לוגו פסיכולוגיה עברית

×Avatar
אני מסכימ.ה להצטרף לרשימת התפוצה לקבלת עדכונים ומידע שיווקי
זכור אותי
 
מה ניתן ללמוד מניתוח פסיכולוגי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני?

מה ניתן ללמוד מניתוח פסיכולוגי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני?

שפיות זמנית | 12/11/2015 | הרשמו כמנויים | שלחו טקסט לבלוג

האם ניתן להשתמש בידע ובהמשגות התיאורטיות מתחום הפסיכולוגיה בכדי להרחיב את הבנתנו בנוגע לסכסוך הישראלי-פלסטיני? לאחרונה התפרסמו בעיתון "הארץ" שני ניסיונות כאלו, האחד של הפסיכולוג זוכה פרס הנובל דניאל כהנמן, והשני של הסוציולוגית אווה אילוז.
בשיחה שנערכה עמו בנושא המרכיבים הפסיכולוגיים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, תיאר כהנמן התנהגויות, הטיות קוגניטיביות ותחושות, אשר משותפות לדעתו למצבי קונפליקט אישיים וחברתיים. כך למשל, הטיה שקיימת בחשיבתנו במצבי קונפליקט נוגעת לסיבות שאנו נוטים לייחס להתנהלות החברה הישראלית לעומת אלו שאנו מייחסים להתנהלות החברה הפלסטינית - כל קבוצה תופסת את התנהלותה כתגובתית בלבד ולכן גם מצבית ומושפעת מבחוץ, בעוד שהתנהלות הקבוצה השנייה נתפסת כיזומה ומונעת מסיבות פנימיות ונצחיות. אחת התופעות הרגשיות עליה מצביע כהנמן היא הפיצול בין החברות, הקושי הרב להבין את חברי הקבוצה השנייה ולהזדהות עימם, והחשדנות ההדדית בין חברי הקבוצות. באופן כללי יותר מדבר כהנמן על חשיבה פשטנית שנובעת מההטיות הקוגניטיביות והרגשיות המאפיינות מצבי סכסוך. לדעתו, בעוד שההבנה שהוא מציע עשויה לסייע לשמר ולייצר שיח מתון יותר בחברה הישראלית, שינוי ממשי יוכל להגיע רק בעזרת הנהגה שתתגבר על החשיבה הפשטנית שהוא מתאר.
בשונה מכהנמן, מטילה אווה אילוז אחריות גדולה יותר על כל אחד מאיתנו במאמר בו היא עוסקת בתופעת ההכחשה בחברה הישראלית. במאמרה משתמשת אילוז במושג ההכחשה, אך מעבירה אותו משדה הפסיכואנליזה לשדה הפוליטי, כאשר היא הופכת אותו ממנגנון הגנה שהשימוש בו נעשה באופן לא-מודע, לבחירה פוליטית חצי-מודעת ולעמדה פוליטית, המאפיינת את מרבית הפרטים בחברה הישראלית וגם את החברה ככלל. אילוז מתארת במאמרה שלוש צורות הכחשה שמאפיינות לדעתה את יחסה של החברה הישראלית לזו הפלסטינית, וכן את האופן בו האחת נבנתה על השנייה, ולמעשה מתארת את החברה הישראלית ככזו שנוסדה על הכחשה, שהשפעתה הולכת ומתרחבת. נראה כי בדבריה מבקשת אילוז להסיר את מסך ההכחשה מהמבט הישראלי בכדי לקדם שינוי.


- פרסומת -

מטפלים בתחום

מטפלים שאחד מתחומי העניין שלהם הוא:
אורן מי-רון
אורן מי-רון
פסיכולוג
שפלה, תל אביב והסביבה, רמת גן והסביבה
מיה שטריך
מיה שטריך
פסיכולוגית
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
יאיר גבע
יאיר גבע
עובד סוציאלי
טבריה והסביבה, עפולה והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)
יובל קובי
יובל קובי
יועץ חינוכי
אילת והערבה, אונליין (טיפול מרחוק)
עדי רוט
עדי רוט
חברה ביה"ת
מוסמכת (M.A) בטיפול באמצעות אמנויות
חיפה והכרמל, פרדס חנה והסביבה, יקנעם והסביבה
גלעד גולדברג
גלעד גולדברג
פסיכולוג
תל אביב והסביבה, אונליין (טיפול מרחוק)

עוד בבלוג של שפיות זמנית

סרטון תעודה מרגש של תאגיד השידור הישראלי מלווה את איסר פולניצר, מתנדב בתוכנית 'יזהר'. איסר ושאר...

תגובות

הוספת תגובה לפוסט

חברים רשומים יכולים להוסיף תגובות והערות.
לחצו כאן לרישום משתמש חדש או על 'כניסת חברים' אם הינכם רשומים כחברים.

אין עדיין תגובות לפוסט זה.