לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת פנחס: תוקפנות מווסתת, קנאה וקנאות

גם תוקפנות, גם קנאה וגם קנאות ניתן לווסת ולשתמש בהם לטובה. .
תאריך פרסום: 13/7/2017

86פרשת פנחס

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

תוקפנות מווסתת

   רוב המפרשים מהללים את פעולתו של פנחס כאשר בקנאותו, הרג שני חוטאים וזכה על פי התורה לתהילת עולם. אבל קריאה מדוקדקת בכתוב מגלה שניתן להבין את מעשהו של פנחס כפציעה ולא הריגה. לא קנאה עיוורת אלא קנאה מווסתת. וְהִנֵּה אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל בָּא וַיַּקְרֵב אֶל אֶחָיו אֶת הַמִּדְיָנִית לְעֵינֵי מֹשֶׁה וּלְעֵינֵי כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְהֵמָּה בֹכִים פֶּתַח אֹהֶל מוֹעֵד. וַיַּרְא פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן וַיָּקָם מִתּוֹךְ הָעֵדָה וַיִּקַּח רֹמַח בְּיָדוֹ. וַיָּבֹא אַחַר אִישׁ יִשְׂרָאֵל אֶל הַקֻּבָּה וַיִּדְקֹר (דקירה ולא הריגה) אֶת שְׁנֵיהֶם אֵת אִישׁ יִשְׂרָאֵל וְאֶת הָאִשָּׁה אֶל קֳבָתָהּ, וַתֵּעָצַר הַמַּגֵּפָה מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל. זוהי תוקפנות מווסתת שלא נוטלת חיים, שעליה ניתן לזכות לתהילת עולם.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

תגובות מווסתות: בבואנו לתקוף את האחר, אם אין אנו נמצאים בסכנת חיים של ממש. נסתפק בתגובות מווסתות, שיאיימו על האחר או יפגעו בו קלות. כך בין הורים המענישים את ילדם, כך בין אדם לחברו או בין אדם לאויבו. האיום מאפשר במקרים רבים לזולת, להרהר שוב בדרכו התוקפנית ולא אחת להימנע ממנה.

 

קנאה וקנאות

   וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר. פִּינְחָס בֶּן אֶלְעָזָר בֶּן אַהֲרֹן הַכֹּהֵן הֵשִׁיב אֶת חֲמָתִי מֵעַל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקַנְאוֹ אֶת קִנְאָתִי בְּתוֹכָם וְלֹא כִלִּיתִי אֶת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל בְּקִנְאָתִי. קנאה היא רגש. ישנם שני סוגי קנאה, קינאה ב... וקינאה ל... רגש קשה הוא רגש הקנאה אומר לנו משורר שיר השירים, קָשָׁה כִשְׁאוֹל קִנְאָה - רְשָפֶיהָ רִשְפֵּי אֵשׁ שַלְהֶבֶתְיָה

   קנאה ב... היא קנאה באחרים שיש להם מה שאין לנו. היא יכולה לדרבן אותנו להתחרות ולהשיג את מה שאין לנו. זוהי קנאת סופרים תרבה חכמה שבתלמוד..  היא יכולה לגרום לנו לפגוע באלו שיש להם מה שאין לנו. זוהי צרות העין. זוהי קנאתו של קין אחרי שה' קיבל את מתנת הבל ואל את מתנת קין, הבחירה היא בידנו מה נעשה עם מושא הקנאה. וְאֶל קַיִן וְאֶל מִנְחָתוֹ לֹא שָׁעָה ה' וַיִּחַר לְקַיִן מְאֹד וַיִּפְּלוּ פָּנָיו. וַיֹּאמֶר ה' אֶל קָיִן לָמָּה חָרָה לָךְ וְלָמָּה נָפְלוּ פָנֶיךָ? הֲלוֹא אִם תֵּיטִיב שְׂאֵת, וְאִם לֹא תֵיטִיב, לַפֶּתַח חַטָּאת רֹבֵץ וְאֵלֶיךָ תְּשׁוּקָתוֹ. וְאַתָּה תִּמְשָׁל בּוֹ.

   קנאה ל... היא הקנאות. רגש זה מפעיל אותנו להגן על הדרך שאנו מאמינים והולכים בה. היא עלולה לגרום לנו לפגוע באלו שלא הולכים בדרכנו. היא גם יכולה לגרום לנו להעמיק את אמונתנו בדרכנו ולשכלל ולעדן אותה. במסכת ברכות מספרים על רב אדא שראה אישה זרה לבושה באופן לא צנוע. הוא התנפל עליה וקרע את בגדיה, כי חשב בטעות שהיא ישראלית. כשהתבררה טעותו, הוא קרא למתינות: מתון מתון. יוסי בנאי כתב על כך שיר נפלא: למות למען רעיון בשירו הוא אומר שאין צורך לרוץ לעולם הבא למען רעיון, כי לא אחת הרעיון משתנה.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

שימוש ברגש הקנאה: נשתמש בקנאה ב... כדי לקדם את חיינו במקום לפגוע במושא קנאתנו. כך למשל נוכל לקדם את עצמנו להיות ראויים יותר לבן או בת הזוג שלנו אם אנו מקנאים בה, במקום להגביל את חירותה. נשתמש בקנאה ל... כי לשפר את איכות הדרך שאנו מאמינים בצדקתה במקום לפגוע באלו שלא הולכים בדרכנו. כך נוכל למשל לפעול לקדם את הקהילה אליה אנו משתייכים במקום לפגוע בקהילות אחרות. מכירים את הרגע שמישהו הפסיק לעשן והוא נעשה קנאי להפסקת עישון של אחרים?  

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.