לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

חג הסיגד: חג הסובלנות המובילה לאחדות העם

חג העדה האתיופית מעודד סובלנות ואחדות בעם
תאריך פרסום: 9/11/2017

חג הסיגד, יום הסובלנות

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

   האירוע המקראי המהווה את הבסיס לחג הסיגד של העדה האתיופית המתקיים בכ"ט בחשוון, מתואר בספר נחמיה. וּבְיוֹם עֶשְׂרִים וְאַרְבָּעָה לַחֹדֶשׁ הַזֶּה נֶאֶסְפוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל בְּצוֹם וּבְשַׂקִּים וַאֲדָמָה עֲלֵיהֶם. וַיִּבָּדְלוּ זֶרַע יִשְׂרָאֵל מִכֹּל בְּנֵי נֵכָר וַיַּעַמְדוּ וַיִּתְוַדּוּ עַל חַטֹּאתֵיהֶם וַעֲו‍ֹנוֹת אֲבֹתֵיהֶם. וַיָּקוּמוּ עַל עָמְדָם וַיִּקְרְאוּ בְּסֵפֶר תּוֹרַת ה' אֱלֹהֵיהֶם רְבִעִית הַיּוֹם וּרְבִעִית מִתְוַדִּים וּמִשְׁתַּחֲוִים לַה' אֱלֹהֵיהֶם.

   המסורות מציינות כי החג נקבע בהשראת עצרת זו שקיימו עזרא ונחמיה, שמטרתה היתה חידוש הברית בין עם ישראל ואלוהיו בימי שיבת ציון. מטרת החג היתה להגן על הקהילה האתיופית, ולשמר את זהותה בימים קשים של מלחמות, רדיפות והתבוללו,  באמצעות שיבה למעמד הר סיני וקבלת מחדש של התורה.

   החג מסמל את חידוש הברית של יהודי אתיופיה עם עם ישראל והתורה. משמעות השם סיגד הוא סגידה והשתחוות כפי שמתואר בספר נחמיה. חוק חג הסיגד התקבל בכנסת ומוסדות החינוך מציינים את החג בפעילויות שונות עם מסר עיקרי של הערכה הדדית וסובלנות כלפי קהילת יוצאי אתיופיה בפרט, וסובלנות בכלל.

   החג כולל טקסים ומנהגים שמזכירים את מעמד הר סיני וקבלת התורה. החג כולל היטהרות, צום וטקסים מול הר טהור ממתים. היום עצמו הוא יום צום ותפילה, בעיקר לכבוד שיבת העדה האתיופית לארץ ישראל בפרט, ולכבוד שיבת העם לארצו. את היום מלווים הכוהנים בקריאה, כאשר הקהל עונה אמן, נושא כפיים לשמים, ומתוודה על חטאים. בדומה ליום הכיפורים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

גזענות וסובלנות: נחפש בתוכנו את הגזען הקטן כלפי אוכלוסיות מיעוט, ונפעל לקירוב ליבנו אל אותם אלו שעד היום התבדלנו מהם מסיבות שונות של הכללת יתר של תכונות שליליות שיחסנו להם.

 

תגובות

הוספת תגובה

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.