לרפא את יצירי כפיך

קורונה

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתגייס להרגעה

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מספק לנו מספר דרכי התמודדות פשוטות אבל יעילות. הדרכים הללו דורשים מאיתנו אימון קצר ואפשר להנות מהם כבר תוך כדי האימון, עוד לפני שרכשתם את הדרך באופן מלא.
תאריך פרסום: 28/3/2020

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתגייס להרגעה מאת יששכר עשת

   הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי מספק לנו מספר דרכי התמודדות פשוטות אבל יעילות. הדרכים הללו דורשים מאיתנו אימון קצר ואפשר להנות מהם כבר תוך כדי האימון, עוד לפני שרכשתם את הדרך באופן מלא.

איתגור מחשבות

   האויב הכי גדול שלנו הם המחשבות שלנו על המציאות ולא המציאות עצמה. לכן אם נשים לב לשני סוגי מחשבות ונתאים אותם למציאות ולמידע המדויק שלנו, כבר רמת החששות תרד.

1. סוג אחד של מחשבות הן המחשבות המעריכות את מה שקורה עכשיו: "זה נגוע." "פה נגעו." "המסכה לא מספיק טובה." "הידיעה בעתון רעה מאד." "מה שאמרו בטלוויזיה נורא." ועוד.

2. סוג שני של מחשבות הן מחשבות על העתיד: "יהיה רע." "הכל אבוד." "אני לא אתמודד אם מה שיקרה." "כולנו נמות." ועוד. נבדוק כל ניבוי וניבוי ונציע למתן או להגמיש אותו. נרשום אותו בפנקס מיוחד או ברשימה בסלולרי ונלמד אותו על-פה.

מה עושים?

   לומדים את אומנות הפירוש מחדש. זוהי אומנות נרכשת שכל אחד יכול לטפח. והרי יש לנו הרבה זמן. א. נבדוק כל מחשבה ומחשבה. ב. נציע למתן או להגמיש אותה. ג. נרשום אותה בפנקס מיוחד או ברשימה בסלולרי ד. נלמד אותה על-פה. ה. והיא תהפוך להיות ברירת המחדל המתונה יותר.

1. דוגמאות למיתון מחשבות המעריכות את מה שקורה עכשיו: "גם אם זה נגוע, לא בטוח שנדבקתי." "פה נגעו, אז אתרחק." "המסכה באמת לא מספיק טובה, אז אזהר יותר ממגע קרוב." "הידיעה הרעה בעתון מתעלמת מידיעות אחרות חיוביות יותר." וכך הלאה.

2. דוגמאות למחשבות על העתיד:  "בהחלט יהיו תקופות רעות, וביחד איתן יהיו גם רגעים יפים." "יהיו דברים שנאבד ביחד עם דברים שישתמרו ודברים חדשים שיווצרו". "יהי קשה לי להתמודד עם מה שיקרה, אבל רכשתי בחיי דרכי התמודדות ולכן אוכל גם לרכוש עוד דרכי התמודדות." "נכון שאנשים ימותו, כי זה דרכו של העולם, אין בזה משהו מיוחד. אבל גם תינוקות חדשים יוולדו."  וכך הלאה.

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.