לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

יום הניצחון על הנאצים והפעלת הצדק הטבעי המזכיר את הצדק החברתי שהוא צדק מוסכם בין אנשים

עקרונות הצדק הטבעי שניתן ללמוד עליו בתורה נשמעים כמו הצדק החברתי שאנו מדברים עליו.
תאריך פרסום: 13/5/2017

73יום הניצחון על הנאצים

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

צדק טבעי או צדק חברתי

   את כניעת הרייך השלישי הגרמני לצבאות בעלות הברית מציינים בכל העולם וגם בישראל.

   כאשר באו לשפוט את הפושעים הנאצים במשפטי נירנברג. טענו אלו להגנתם שהם צייתו לפקודות. לא ניתן היה לשפוט אותם על פי חוקי הצדק החברתי שתפס את מקומו של הצדק הטבעי. הצדק הטבעי נדחה בתקופת ההשכלה מפני הצדק הטבעי שהיה תוצר של אמונה דתית. היה צורך להחזיר את הצדק הטבעי שאנו מכירים אותו גם כצדק האלוהי כדי שניתן יהיה להרשיע על פיו את הפושעים הנאצים.

   הטענות העיקריות של הצדק הטבעי הן א. שיש עקרונות צדק ומוסר מוחלטים, כוללניים, טבעיים ונצחיים, למשל לא תרצח, חתירה לשלום, חירות האדם וזכויות קיום בסיסיות. ב. עקרונות אלו ניתנים להכרה באמצעות השכל האנושי. ג. אבל עלינו לבחור בהם.

   כך אנו קוראים גם בתורה שבא אנו לומדים שחוקים התורה טבועים בתוכנו אבל עלינו לבחור בהם. כל חוק שניתן, מוכר לנו מתוקף היותו מוטבע בנו.  הַמִּצְוָה הַזֹּאת אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לֹא נִפְלֵאת הִוא מִמְּךָ וְלֹא רְחֹקָה הִיא. לֹא בַשָּׁמַיִם הִיא... וְלֹא מֵעֵבֶר לַיָּם הִיא.... כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר מְאֹד בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשֹׂתוֹ... רְאֵה נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַיּוֹם אֶת הַחַיִּים וְאֶת הַטּוֹב וְאֶת הַמָּוֶת וְאֶת הָרָע. אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לְאַהֲבָה אֶת ה' אֱלֹהֶיךָ לָלֶכֶת בִּדְרָכָיו וְלִשְׁמֹר מִצְוֹתָיו וְחֻקֹּתָיו וּמִשְׁפָּטָיו וְחָיִיתָ וְרָבִיתָ וּבֵרַכְךָ ה'... הַחַיִּים וְהַמָּוֶת נָתַתִּי לְפָנֶיךָ הַבְּרָכָה וְהַקְּלָלָה וּבָחַרְתָּ בַּחַיִּים... כך אמר גם משורר קהלת. אֶת הַכֹּל עָשָׂה יָפֶה בְעִתּוֹ גַּם אֶת הָעֹלָם נָתַן בְּלִבָּם מִבְּלִי אֲשֶׁר לֹא יִמְצָא הָאָדָם אֶת הַמַּעֲשֶׂה אֲשֶׁר עָשָׂה הָאֱלֹהִים מֵרֹאשׁ וְעַד סוֹף.

   עקרונות טבעיים אלו אמורים גם לבקר את הצדק החברתי וגם להשלים אותו. כפי שעשו במשפטי נירנברג.

   העולם היה זקוק לשואה כדי א. לנסח את האמנה למניעת רצח עם. ב. להכריז לכל באי עולם בדבר זכויות האדם. ג. לנסח את העקרונות לזיהוי פשעי מלחמה. ד. לנסח כללי אתיקה רפואית למניעת ניסויים בבני אדם.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

צדק חברתי הוא צדק טבעי: עקרונות הצדק החברתי כל כך הגיוניים ומובנים מאליהם. אולי נוכל להסכים שמדובר בעצם בצדק טבעי ולא סתם הסכמה חברתית. וצדק טבעי מנין הוא? האם הוא חלק מחוקי הטבע? אלוהים? כוח עליון? כל אחד ואמונתו.

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.