לרפא את יצירי כפיך

קורונה

היבטים חיוביים של התבודדות

הבידוד כפוי עלינו. אבל מחקרים מלמדים אותנו שניתן לנצל את הבידוד להתבודדות ולא חייבים להיות בודדים. מצב הבדידות הוא מצב רגשי מדכא שבו אדם חווה עצמו דחוי מהעולם. לעומת מצבים של התבודדות שבהם יידועי שם שהגיעו להישגים יצירתיים ומחקריים רבים.
תאריך פרסום: 27/3/2020

היבטים חיוביים של התבודדות מאת יששכר עשת.

   הבידוד כפוי עלינו. אבל מחקרים מלמדים אותנו שניתן לנצל את הבידוד להתבודדות ולא חייבים להיות בודדים. מצב הבדידות הוא מצב רגשי מדכא שבו אדם חווה עצמו דחוי מהעולם. לעומת מצבים של התבודדות שבהם יידועי שם שהגיעו להישגים יצירתיים ומחקריים רבים.

   רבי נחמן מברסלב לימד אותנו שאדם בונה את זהותו דרך רגעי הבדידות, כמו הרועה הבודד, הנודד עם עדרו ממקום למקום. ...וּכִּי דַּע, כִּי כָל רוֹעֶה וְרוֹעֶה, כל אדם ואדם, יֵשׁ לוֹ נִגּוּן מְיֻחָד לְפִי הָעֲשָׂבִים, טבע הדברים, וּלְפִי הַמָּקוֹם שֶׁהוּא רוֹעֶה שָׁם.... גַּם אם אֵינוֹ רוֹעֶה תָּמִיד בְּמָקוֹם אֶחָד. וּלְפִי הָעֲשָׂבִים וְהַמָּקוֹם שֶׁרוֹעֶה שָׁם, כֵּן יֵשׁ לוֹ נִגּוּן, דרך ביטוי עצמי. כִּי כָּל עֵשֶׂב ועֵשֶׂב יֵש לוֹ שִׁירה שֶׁאוֹמֵר, וּמִשִּׁירַת הָעֲשָׂבִים נַעֲשֶׂה נִגּוּן, שהוא הביטוי העצמי שֶׁל הָרוֹעֶה, האדם.

    רשימת יתרונות ההתבודדות מרשימה: תורמת ליכולת ביטוי העצמי, מְטַפַּחַת יצירתיות, מחדדת יכולת לפתור בעיות, מונעת התפוררות העצמי כתוצאה מקשרים חברתיים בלתי פוסקים, ואפילו תורמת להתפתחות המוח.

איך מגיעים להתבודדות פּוֹרִיָה?

   אוליביה לֵיִיְנג מציעה בסיפרה העיר הבודדה: הרפתקאות באומנות של להיות לבד, להתחיל מללכת לאיבוד. הבדידות היא כמו עיר לא מוכרת ששבה אנו הולכים לאיבוד, עד שאט אט אנו מכירים את הסביבות השונות שלה. זו לא חוויה פשוטה, אבל שכר רב בצידה. את החוויה הלא הפשוטה הזו מתאר למשל אדוארד הופר הצייר האמריקאי. האדם הבודד נע ביחד עם אנשים זרים ברכבות ונח במוטלים, בדרכו אל התחנה הסופית. המשורר הפורטוגלי פרננדו פסואה מתאר אותנו כספינות המפליגות בלילות זו על פני זו, יודעות שיש חיים בתוכן, אבל מתרחקות אל תוך האפילה.

   בעולם כזה נצטרך לחשל את יכולתנו לשאת רגשות בדידות וגעגוע. אז נוכל להגביר את המודעות לטבע, לבלות בטבע ולהרגיש חלק ממנו ולא לבד. אם כך יהיה נוכל לעסוק בפעילות יצירתית ואומנותית. נוכל גם לעשות מעשים טובים לפני שנכנס להתבודדות, כך נדע שאנשים מחכים לנו כי אנו אנשים טובים. נוכל אפילו לאתגר עצמנו במשימות אינטלקטואליות, כך שישתחרר הורמון הדופמין והרגשות של סיפוק יתעוררו בנו.

  את היצירות שניצור נחזיק חזק כאשר נשוב אל העולם החברתי, ונשחרר אותן אט אט אל מי שיכיר בערכן.

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.