לרפא את יצירי כפיך

חגי ישראל: מקראות לחג בחיק המשפחה

יום כיפורים ומלחמת יום כיפורים מסורת בחיק משפחה וחברים.

טכסים קצרים ומנהגים ליצירת אווירת יום כיפורים ויום מלחמת יום כיפורים
תאריך פרסום: 28/9/2022

. יום כיפורים ומלחמת יום כיפורים. מסורת בחיק משפחה וחברים

אווירה: בכבישים ילדים על אופניים ואנשים מהלכים בנחת. הצמים מתכנסים בבתי כנסת.

מתכנסים ומסבים לשולחן לסעודה מפסקת: זו הסעודה שלפני הצום. מדליקים נרות מועד ונרות זיכרון לנפטרים. לובשים לבן.

מברכים את הילדים, תוך שמניחים יד על ראשם: יְשִימְךָ ה' כְּאֶפְרַיִם וְכִמְנַשֶּׁה. יְשִימֵךְ ה' כְּשָרָה, רִבְקָה, רָחֵל ולֵאָה. וְתִכָּתֵב-י וְתֵחָתֵם-י לְחַיִּים טוֹבִים וַאֲרֻכִּים.

תפילת כל נדרי: לבושים לבן נצא לבית הכנסת להצטופף ולשמוע תפילת כל נדרי. החזן קורא: על דעת המקום ועל דעת הקהל. אנו מתירין להתפלל עם העבריינים.

אחרי התפילה: הרחובות נינוחים, פרט לרוכבי אופניים. מברכים בגמר חתימה טובה.

בבית: עוסקים במועד ובמלחמת יום הכיפורים. נזכרים במלחמות וקוראים "בשיח לוחמים." קוראים את מילות התפילה ונתנה תוקף המיוחסת לרבי אמנון ממגנצא. צופים בסרטון בית השיטה על יצירת יאיר רוזנבלום: וּנְתַנֶּה תּוֹקֶף קְדֻשַּׁת הַיּוֹם. וְקוֹל דְּמָמָה דַקָּה יִשָּׁמַע. וּמַלְאָכִים יֵחָפֵזוּן וְיֹאמְרוּ הִנֵּה יוֹם הַדִּין. 

במהלך היום: בבית הכנסת כדאי לקבל הדרכה באיזה עמוד במחזור אנחנו נמצאים. אם הגענו לווידוי, אפשר לשאול עצמנו מה מרשימת העוולות עשינו? בבית נעיין במחזורים עם פרושים, ונמשיך לעסוק בשאלה מה אתקן השנה בעצמי ואיזה עוד מעשים טובים אעשה השנה? כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם.

לפני הצהריים: אפשר לשוב לבית הכנסת למעמד אזכרת נשמות, הוא היזכור לזכר קרובים שנפטרו, וחללי מלחמות. בבית נפתח אלבום משפחתי, תעודה ישנה, נספר על שורשינו.

צהרים: נחים. קוראים בספר יונה על הקושי לסלוח. קוראים במחזור את מסכת יומא על עבודתו של הכהן הגדול בבית המקדש. איך נכנס לקודש הקודשים לבקש סליחה עבורנו. למי שקשה אפשר לדלג על טקס הקרבת השעיר לעזאזל.

התמשכות היום: בבית הכנסת יקבלו אותנו בברכה גם לחלק מהתפילה. ננסה לחוות חמלה לעצמנו כאשר מכים על הלב ואומרים: אשמנו בגדנו. חמלה תקל לעסוק בתיקון עצמי. הציבור קורא: אשמנו, בגדנו, כדי להתחבר לטוב והרע שבעם ישראל.

תפילת נעילה: תפילת הנעילה נועלת את היום המיוחד הזה. כולם שרים בהתרגשות: פתח לנו שער בעת נעילת שער כי פנה יום. והנה נשמע קול השופר הנועל את יום הכיפורים.

סעודה מבדלת: יושבים לסעודה מבדלת. ותוקעים יתד לסוכה שבה נבלה שבעת ימים.

גמר חתימה טובה

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.