לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
לאיזו תרבות רגיש "טיפול רגיש תרבות"?

לאיזו תרבות רגיש "טיפול רגיש תרבות"?

שפיות זמנית | 31/12/2015 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

"טיפול רגיש תרבות" הוא מושג שהופך נפוץ יותר בשיח הטיפולי בישראל ובעולם כולו, וכן תחום מחקר שהכנסים והמאמרים המתרבים העוסקים בו מעידים על התפתחותו. בארץ, לרוב השימוש במושג זה מתייחס לטיפולים בהם מגיעים המטפל/ת והמטופל/ת מרקע תרבותי שונה. למשל, טיפולים של מטפל/ת יהודי/ה ומטופל/ת ערבי/ה, טיפול בפליטות/ים ומבקשי/ות מקלט, טיפולים שבהם המטפל/ת חילוני/ת והמטופל דתי, וכיו"ב. בדרך-כלל מאמרים העוסקים בסוגיות אשר מתעוררות בטיפולים אלו יכללו מבוא שיתאר את מאפייני התרבות או הקהילה ממנה מגיע/ה המטופל/ת, הכלליים יותר והספציפיים לתחום הטיפול הנפשי.
מצב זה מעורר שאלות על המידה בה התרבות הדומיננטית בחברה הישראלית בכלל ובקהילה המקצועית בפרט, נתפסת כ"שקופה", או ככזו שמאפייניה אינם משפיעים על הטיפול, או משפיעים רק כאשר הם פוגשים תרבות שונה. במאמר שפורסם לאחרונה חוקרת הפסיכולוגית האמריקאית מרגרט קלוזן את האופן בו נוכחים מאפייני התרבות הדומיננטית הלבנה בארה"ב בחדר הטיפול, גם במצבים של מטפל/ת ומטופל/ת המשתייכים לאותה תרבות וקהילה. מאמרה יכול לסייע גם בחשיבה על האופן בו התרבות הדומיננטית בישראל עשויה להיות נוכחת בחדר הטיפול, בעמדותיהם/ן וחוויותיהם/ן של המטפל/ת והמטופל/ת, גם במצבים בהם לא מתקיים מפגש בין-תרבותי.


עוד בבלוג של שפיות זמנית

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

יאן סרדצהיאן סרדצה20/11/2017

קהילת הידע "כשירות תרבותית, אתגרים והזדמנויות". ברצוני לשתף שבימים אלו מוקמות קהילת הידע "כשירות תרבותית, אתגרים והזדמנויות" בפלטפורמט WorkPlace לעוסקים בשרותים חברתיים בישראל.

מטרת קהילת הידע "כשירות תרבותית, אתגרים והזדמנויות" היא לייצר פלטפורמה להחלפת רעיונות, מידע וידע מקצועי בין חברי הקהילה על בסיס מתמשך וארוך טווח. חברי הקהילה עשויים להגיע מתחום מקצועי מסוים או ממגוון מקצועות, מאותו הארגון או ממספר ארגונים, בדרגים שונים המתכנסים בכדי להחליף מידע באופן חוצה ארגון או נושא.

בואו לקחת חלק ומלאו את הפרטים האישיים בטופס הזה:

https://goo.gl/for...HABt1

ותוך כמה ימים תישלח הזמנה לפלטפורמה ולקהילת הידע "כשירות תרבותית, אתגרים והזדמנויות"

אשמח לראותך בין חברי הקהילה!