לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
14.3.2011: לאתחל את הפסיכותרפיה!

14.3.2011: לאתחל את הפסיכותרפיה!

שפיות זמנית | 14/3/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

פרופ' אלן קזדין מאוניברסיטת ייל כתב לפני כחודש מאמר פרובוקטיבי בשם: Rebooting Psychotherapy to Reduce Burden of Mental Illness. במאמר מראה קזדין באופן משכנע למדי כי למרות השתכללות הטיפולים והידע הרב שנצבר בעשרות השנים האחרונות בטיפול בבעיות נפשיות, אחוז קטן ביותר מאלו הזקוקים לו מקבלים אותו (המספרים מדהימים, בשנה נתונה כרבע מאוכלוסית ארה"ב עונה לקריטריונים של מחלת נפש אחת לפחות ). למעשה, בעיקר אוכלוסיות עירוניות, ממוצא אתני מסויים, בגילאים מסויימים מצליחה לקבל טיפול, ורבים אחרים, שזקוקים לו באותה מידה או יותר, לא מצליחים לקבלו.
מה עושים?
לטענת קזדין, אם הפחתת סבל לכמה שיותר אנשים עומדת בראש מעיננו, יש לשנות את הגישה לפסיכותרפיה באופן רדיקלי: תרפיה של אחת על אחת איננה הגיונית יותר וכעת כדאי לשים דגש על הנגישות, ועל אופן העברת הטיפול לכמות גדולה של אנשים. קזדין מציע לפתח מודלים חדשים (ולהשתמש במודלים קיימים) המתבססים על העברה של טיפולים באמצעים טכנולוגים חדשניים (ניו מדיה, סמארטפונים), בסטינג לא קבוע, על ידי אנשים שונים (לא כולם מומחים), על ידי ספרי הדרכה עצמית, ועל ידי אמצעי התקשורת.
המאמר עורר עניין רב בקרב קהילת בריאות הנפש, ובעקבות כך ההוצאה אפשרה גישה חופשית אליו ברשת. התגובות, כצפוי, לא איחרו לבוא, וכבר כעת נערך כתב העת בו התפרסם המאמר, "Perspectives on Psychological Science", להוצאת גליון מיוחד של מאמרי תגובה.
את חלק מן הדברים בהם עוסק קזדין במאמר אפשר לשמוע בהרצאה הזו שנשא רק לפני מספר שבועות:

Alan Kazdin: Rebooting Psychotherapy Research and Practice from Assn. for Psych Science on Vimeo.

 

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא:
כנרת דלומי-כהן
כנרת דלומי-כהן
עובדת סוציאלית
אונליין (טיפול מרחוק)
תמר סרנת
תמר סרנת
פסיכולוגית
כפר סבא והסביבה
יהודה אבזון
יהודה אבזון
פסיכולוג
תל אביב והסביבה
רעות תמיר
רעות תמיר
מטפלת זוגית ומשפחתית
בוגרת מדעי החברה והרוח
טבריה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), צפת והסביבה
אסתר תירוש
אסתר תירוש
עובדת סוציאלית
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק)
ורוניקה עובדיה
ורוניקה עובדיה
עובדת סוציאלית
רחובות והסביבה, מודיעין והסביבה, פתח תקוה והסביבה

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

purr rpurr r14/3/2011

מסכימה איתו. אני חושבת שכיום בעולם הטיפול הפסיכולוגי קיימת התמקדות מופרזת בקשר הבינאישי שנרקם בין מטפל למטופל, וב"עומק" הטיפול, שבאה על חשבון הפצת הטיפול הפסיכולוגי לכלל הציבור.
בשל כך יוצא הרבה פעמים שמטופלים הם אנשים בעלי אמצעים שנעזרים בטיפול כדי להרחיב את אופקיהם ולהגיע לתובנות חדשות לגבי עצמם, בעוד שאנשים שסובלים ונמצאים במצבי חירום אינם זוכים לטיפול נאות.
הויכוח העדכני בסוגייה של 'פסיכולוגיה- מדע או אומנות' נוגע ישירות למצב קיים זה. אם הטיפול הפסיכולוגי יהיה יותר תלוי בשיטה, ופחות בכישוריו של הפסיכולוג כאומן, יהיה קל יותר להפיץ אותו.