לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
14.3.2011: לאתחל את הפסיכותרפיה!

14.3.2011: לאתחל את הפסיכותרפיה!

שפיות זמנית | 14/3/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

פרופ' אלן קזדין מאוניברסיטת ייל כתב לפני כחודש מאמר פרובוקטיבי בשם: Rebooting Psychotherapy to Reduce Burden of Mental Illness. במאמר מראה קזדין באופן משכנע למדי כי למרות השתכללות הטיפולים והידע הרב שנצבר בעשרות השנים האחרונות בטיפול בבעיות נפשיות, אחוז קטן ביותר מאלו הזקוקים לו מקבלים אותו (המספרים מדהימים, בשנה נתונה כרבע מאוכלוסית ארה"ב עונה לקריטריונים של מחלת נפש אחת לפחות ). למעשה, בעיקר אוכלוסיות עירוניות, ממוצא אתני מסויים, בגילאים מסויימים מצליחה לקבל טיפול, ורבים אחרים, שזקוקים לו באותה מידה או יותר, לא מצליחים לקבלו.
מה עושים?
לטענת קזדין, אם הפחתת סבל לכמה שיותר אנשים עומדת בראש מעיננו, יש לשנות את הגישה לפסיכותרפיה באופן רדיקלי: תרפיה של אחת על אחת איננה הגיונית יותר וכעת כדאי לשים דגש על הנגישות, ועל אופן העברת הטיפול לכמות גדולה של אנשים. קזדין מציע לפתח מודלים חדשים (ולהשתמש במודלים קיימים) המתבססים על העברה של טיפולים באמצעים טכנולוגים חדשניים (ניו מדיה, סמארטפונים), בסטינג לא קבוע, על ידי אנשים שונים (לא כולם מומחים), על ידי ספרי הדרכה עצמית, ועל ידי אמצעי התקשורת.
המאמר עורר עניין רב בקרב קהילת בריאות הנפש, ובעקבות כך ההוצאה אפשרה גישה חופשית אליו ברשת. התגובות, כצפוי, לא איחרו לבוא, וכבר כעת נערך כתב העת בו התפרסם המאמר, "Perspectives on Psychological Science", להוצאת גליון מיוחד של מאמרי תגובה.
את חלק מן הדברים בהם עוסק קזדין במאמר אפשר לשמוע בהרצאה הזו שנשא רק לפני מספר שבועות:

Alan Kazdin: Rebooting Psychotherapy Research and Practice from Assn. for Psych Science on Vimeo.

 

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא:
שרון לביא
שרון לביא
פסיכולוגית
שושנה דקל
שושנה דקל
עובדת סוציאלית
מטפלת משפחתית וזוגית
שפלה, אונליין (טיפול מרחוק)
אורית מעודד
אורית מעודד
פסיכולוגית
בוגרת תכנית הנחיית קבוצות
שרון ושומרון, אונליין (טיפול מרחוק), פרדס חנה והסביבה
אימן אבו סלים
אימן אבו סלים
פסיכולוג
עפולה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), נצרת והסביבה
עדינה פרצובסקי
עדינה פרצובסקי
עובדת סוציאלית
חיפה והכרמל, רמת גן והסביבה
טל זנגר
טל זנגר
פסיכולוגית
בוגרת תכנית הנחיית קבוצות
רמת גן והסביבה

עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

purr rpurr r14/3/2011

מסכימה איתו. אני חושבת שכיום בעולם הטיפול הפסיכולוגי קיימת התמקדות מופרזת בקשר הבינאישי שנרקם בין מטפל למטופל, וב"עומק" הטיפול, שבאה על חשבון הפצת הטיפול הפסיכולוגי לכלל הציבור.
בשל כך יוצא הרבה פעמים שמטופלים הם אנשים בעלי אמצעים שנעזרים בטיפול כדי להרחיב את אופקיהם ולהגיע לתובנות חדשות לגבי עצמם, בעוד שאנשים שסובלים ונמצאים במצבי חירום אינם זוכים לטיפול נאות.
הויכוח העדכני בסוגייה של 'פסיכולוגיה- מדע או אומנות' נוגע ישירות למצב קיים זה. אם הטיפול הפסיכולוגי יהיה יותר תלוי בשיטה, ופחות בכישוריו של הפסיכולוג כאומן, יהיה קל יותר להפיץ אותו.