לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת דברים: צדק חברתי נובע מתורת חיים המתחשבת בכל יושבי תבל, בחי בצומח ובדומם.

פרשת דברים: צדק חברתי נובע מתורת חיים המתחשבת בכל יושבי תבל, בחי בצומח ובדומם.
תאריך פרסום: 23/7/2017

91פרשת דברים שבת חזון

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

צדק חברתי, הבסיס לשלום עולמי.

   וָאֶקַּח אֶת רָאשֵׁי שִׁבְטֵיכֶם אֲנָשִׁים חֲכָמִים וִידֻעִים וָאֶתֵּן אוֹתָם רָאשִׁים עֲלֵיכֶם... וְשֹׁטְרִים לְשִׁבְטֵיכֶם. וָאֲצַוֶּה אֶת שֹׁפְטֵיכֶם בָּעֵת הַהִוא לֵאמֹר שָׁמֹעַ בֵּין אֲחֵיכֶם וּשְׁפַטְתֶּם צֶדֶק בֵּין אִישׁ וּבֵין אָחִיו וּבֵין גֵּרוֹ. לֹא תַכִּירוּ פָנִים בַּמִּשְׁפָּט כַּקָּטֹן כַּגָּדֹל תִּשְׁמָעוּן לֹא תָגוּרוּ מִפְּנֵי אִישׁ כִּי הַמִּשְׁפָּט לֵאלֹהִים הוּא וְהַדָּבָר אֲשֶׁר יִקְשֶׁה מִכֶּם תַּקְרִבוּן אֵלַי וּשְׁמַעְתִּיו

   את פרשת דברים קוראים בשבת שלפני תשעה באב. היא מכונה שבת חזון. החזון הוא חיים מוסרים של צדק חברתי. חֲזוֹן יְשַׁעְיָהוּ בֶן אָמוֹץ אֲשֶׁר חָזָה עַל יְהוּדָה וִירוּשָׁלִָם... גַּם כִּי תַרְבּוּ תְפִלָּה אֵינֶנִּי שֹׁמֵעַ... רַחֲצוּ הִזַּכּוּ הָסִירוּ רֹעַ מַעַלְלֵיכֶם... דִּרְשׁוּ מִשְׁפָּט... שִׁפְטוּ יָתוֹם רִיבוּ אַלְמָנָה... צִיּוֹן בְּמִשְׁפָּט תִּפָּדֶה וְשָׁבֶיהָ בִּצְדָקָה.

   וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית ה'... וְנָהֲרוּ אֵלָיו כָּל הַגּוֹיִם... וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל הַר יְהוָה אֶל בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו. כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה וּדְבַר ה' מִירוּשָׁלִָם. וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה... בַּיּוֹם הַהוּא יַשְׁלִיךְ הָאָדָם אֵת אֱלִילֵי כַסְפּוֹ וְאֵת אֱלִילֵי זְהָבוֹ אֲשֶׁר עָשׂוּ לוֹ לְהִשְׁתַּחֲוֹת...

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

צדק חברתי: צדק חברתי הוא הבסיס לשלום בעולמנו הפנימי, ביננו ולכל העולם כולו. את הצדק החברתי נוכל להתחיל בחיים הפרטיים שלנו, בדרך בה אנו מנהלים את חיינו, תוך התחשבות בסביבות החברתיות בהם אנו פועלים.

 

קשה לחיות על פי תורת חיים מתחשבת.

   אֵיכָה אֶשָּׂא לְבַדִּי טָרְחֲכֶם וּמַשַּׂאֲכֶם וְרִיבְכֶם? אומר משה רבינו. תורת חיים המבוססת את התחשבות באדם, בחי, בצומח, ובדומם וגם בעצמי, היא תורה שקשה לחיות על פיה. היא דורשת דחיית סיפוקים, היא דורשת וויתור חלקי על רצונות ועל ממוש עצמי. כאשר אנו בוחרים בתורת חיים, אנו מתמודדים עם שלושה מצבים רגשיים:

   טורח: הוא אי מילוי חובה לכלל שנראית לאדם כמיותרת. אדם החי בחברה, אמור לציית לכללי החברה, גם אם לא אחת כלל זה או אחר נראה לו מיותר.

   משא: הוא עומס החובות למצייתים. אדם החי בחברה, עלול להישחק תחת עומס החובות. הוא זקוק למצוא דרך לשלב בין החובות לבין ההנאות. הגמשת עול החובות, מותירה מקום להנאות אישיות.

   מריבה: הם הסכסוכים הבין אישיים. אדם החי בחברה, נתון לא אחת בחילוקי דעות עם אחרים. עליו למצוא דרכים להתפשר עם אחרים.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

חיים על פי תורת חיים מתחשבת: חלק מהתיקון העצמי הוא התמודדות עם טורח: מילוי חובות שלא תמיד מקובלות עלינו. במקום לריב עם החובות, נשקיע כוחות בהמשך צמיחה אישית. משא: העומס השוחק של החובות יחייב אותנו להגמיש את עקרונות חיינו, כדי שיישאר מקום להנאות. מריבות: הם הזללן הגדול ביותר של כוחות. פשרות מאפשרות לנו לקבל חלק ממה שחשבנו לקבל, ולהמשך הלאה. 

 

הגזען הקטן שבתוכנו

   חלק מהתיקון העצמי כולל התמודדות עם שנאת הזרים שמקננת ועורבת בתוך כל אחד מאתנו. הזר הוא בלתי מוכר ולכן מאיים.

   במהלך ההיסטוריה היהודית, התגבשו מחשבות שונות על מיהו הגר. אחת המגמות היא שגר הוא כל מי שחי עמנו יזכה ליחס שווה כמו כל יהודי. וָאֲצַוֶּה אֶת שֹׁפְטֵיכֶם בָּעֵת הַהִיא לֵאמֹר, שָׁמֹעַ בֵּין אֲחֵיכֶם וּשְׁפַטְתֶּם צֶדֶק בֵּין אִישׁ וּבֵין אָחִיו וּבֵין גֵּרוֹ.

   וְכִי יָגוּר אִתְּךָ גֵּר בְּאַרְצְכֶם לֹא תוֹנוּ אֹתוֹ. כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם, וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם אֲנִי ה' אֱלֹהֵיכֶם. וְגֵר לֹא תִלְחָץ, וְאַתֶּם יְדַעְתֶּם אֶת נֶפֶשׁ הַגֵּר כִּי גֵרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם. 

   אמר עמנואל לוינס. היהדות לא תוכל לשרוד, אלא אם תהא מוכרת ומופצת על ידי חילונים, שהם, מחוץ לכל יהדות, מקדמים את החיים המשותפים של בני האדם...יש לעורר בה, בחוכמה שבעל פה זו, את התבונה הרדומה... יהדות התבונה צריכה להוביל את יהדות התפילה...

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

גזענות: נבנה את הערך העצמי שלנו לא על ידי ביטול האחר, אלא באמצעות קשר לאחר המאפשר לנו ללמוד ממנו, להבין את העולם מזוויות ראיה חדשות, ולבנות יכולת לתת אמון בבלתי מוכר. הרב קוק אמר:  אהבת הבריות צריכה להיות בלב ובנשמה. אהבת כל אדם בייחדו אהבת כל העמים...  

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.