לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

חודש אב חורבן נחמה ותקומה

מיד אחרי תשעה באב שבו נזכור גם את תקומת עם ישראל בארץ ישראל, נספור שבע שבתות של נחמה ונגיע בסיום החודש לחשבון הנפש האישי שלנו, מה וכמה הצלחנו לתקן?
תאריך פרסום: 23/7/2017

90חודש מנחם אב

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

תפאורת הטבע לחיינו הפרטיים בחודש באב. חורבן גלות נחמה וגאולה

   אנחנו בשיאו של החום הגדול והיובש. מסביב כבר הרבה צהוב ושחון. השרפות הרבות מוסיפות את הצבע השחור לנוף. פה ושם נראה את החצבים מתחילים לצוץ. באלול הם יפרחו. החצב מתרומם יש מאין, רק מכוח עצמו! הוא מתרומם לנוכח פני השמיים ופורח משמחת ההתחדשות העצמית. הכל בכוח הבצל החבוי במעמקי האדמה, במקלט האדמה הטובה והמגנה. גם אם בצל החצב תלוש מאדמתו, עדיין הוא יכול להתקיים שנים רבות. החצב יכול להיות סמל להישרדות ברגעי תלישות, ברגעי יובש וצימאון.

   זנים שונים של תאנים חונטים, דבש התאנה נמהל במתק ענבים נבצרים. מטעי פירות הקיץ הולכים ומתרוקנים מיבולם. אבטיחים ומלונים מתוקים מתמיד. איסוף ירקות הקיץ נמשך הישר אל הסלט המרענן. להקות ציפורים מבינות בשיא החום שהחורף בדרך והן מתחילות לנדוד דרומה. מאמצע החודש אנו זוכים גם למעט יותר קרירות ולחות בערבים והימים מתקצרים מעט.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

חורבן, גלות, נחמה וגאולה:  נשים לב שאירועי חורבן רבים בחיינו מסתיימים בצמיחה. לפעמים מכוחותינו אנו, לפעמים בעזרת אחרים, לפעמים אפילו איננו יודעים איך שעל אלו אומרים יד אלוהים.  ואולי אלו שלושת מרכיבי הצמיחה מתוך החורבן. אחרי החורבן אנו יוצאים לגלות, מגייסים נחמות ואוגרים כוחות ונגאלים. החצב יכול להיות סמל להישרדות ברגעי תלישות, ברגעי יובש וצימאון.

 

חגים ומועדים בחודש אב:  

   מי"ז בתמוז עד תשעה באב הם יְמֵי בֵּין הַמְּצָרִים, שהם ימים של סכנה. תשעת הימים מראש חודש אב עד לתשעה באב הם תשעת הימים: משנכנס אב ממעטין בשמחה.

   תשעה באב הוא יום צום לציון חורבן בית ראשון ושני.  אבל כבר בשבת שלפני תשעה באב יש תקווה על פי חזון ישעיהו הנביא: ...לָכֵן נְאֻם הָאָדוֹן ה' צְבָאוֹת אֲבִיר יִשְׂרָאֵל הוֹי אֶנָּחֵם מִצָּרַי וְאִנָּקְמָה מֵאוֹיְבָי.

   אחרי תשעה באב יבואו שבע שבתות ובהם תיאורי נחמה לקראת גאולה. לכן חודש אב הוא גם חודש מנחם אב.

   בט"ו באב נחוג בכרמים את חג המשפחה ולא את חג האהבה. במסכת תענית אנו קוראים: לא הָיוּ יָמִים טוֹבִים לְיִשְׂרָאֵל כַּחֲמִשָּׁה עָשָׂר בְּאָב וּכְיוֹם הַכִּפּוּרִים, בְנוֹת יְרוּשָׁלַיִם יוֹצְאוֹת וְחוֹלוֹת בַּכְּרָמִים. וּמֶה הָיוּ אוֹמְרוֹת? בָּחוּר, שָׂא נָא עֵינֶיךָ וּרְאֵה, מָה אַתָּה בוֹרֵר לָךְ. אַל תִּיתֵּן עֵינֶיךָ בַּנּוֹי, תֵּן עֵינֶיךָ בַּמִּשְׁפָּחָה. בט"ו באב בוטלו מעמדות ומסר שוויון ערך האדם נישא במסכת תענית ובכרמים: בחמישה עשר באב וביום הכיפורים בנות ישראל יוצאות בבגדי לבן שאולים, שלא לבייש מי שאין  לו.

   מיד אחרי תשעה באב נספור שבע שבתות של נחמה ונגיע בסיום החודש לחשבון הנפש האישי שלנו, מה וכמה הצלחנו לתקן? וגם נהרהר על מה ניקח על עצמנו לתיקון עצמי לשנה הבאה?

 

מאורעות בחודש אב רקע היסטורי עולמי ולאומי לחיינו הפרטיים בחודש זה.

מאורעות בעולם: תחילת מלחמת המפרץ הראשונה עיקר פולשת לכווית. יום הבסטליה שהוא יום העצמאות של צרפת. יום העצמאות של ארצות הברית. תחרות האופניים הטור דה פראנס. יום השמאלנים.

מאורעות קשים: מטוס אלעל הופל בשמי בולגריה. אנה פרנק מובלת לגטו. נחרבו הבית הראשון והשני, גורשו יהודי אנגליה, ספרד ופורטוגל, אניות מעפילים גורשו לקפריסין, אושרה תוכנית הימלר להשמיד את יהודי פולין, ובהמשך יאנוש קורצ'אק וחניכיו נשלחו למחנה השמדה.

נולדו: איזיק שטרן הכנר. גילה אלמגור שחקנית. ש"י  עגנון הסופר. נתן אלתרמן המשורר. ירמיהו הנביא.

נפטרו: רלף קליין כדורסלן ומאמן. יצחק שדה מפקד הפלמ"ח בנימין זאת הרצל. אהרון הכהן.

מאורעות נשגבים: פסגות הרים נתגלו אחרי המבול. מרד במחנה ההשמדה טרבליניקה. סיום מבצע אנטבה. נוסדה הסוכנות היהודית ונוסדה ראשון לציון.

 

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.