לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
היבטים של תקווה בטיפול

היבטים של תקווה בטיפול

הרצאה בנעלי בית | 1/3/2018 | הרשמו כמנויים

"התקווה היא חלומם של אנשים ערים" - היבטים של תקווה בטיפול - הוא יום העיון השלישי בסדרת "רגשות מאז ועד עידן האייקונים". יום העיון נערך על ידי האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה בתאריך 22.2.18 בת"א.

 

דברי פתיחה | ד"ר רבקה דוידוביץ אפשטין

ד"ר רבקה דוידוביץ אפשטין היא יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

 

מ- re-living ל- relieving: מקורה של התקווה במפגש הטיפולי | ד"ר בועז שלגי

פול ראסל מצטט מטופל שלו שאומר: "אני חייב להמשיך ולעשות זאת, עד שאעשה זאת נכון". אלא, ש"להמשיך ולעשות זאת" עשוי לפעול כמעגל של חזרה כפייתית שבו האדם מוצא עצמו שוב ושוב בתוך האזורים הכואבים והמייאשים ביותר של חייו, שמהם הוא מנסה ללא הרף להימנע ולהתרחק. כיצד יכולה להיוולד תקווה מתוך מעגל חזרתי מייאש זה? כיצד יכול המטופל להרגיש שהוא אינו רק חי מחדש את אזורי הכאב והאימה שלו, אלא פוגש אותם באופן אחר? ומה הוא צריך מהמטפל שלו לשם כך? ההרצאה תנסה לדון באופן שבו בטיפול הפסיכודינאמי, המבוסס על השקפת עולם התייחסותית/אינטרסובייקטיבית, יכולים המטופל המטפל להגיע יחד לאזורי הנפש הבלתי-נסבלים של המטופל, ולייצר בהם תקווה לתנועה, למפגש אחר, ולשינוי. 

ד"ר בועז שלגי הוא פסיכולוג קליני, ראש התכנית לפסיכותרפיה בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת ת"א; מרצה בכיר, המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת בר-אילן; עורך "שיחות – כתב עת ישראלי לפסיכותרפיה". 

 

"יַחַד עִם זֶה שֶׁהָיָה דִּמְיוֹנִי – הָיָה זֶה עוֹלָם שֶׁנוֹעֲצִים בּוֹ שִׁינַיִם": האלביתי כמקור לתקווה | ד"ר דנה אמיר

ההרצאה תעסוק באופנים שבהם המגע עם האלביתי – החותר תחת כל הקואורדינאטות המוכרות של המחשבה – צופן את החיוּת הגדולה ביותר ואת התקווה הגדולה ביותר לשינוי. כוחו הדיאלקטי של האלביתי יודגם דרך קריאה מקרוב בסיפור "אהבה" מאת קלריס ליספקטור. 


- פרסומת -

ד"ר דנה אמיר היא פסיכולוגית קלינית, פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל, משוררת וחוקרת ספרות, מרצה בכירה באוניברסיטת חיפה וראש מסלול הדוקטורט הבין תחומי בפסיכואנליזה. מחברת ספרי העיון: "על הליריות של הנפש" ו"תהום שפה" וכן שישה ספרי שירה. זכתה בפרסים רבים על כתיבה ספרותית וכן בשלושה פרסים בינלאומיים (פרס טסטין 2011; פרס סצ'רדוטי 2013 ופרס הפורום הבינלאומי לחינוך פסיכואנליטי 2017) על כתיבה פסיכואנליטית עיונית. 

 

היסוד הנפשי של התקווה - עיון פילוסופי עכשווי | פרופ' חנוך בן פזי

אחד מן המאפיינים של הפילוסופיה המודרנית שהשפעתה רחבת היקף היה הרצון לייצר משמעות בעידן של חוסר משמעות, המוטיבציה להבנות משמעות קיומית של הסובייקט בעידן של 'מות האלוהים'. כך ביקש שפונהאהואר להתגבר על הפסימיזם, ניטשה לעצב את דמות ה'על אדם', והיידגר להחריב את אפשרויות ההתהוות. בתוך השיח הזה, הולך ומתבלט שיח אחר - שיש לו חשיבות נפשית ומוסרית, והוא שיח התקווה (בלוך, כהן ובובר). 
הרצאתי תבקש להתבונן בעין פילוסופית ביסוד הנפשי של התקווה, ולהבין חשיבותו המוסרית, הפוליטית ואולי גם הרוחנית. 

