לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
סליחה, אתה יכול לעזור לי?

סליחה, אתה יכול לעזור לי?

שפיות זמנית | 13/4/2017 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

אדם גראנט, פסיכולוג ארגוני, עוסק בהרצאה מרתקת בTED בשלושה סוגי אנשים- לוקח, נותן ומתאים. הלוקח שואל מה אתה יכול לעשות למעני, הנותן שואל מה אני יכול לעשות למענך, והמתאים אומר אני אעשה בשבילך משהו אם אתה תעשה בשבילי. גראנט מאפיין בהרצאתו את סוגי האנשים ומציע כיצד ניתן לעודד תרבות של נותנים. אחת השיטות שגראנט מתאר לשינוי חברתי כזה היא נתינת לגיטימציה לבקשת עזרה, שלדעתו פעמים רבות אינה ניתנת בחברה שלנו.

כאנשי טיפול אנו בדרך כלל רואים את עצמינו כאנשים נותנים. אך מלבד השאלה האם אנו באמת בעיקר בעמדת  הנתינה, עולה השאלה עד כמה אנחנו מסוגלים לבקש עזרה? האם דווקא בגלל תפקידנו כמטפלים בקשת עזרה נתפסת כדבר מביש ולא ראוי? הקושי שגראנט עוסק בו בקבלת לגיטימציה לבקש עזרה מעורר מחשבות על כמה כוח ואומץ צריך כדי להיות מטופל וכדי לנסות להיעזר באדם אחר.


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

רותי קצבורגרותי קצבורג21/4/2017

מצויין. יישר כוח ,לעניו דעתי יש הרבה מן הדברים, אומנם אנשי הטיפול נחנו במקצועיות רבה ובכלים שונים. אין זה מחייב תמיד שהם אינם זקוקים לאוזן קשבת ,הפוך ,עצם החשיפה לדברים שונים ומקרים כואבים, מחייבת אותם לשמור על עצמם , לפרק ולשוחח. איני רואה בפנייה כזו בושה, ההיפך הוא הנכון, אדם שמודע לעצמו, ייטיב כאשר ישכיל לבקש עזרה בשעת הצורך.
רותי. תואר שני ייעוץ חינוכי,בר אילן.