לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
5.4.2011: הזמנה לארוחה משפחתית

5.4.2011: הזמנה לארוחה משפחתית

שפיות זמנית | 4/4/2011 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

התכנסות לארוחה משפחתית היא אירוע שיכול לנוע על הסקלה בין הקצה המאיים – מפגש טעון שמעלה אל פני השטח מתחים שונים או מתנהל באופן מנוכר, לבין הקצה המחמם – מפגש מקרב, נינוח, ונעים, המהווה הזדמנות לשיחה ולשיתוף. 

עושה רושם שארוחה משפחתית הפכה לאירוע פחות יומיומי במשפחות רבות לעומת ימים עברו. ואם תהיתם, ארוחה מול מסך הפלזמה לא ממש נחשבת. לנוכח "תהליך ההכחדה" של טקס הארוחה המשפחתית, כתבה לורי דיוויד ספר, והקימה אתר אינטרנט באותו השם:  The Family Dinner - העוסק בארוחת הערב המשפחתית, ומספק "מתכונים" – לא רק למאכלים, כי אם לכל ההתנהלות סביב קיום הארוחה המשפחתית באופן מוצלח... אתר נוסף התגייס לנושא וממליץ מדי יום שישי על נושאים שונים שיכולים "להפיח חיים" בארוחה המשפחתית ולעורר דיון. ההמלצה האחרונה היתה סביב 1900 המילים החדשות שהתווספו למילון אוקספורד
קצת אמריקאי... מצד אחד, יש בזה חן, אולם זה גם מעורר שאלה האם הצורך לחפש אחר נושאים לשיחה לא מהווה בעצם סוג של "סטריליזציה" של המפגש, שבכוחו, כאמור, לעורר פנטזיות – שליליות וחיוביות כאחד?

בכתבה מ"הארץ" מביאה רחל טל-שיר היבט נוסף: הקשר בין צמחונות, הפרעות אכילה, וארוחות משפחתיות. הכתבה מביאה ממצאי מחקר לפיו חלק מבני ובנות הנוער שמעוניינים לרזות, מסתירים דרך הבחירה בצמחונות את הפרעת האכילה. בכתבה מועלית האפשרות שהפרעות אכילה נובעות בחלקן מהדלדלותן של ארוחות משפחתיות משותפות, בהן יכולים ההורים להכיר מקרוב את הרגלי האכילה של ילדיהם: מה הם אוהבים לאכול, ממה הם נמנעים, מתי בחירתם בצמחונות נובעת מאידאלים ראויים, ומתי היא נובעת משאיפה לרזות, בכל מחיר.

(ועוד לא אמרנו כלום על ליל הסדר...)


תגיות:

עוד בבלוג של שפיות זמנית

מרטין לותר קינג, חתן פרס נובל לשלום, ואחד ממנהיגי המאבק הלא אלים לשוויון זכויות לשחורים בארה"ב, בחלק...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.