פרופסור חנוך בן פזי מרצה באוניברסיטת בר אילן ובמכללת סמינר הקיבוצים. מחקריו מוקדשים לפילוסופיה ולמחשבה היהודית של העת החדשה. לאחרונה התפרסם ספרו "ציונות נוסח לוינס: זהות, מוסר ואחריות".

 

הדיאלקטיקה של התקווה - מגן העדן האבוד להדדיות ויחסים | אודי רוזנטל

ההרצאה תתאר את המהלך של התפתחות חווית התקווה בטיפול. תחילת הטיפול לעיתים קרובות מאופיינת בתקווה של המטופל ליחסים עם אובייקט מותאם באופן משלם - אובייקט שמונע חוויות סבל של נפרדות, קינאה, אכזבה, המתנה והבדלים. במהלך הטיפול המטפל מלווה את תהליך האבל של המטופל ומנסה להכיל את האכזבה, העלבון, הכעס והייאוש שלו . התהליך יכול להביא לשינוי באיכות התקווה ולהתפתחות תקווה למפגש ומגע עם הסובייקטיביות של עצמו ושל זולתו. 

אודי רוזנטל הוא פסיכולוג קליני, אנליטיקאי מנחה במכון תל אביב לפסיכואנליזה בת זמננו, 
מכון מגיד, אוניברסיטת ירושלים. 

 

התבוננות בשאלת התקווה על פי פסיכולוגיית העצמי | קלאודיה קוגן

שאלת התקווה הינה מרכזית לקיום הנפשי ומכאן שהיא איננה יכולה להיוותר מחוץ לתחומן של הגויות פסיכותרפויטיות. בהרצאה זו היא תחקר מתוך נקודת המבט של ההגות הקוהוטיאנית. 
היינץ קוהוט הציב את הנרקיסיזם כיסוד המניע את האדם אך כאשר עשה זאת הניח במרכז הדברים את פגיעותו של הייצור האנושי. על פי פסיכולוגיית העצמי, האדם יכול לה, לפגיעות זו, כאשר יימצא עבורו מי שנוכח ומשוקע בו אמפתית. תופעת התקווה הינה נגזרת ישירה של נוכחות זו ושיבושיה קשורים להעדרה. בהרצאה זו ייחקרו מצבים אלה, בהתפתחות, בפתולוגיה ובמפגש הטיפולי. 

קלאודיה קוגן היא פסיכולוגית קלינית-מדריכה, יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכולוגיית העצמי ולחקר הסובייקטיביות."תכנית הכשרה תלת - שנתית ללימודי פסיכולוגיית העצמי", "רוח אדם" תכנית הפסיכואנליטית-בודהיסטית, "תכנית לפסיכותרפיה בגישה פסיכואנליטית" באוניברסיטת בר-אילן ותוכנית "פסיכולוגיית העצמי והמעשה הטיפולי" ביחידה ללימודי המשך בביה"ס לרפואה שבאוניברסיטת ת"א. 


- פרסומת -

 

איסוף המחשבות על התקווה בתוך החיים ובתוך מלאכתנו הטיפולית | פרופ' יולנדה גמפל

פרופ' יולנדה גמפל היא פסיכואנליטיקאית מנחה בחברה הפסיכואנליטית בישראל; המחלקה לפסיכולוגיה, אוניברסיטת ת"א; פרס היימן (Hayman, 2001), סיגורני (Sigourney, 2006), והוקרה על מפעל חיים מטעם האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה, 2016. מחברת הספר: "ההורים שחיו דרכי". 


תגיות:

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: פסיכותרפיה, פסיכולוגיית העצמי, יחסי מטפל מטופל
מיכל דן-גור
מיכל דן-גור
חברה ביה"ת
תל אביב והסביבה
מיכל סגיב זנגר
מיכל סגיב זנגר
עובדת סוציאלית
תל אביב והסביבה
שלו שמעוני
שלו שמעוני
מטפלת בהבעה ויצירה
תל אביב והסביבה, שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
סיגל צ'רקה
סיגל צ'רקה
עובדת סוציאלית
שפלה, מודיעין והסביבה, חולון והסביבה
נעמה איגרא
נעמה איגרא
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה, ירושלים וסביבותיה
ד"ר תום רן
ד"ר תום רן
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, פתח תקוה והסביבה, רמת גן והסביבה

עוד בבלוג של הרצאה בנעלי בית

כנס "פסיכוזה, טראומה והחלמה" הינו הכינוס הבינלאומי השלישי של ISPS ישראל, האיגוד לקידום גישות פסיכולוגיות...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.