פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×Avatar
זכור אותי
על אבחנה מבדלת ופסיכולוגיה רפואית

על אבחנה מבדלת ופסיכולוגיה רפואית

שפיות זמנית | 2/11/2013 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

היחסים שבין גוף ונפש מעסיקים את הרפואה, כמו גם את הפסיכולוגיה, מראשיתן. מצב העניינים הנוכחי באיזורים רבים בעולם הקליני מציג תמונה מפוצלת של גוף ונפש. בטור קצר ותכליתי שפרסם הפסיכולוג שאול נבון, הוא משתף אותנו בלבטיו אודות מצביים גבוליים בהם ישנה התלבטות בין טיפול נפשי ולבין טיפול רפואי, ועל האופנים בהם הוא בוחר לנהוג בהתלבטות זו.

" כפסיכולוג רפואי" כותב נבון, "כאשר מגיע אלי מטופל, שהופנה על ידי רופא או שהגיע באופן עצמאי ובפיו תלונות שונות, אני מנסה לחשוב בשני ערוצים: ערוץ רפואי-גופני-פיזיולוגי וערוץ נפשי-פסיכולוגי-רגשי. לעתים אין קשר בין שני הערוצים ולעתים יש. אני מאזין בקשב רב, שואל שאלות ומנסה להיות מדויק באבחנה. איני רופא, ולכן אם אני סבור שהבעיה היא פיזית ולא נפשית, אני מפנה אותו מיד לרופא המשפחה עם מכתב מלווה. לאחר מכן אני נמצא בקשר עם הרופא כדי לשמוע ממנו על אבחנתו ואם נכון היה להפנות אליו את המטופל."  

 


עוד בבלוג של שפיות זמנית

בכתבה שפורסמה לאחרונה בעיתון 'הארץ', פרופסור עמי רוקח דן במושג נורמליות ובהתנהגויות שנחשבות מוזרות...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

פרי הפלטיפוספרי הפלטיפוס2/11/2013

על יחסים בין גוף ונפש. יש יחסים בין גוף לנפש...(כמה מפתיע )
לתסמינים הגופניים יש בדרך כלל כלים נגישים יותר לברור הבעיה (הפיסיקה נגישה יותר מהמטאפיסיקה ) ולכן יש לשאוף תמיד לברר אם אכן התסמין נופל בשדה הגופני. זאת גם היתה דרישה בחוק הפסיכולוגים לפני השינוי הנוכחי. שאלת המשמעות של הסמפטום נופלת תמיד בשדה הנפשי ולכן יש לברר אם זה בכלל מעניין את המטופל לפני שכופים עליו תפיסת מציאות כזאת או אחרת. זה לא מסובך זה רק נוגע בניגוד אינטרסים - זה מה שמסובך.