פסיכולוגיה עבריתפסיכולוגיה עברית

×יצירה מאת Richard Van Mensvoort
Richard Van Mensvoort ©
זכור אותי

אירועים

20
יוני

"המראה, המשקפת והמשקפיים – שימוש המטפל בעצמו"

20/6/2008 | פורסם על ידי מיט"ן - מרכז ייעוץ לטיפולים


יום העיון נידחה מתאריך ה-16.05.08 לתאריך 20.06.08האגודה לפסיכותרפיה ממוקדת מתכבדת להזמינכםליום עיון בנושא:"המראה, המשקפת והמשקפיים – שימוש המטפל בעצמו"ד"ר חביבה איילהשימוש בלשון זכר נעשה מטעמי נוחיות בלבד. כל האמור מתייחס הן לגברים והן לנשים.מחקרים רבים מצביעים על כך שהמרכיב האפקטיבי ביותר בטיפול מוצלח הוא מערכת היחסים שבין המטפל למטופל.

עובדה זו מעלה את השאלה – הרלבנטית הן לטיפול והן לתהליך הכשרת המטפל – איך יוצרים מערכת יחסים שתביא לטיפול מוצלח ומה צריך המטפל להביא מעצמו אל הקשר הטיפולי.הטיפול הוא מפגש שבו המטפל הוא גם מראה המציגה למטופל חלקים שונים של עצמו ושל סביבתו, גם משקפת המתמקדת מרחוק בנקודות מסוימות ומחדדת אותן וגם משקפיים בצבעים שונים שמאפשרים יצירת תמונות ונרטיבים משתנים.

המטפל הוא משתתף פעיל בתהליך הטיפול. הוא לא רק משקף אלא גם משתקף. הוא לא רק מאתגר את המטופל אלא גם את עצמו, וכשהוא מגלה משהו –לעיתים קרובות הגילוי הוא משמעותי עבור עצמו לא פחות מאשר עבור המטופל.בהיותו מראה - המטפל, כמו הורה טוב, מודע לכך, שהמטופל חווה את עצמו, במהלך הטיפול ועוד זמן ארוך לאחריו, באמצעות הדרך בה הוא משתקף דרך עיני המטפל . המטפל מודע גם לכך שזהו תהליך הדדי, ואף הוא חווה את עצמו במהלך הטיפול, דרך השתקפותו בעיני המטופל. כשניתן להכיר ואף לכוון את ההשתקפות ההדדית הזאת, יכול המפגש הטיפולי להפוך לאירוע של שינוי.המטפל המשתמש בעצמו כמשקפת, בוחר את כיוון ההסתכלות, את מוקד תמונה, ואף את רמת המיקוד. בכך, הוא משנה את הנרטיב הקבוע המכונן של המטופל, ומזמין אותו לחוות את חייו ואת העולם דרך נרטיב חדש.המטפל משמש כאופטיקאי, כאשר עוזר למטופל להתאים לעצמו משקפיים שונים, נוספים על הקבועים שלו ואחרים מהם. בזאת הוא מציע שדה משחק משותף, בטוח, לאקספרימנטים המשחררים את המטופל וגם את המטפל מן המסגרת הנוקשה דרכה הוא רגיל להתבונן ולאפשרות לאימפרוביזציות המכילות את הישן והחדש כאחד.הרצאה זו תתמקד בשימוש שעושה המטפל ב"עצמי" שלו בתוך הטיפול. נתמקד ברצף שבין החשיפה העצמית של המטפל בהשתקפותו בעיני המטופל, דרך השימוש באסוציאציות, אינטואיציה וחלומות של המטפל כמורי דרך להתערבויות טיפוליות, אל האמפטיה כהשאלה רגשית ועד לעמדה המדריכה והמייעצת המפעילה את המטופל ממקום של ידע וריחוק רגשי.

תשומת לב מיוחדת תינתן לסוגיה של הכשרת מטפלים ולשאלה האם ואיך ניתן ללמד את המטפל הצעיר לעשות שימוש בעצמו.

יובאו דוגמאות מטיפולים והדרכות שימחישו את הרעיונות שיועלו. בתום ההרצאה יתקיים דיון של פאנל מומחים עם הקהל.יום העיון יתקיים ביום ו'20.06.2008 בין השעות 10:00-13:00
בסמינר רמת אפעל, רח' היסמין 1, רמת אפעלד"ר חביבה איייל היא פסיכולוגית קלינית, מטפלת ומדריכה בטיפול משפחתי וזוגי ובפסיכותרפיה ממוקדת.

ממייסדות מכון "שינוי" ומנהלת מרכז ההכשרה בו עד לאחרונה. מלמדת ומרצה במכללה למנהל, במכון שינוי ובמכון "מגיד" שליד האוניברסיטה העברית בירושלים. ד"ר אייל מפרסמת מאמרים מקצועיים ומופיעה בכנסים רבים.

עלות יום העיון: 50 ₪ לחברי האגודה, 100 ₪ למי שאינו חבר באגודה.
להרשמה ניתן לפנות למזכירות האגודה לפסיכותרפיה ממוקדת: 03-7362620

בהרשמה מראש ניתן לשלם באמצעות כרטיס אשראי.

ניתן להגיע ללא הרשמה מוקדמת. כניסה על בסיס מקום פנוי.