לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
רשימת קריאה: התמודדות וטיפול בפוגעים מינ�רשימת קריאה: התמודדות וטיפול בפוגעים מינ�

רשימת קריאה: התמודדות וטיפול בפוגעים מינית

רשימות קריאה | 16/10/2023 | 110

רשימת מאמרים שעוסקים באבחון ובטיפול בקטינים פוגעים מינית, וכן מאמרים הבוחנים מנקודת מבט סוציולוגית וביקורתית את הרקע לצמחיתם של אנשים שפוגעים מינית.

לרוב אנו כמטפלים נוטים להתמקד בטיפול בקורבנותיהם של אנשים שפוגעים מינית, משום שקל הרבה יותר לגייס אמפתיה כלפי אלה שנפגעו מאשר אלה שפגעו, מסיבות מובנות. רשימת קריאה זו מבקשת להתמקד דווקא בהבנה, בהתמודדות ובטיפול עם אנשים - ילדים ומבוגרים - שפוגעים מינית באחרים. ברשימה זו מופיעים מאמרים שעוסקים בילדים ובמתבגרים, באבחון ובטיפול בהם, וכן מאמר שמתמקד ספציפית בקטינים פוגעים מינית מהמגזר הערבי, ומאמר שמתמקד בהתמודדותם של ההורים עם פגיעה מינית בין אחאים בתוך המשפחה; בנוסף, מופיעים מאמרים שמבקשים לבחון מנקודת מבט סוציולוגית וביקורתית את הרקע לצמחיתם של אנשים שפוגעים מינית ואת ההתמודדות של החברה עמם.

רשימת קריאה: התמודדות וטיפול בפוגעים מינ�

ילדים פוגעים מינית

גלית בן אמיתי | 7/21/2007
הרצאה שניתנה ביום עיון מטעם עמותת על"ם ע"י דר' גלית בן אמיתי, ממרפאת ילדים ונוער, המרכז הקהילתי לבריאות הנפש ע"ש פרופ'' בריל, תל אביב. בדצמבר 1999, פרסמה האקדמיה האמריקאית לפסיכיאטרייה של הילד והמתבגר סקירה רחבה המתמקדת באיבחון וטיפול בילדים ובני נוער פוגעים מינית, (Shaw, J.A., 1999) בסקירה זו הובאו הנתונים הבאים: 'יש עדות לעלייה בדיווח על תוקפנות מינית של קטינים והתעללות מינית. פגיעה מינית הינה אחת מהפשיעות העולות בקצב הגבוה ביותר בארה"ב. לערך אחת מכל שלוש נשים ואחד מכל 7 גברים יהיו קורבנות של פגיעה מינית לפני גיל 18 שנים! המאמר שלהלן מדגיש נושא פחות מדובר - המקרים בהם התוקפים הם בעצמם ילדים!
 

טיפול בקטינים פוגעים מינית במגזר הערבי

טליה אתגר | 7/17/2018
עמותת "עלם" מספקת מזה למעלה מעשרים וחמש שנה טיפול לקטינים שלהם התנהגות מינית פוגעת. במאמר זה מוצגות תובנות פרי התרשמות מצטברת מעבודה מתמשכת עם קבוצות של נערים פוגעים מהמגזר הערבי. מתוארים מצבי סיכון אופייניים לנערים בני קבוצות מיעוט בכלל ולבני החברה הערבית בפרט, ודפוסי התקיפה האופייניים, אשר לזיהויים יש תרומה חשובה לטיפול. במאמר מודגשת החשיבות של ההיבט התרבותי ביחס לעבודה טיפולית עם נערים פוגעים מינית, גם בגישה המבקשת להתאים את תכנית הטיפול לכל מטופל באופן אישי.
 

גילוי עריות בין אחאים -הטראומה ההורית

נעמה בר-שדה | 9/19/2006
חשיפת גילוי עריות בין אחאים, עלולה להפר את האיזון האישי והמשפחתי. ההורים מתקשים להכיל את ילדיהם האהובים, שנושאים מעתה תארים קשים של תוקף וקורבן, פוגע ונפגע. לרגע ואף יותר נשללת מהם היכולת הטבעית לתמוך בכל ילדיהם, והם ניצבים מול דילמת בחירה בלתי אפשרית. הטראומה כה קשה ומשתקת, עד שחוויית ההורות "הכול-יכולה" נסדקת ומתערערת. ראייתם כָּמטפלים הראשונים והעיקריים של ילדיהם, מובילה להכרה בצורך בריפוי ההורות שלהם, כחלק בלתי נפרד מתהליך ריפוי הטראומה של ילדיהם.
 

הרקע החברתי והפסיכולוגי של אנסים

יערית בוקק כהן | 11/4/2009
אחת הדעות השגויות אודות הפסיכולוגיה האבולוציונית היא, שלכאורה היא מספקת לגיטימציה מדעית לאלימות מינית ואינוס נשים. מטרתי במאמר זה לשרש דעה מוטעית זו , המתבססת להבנתי על פרשנות לא נכונה לתאוריה זו. לשם כך אסקור בחלקו הראשון של המאמר את הגישה האבולוציונית באופן כללי, בחלק השני אציג כיצד היא מסבירה תשוקה מינית ואלימות מינית, ואילו בחלק השלישי אציג את הגישה הפמיניסטית לסוגיה זו ולסיכום אתאר ממצאים מחקריים אודות אנסים, המספקים תמיכה בשתי הגישות ומסייעים להבנה מעמיקה יותר את הקשר בין תשוקה מינית לאלימות מינית כנגד נשים.
 

מגורים מתחת לגשר: התמודדות החברה עם עולם הפדופיליה והפרוורסיה – בעין טיפולית

נעמה בר-שדה | 10/9/2012
המאמר עוסק בתגובות החברה לניסיונות השתלבות בקהילה של עברייני מין מזוהים, ומציע התבוננות מזווית הראייה של איש הטיפול על האינטראקציה בין הפרוורטים לחברה ועל דרכי התמודדות הנגזרות מפרספקטיבה זו מן ההיבט הטיפולי והארגוני כאחת.
 

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא: פגיעה מינית, ילדים, התעללות בילדים, טיפול בילדים, קרימינולוגיה
סמדר הרוש
סמדר הרוש
עובדת סוציאלית
עפולה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), יקנעם והסביבה
אינה רסובסקי
אינה רסובסקי
עובדת סוציאלית
עפולה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), בית שאן והסביבה
דליה אבני
דליה אבני
עובדת סוציאלית
עפולה והסביבה, נצרת והסביבה, יקנעם והסביבה
אלי סבן
אלי סבן
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק), רמת גן והסביבה
ליאת אביגדול
ליאת אביגדול
פסיכולוגית
באר שבע והסביבה
ד"ר ברוך פרלמן
ד"ר ברוך פרלמן
פסיכולוג
ירושלים וסביבותיה, אונליין (טיפול מרחוק)

תגובות

הוספת תגובה

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות למאמר זה.