לרפא את יצירי כפיך

הדרכת הורים בדרכי שלום להקניית כישורי חיים.

אפשרות לשאול שאלות בנושא הורות בדרכי שלום, לקבל תשובות ולרכוש את הספר(אוקטובר 2019)

דף זה נועד להורים שיש להם שאלות אלי בנושא הורות בדרכי שלום. מוזמנים לשאול ולקבל תשובות והדרכה בסיסית.
תאריך פרסום: 19/10/2019

הספר הורות בדרכי שלום הקניית כישורי חיים בדרכי נעם

מאת יששכר עשת

ספר זה נועד למטפלים הורים מחנכים ומדריכים, אנשים צעירים ובני-נוער.

לחצו כאן לקבלת פרטים על רכישת הספר

תוכן הספר מהווה גם מפת התמצאות בשלל כישורי-החיים שאנו אמורים להקנות לילדנו. ניתן ללמוד את הכישורים המתאימים באופן שיטתי פרק אחרי פרק. ניתן גם להיעזר בפרק הרביעי המציע מבחר מצבים שכיחים ביום יום ואת כישורי החיים הנחוצים להסתדר עם מצבים אלו. בכל מצב חשוב להכיר את שלבי ההתפתחות של היכולות השונות בכל גיל, וגם באיזה שלב המשפחה שלנו נמצאת. אם מדובר בבנות, חשוב להכיר את שלבי ההתפתחות של הבת השונים משל הבן.

א. בחלק הראשון נכיר כישורי-חיים בתחומים שונים, אותם ניתן להקנות לילדנו גם ביום יום, ברגעי שיגרה ובמצבים מאתגרים.

ב. בחלק השני נלמד על הצורך להקנות לעצמנו, את כישורי-החיים שננחיל לילדנו. בחלק זה גם נלמד כישורי-הורות שיסייעו לנו בהנחלת כישורי החיים לילדנו. נלמד להפעיל סמכות בדרכי-שלום מבלי לפגוע בקשר עם ילדנו. נלמד גם ליצור מערכת של כללי עשה ואל-תעשה למשפחה. כללים אלו ימחישו עקרונות חיים של צמיחה תוך התחשבות בסביבה. כך גם יעמיקו הקשרים שלנו עם ילדנו.

ג. בחלק השלישי נכיר את שלבי התפתחות היכולות של ילדנו. גישה התפתחותית אינה מדע מדויק, אבל היא מאפשרת לנו לזהות מה נוכל לדרוש מילדנו באיזה גיל, וגם מתי התפתחות ילדנו נפגעה או עוקבה. בחלק זה נכיר גם את שלבי התפתחות המשפחה ואיזה אתגרים עומדים בפני המשפחה בכל שלב. נכיר את שלבי התפתחות בִּיתֵנוּ, עד שתגיע לבגרות. שלבי התפתחות אישה שונים משל הגבר וחשוב שנכיר אותם.

ד. החלק הרביעי מביא מבחר בעיות וקשיים יום-יומיים בהם אנו נתקלים במהלך חיינו עם ילדנו. בכל בעיה וקושי נכיר מה הם כישורי החיים הנחוצים כדי להתמודד עם הבעיה והקושי הנתונים. 

לימוד כישורי-חיים הוא משימת חיים מעבר לספר זה. כל אדם הוא יצור לומד ומתפתח. גם הידע מתפתח ויותר מחקרים מלמדים אותנו עוד על הורות ועל התפתחות ילדים. נזכור גם שכל ילד הוא אַחֵר ולכן מה שמתאים לילד אחד לא מתאים בדיוק לילד אחר. לכן נעשה התאמות של הידע שנרכוש לילדנו המסוים ולעצמנו.

קשיים שנמשכים זמן רב, מחייבים ליווי ולפעמים גם טיפול של בעל מקצוע מתחומי הרפואה או הפסיכולוגיה. הרעיון שאם לא נעזר בהכוונה מקצועית המצב יסתדר, אינו נכון במקרים רבים. יש לא מעט קשיים שמחמירים ללא התייחסות מתאימה.  

כל אתגר, קושי או בעיה שאנו עסוקים בה הם הזדמנות לרכוש ולהעמיק כישורי-חיים.

בכל תגובה שלנו נשאל את עמנו מה הוא למד מהאירוע לחיים?

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.