייכבאום
אפרת רחמים-אייכבאום
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
תמר רז
תמר רז
פסיכולוגית
חיפה והכרמל, אונליין (טיפול מרחוק), יקנעם והסביבה
אורי גל
אורי גל
עובדת סוציאלית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה
יפעת הנדל
יפעת הנדל
פסיכיאטרית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה
ארז גור
ארז גור
עובד סוציאלי
חיפה והכרמל

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

פרי הפלטיפוספרי הפלטיפוס26/6/2012

קבלה לתואר שני בפסיכולוגיה - קריטריונים קוגניטיביים כמדד מסנן. מה ההשלכות של תוצאות המחקר על הבחירה של האוניברסיטאות להסתמך על מבחן קוגניטיבי (מתא"ם ) כקריטריון סינון ראשי ומשמעותי ביותר ( בחלק ממוסדות הלימוד) בתהליך הקבלה ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה ???
האם מקבלי ההחלטות (שבדרך כלל תומכים בטיפול מונחה ראיות) יבחרו הפעם להתעלם מהראיות כי הן לא נוחות להם ??