כניסת חברים
חזרה לקהילהרוני פרישוף , פסיכולוגית קליניתhttps://www.hebpsy.net/Roni
 רוני פרישוף, פסיכולוגית קלינית בתל אביב. מדריכה בטיפול נפשי. באתר ניתן למצוא כרטיס ביקור, "אני מאמין" מקצועי, מאמרים, קישורים ופורום בנושא פסיכולוגיה, טיפול נפשי ועניינים שבנפש.
שיחת נפש
רמת אבטחה: פתוח לכולם
   
הודעה מקורית:
מאת:הצג את כרטיס הביקור של רוני נוה פרישוף רוני נוה פרישוף   [שלח דואר | הודעות נוספות בפורום]תאריך:17/1/2007 12:27

נושא:

החייאה של טראומה
תוכן:

הי קרן,

את כלל לא מעמיסה, להפך. אני שמחה על השאלות שעוזרות לנסח מחשבות על עניינים חשובים בטיפול.

לגבי שאלתך על הופעת הזכרונות בתוך הקשר הטיפולי.

ובכן, בטיפול דינמי קיימת תופעה שקרויה "העברה". משמעה, העברת רגשות מדמויות משמעותיות בראשית החיים אל המטפל/ת. (למעשה, תופעת ההעברה קיימת גם בחיים, למשל בין בני זוג, אלא שבטיפול דינמי היא מקבלת התייחסות ותשומת לב מיוחדת).

לעיתים נראה, שחוויות טראומטיות ביחסים המוקדמים מופיעות ב"העברה". למשל, חרדות נטישה חריפות, תחושת הישמטות, פגיעה או השפלה, יחסי כוח וכניעה, "התייבשות" הקשר וכיוב'. בטיפול שקיימת בו רגרסיה עמוקה, יכולים להשתחזר ואף "לחיות מחדש" ארועים וחוויות מאד מוקדמים, שאין להם זכרונות חזותיים או מילוליים. (למתעניינים, מומלץ לקרוא את המאמר "fear of breakdown" של ויניקוט, שעוסק בנושא זה).

אם ה"פלשבקים" מופיעים לך בזמנים לא רצויים, כדאי לשוחח על כך עם המטפלת, ולחשוב איך אפשר להכיל את החוויה בתוך הטיפול, כך שלא תגלוש ותפריע מחוצה לו.

לגבי שאלתך "היה או לא היה". אני מאד מבינה את ההשתוקקות לדעת. ה"אמת" הביוגרפית נותנת תחושה של ידיעה, שליטה, רצף. יחד עם זאת, אני שומעת שאת לא רוצה לפתוח את השאלות עם בני משפחתך או אנשים שיכולים לתת תשובות לגבי עברך. נשמע שאת לא רוצה להסתכן בערעור יחסים או פגיעה.

נראה, שבשלב זה תצטרכי להסתפק באישור שהאמת החווייתית שלך היא החשובה ביותר. אם עולים בך כאבים כל כך חזקים ואותנטיים, אין ספק שהם מבטאים חווייה רגשית אמיתית שנשאת בתוכך כילדה, והיא ראוייה להתייחסות במלוא הרצינות. מצטערת שאני לא יכולה לתת כלי לשיפוט מדוייק יותר של ה"אמת" האובייקטיבית.

לגבי היפנוזה וסוגסטיות, אני מעדיפה לא להתייחס בהרחבה כי איני מומחית בתחום. ככל הידוע לי, הסוגסטיה יכולה להיות עצם ההזמנה לחזור אחורה למצבים מן העבר. יכולה להיות סוגסטיה לעיבוד חווייתי שונה של הארוע.

שלך, רוני

מתחם פרסום: שים/י לב: זהו מתחם ציבורי, הדברים שתכתוב/י יהיו חשופים לכל.
מאת:
*נא להקליד את המילה : בשדה הבא: (מנגנון זה נועד לחסום תגובות של תוכנות רובוטיות)
 
נושא:
תוכן ההודעה: