לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

יום הרצל: האפשרות להגשים חלומות

כמו שחלום המדינה הוגשם, כך גם החלומות הפרטיים שלנו יכולים להתגשם עם עבודה קשה ונחישות.
תאריך פרסום: 2/5/2017

67יום הרצל י באייר

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

   יום הרצל הוא יום הולדתו של בנימין זאב הרצל הוא חוזה מדינת היהודים שהייתה בזמנו רק אוטופיה וסופה שהתגשמה.

   בספרו ארץ חדשה נושנה, אלטנוילנד כתב הרצל "אם תרצו - אין זו אגדה... אבל אם לא תרצו, הרי כל מה שסיפרתי לכם בזה, אגדה היא ותישאר אגדה? ... כל מעשה אדם תחילתו חלום וסופו חלום."

   יום הרצל הוא יום של שאיפות וחלומות ואמונה שעם עבודה קשה ונחישות ניתן להגשימם. עכשיו כאשר כבר הוגשם חלום המדינה היהודית החלום הבא הוא חלום השלום.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT) 

לחלום ולשאוף: לכולנו שאיפות וחלומות. הקמת המדינה יכולה להיות דוגמא ומופת לאפשרות להגשים חלום אפילו אחרי אלפיים שנה. כך ניתן לראות את החלומות הפרטיים שלנו.  

 

   ניתן לראות כיצד לפני כמאה וחמישים שנה מדינת ישראל לא הייתה קיימת, אלא רק נחלמת באופן תאורתי ולא נעשה דבר כדי להגשים חלום זה. זאת ועוד, כאשר התחילה הפעילות הציונית היו לה לא מעט מתנגדים. מצד אחד היו היהודים החרדים, שראו בציונות שינוי באמונה שרק בואו של המשיח

יביא את היהודים לארץ ישראל והרצל הוא משיח שקר. ומצד שני היו ראשי הבונד שהיה ארגון פועלים יהודיים סוציאליסטי שטען כי הלאומיות היהודית אינה זקוקה למדינה, כי היא ביסודה רק תרבות.

   הרצל האמין בציונות מדינית, כלומר בפעולות מעשיות שיביאו את עם ישראל לציון, הוא המקום עליו אנו יושבים היום בזכות אבותינו. הוא כינה מדינה זו מדינת היהודים.

   בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20  התכנסו שישה קונגרסים ציוניים בבזל בשוויצריה. הרצל היה יושב הראש בכולם. "בבזל יסדתי את מדינת היהודים..." אמר הרצל. בקונגרסים אלו הוקמו מוסדות התנועה ציונית. על כינוס הקונגרס הראשון כתב הרצל ביומנו: "אם הייתי מסכם את קונגרס באזל במשפט, שמתוך זהירות לא אשמיע אותו בפומבי, הרי הוא: בבאזל ייסדתי את מדינת היהודים. לו אמרתי זאת היום בריש גלי, הכול היו לועגים לי. בעוד חמש שנים, וודאי בעוד חמישים, הכול יסכימו."

   בקונגרסים הוקמו מוסדות חשובים שמטרתם להניע את הפעילות הציונית. הוקם אוצר התיישבות היהודים שהיה אחראי למימון פעולות התנועה הציונית. הוקמה הקרן הקיימת לישראל במטרה לרכוש אדמות בארץ ישראל כדי למסור אותן להתיישבות יהודית. והמשרד הארץ-ישראלי שייצג את ההסתדרות הציונית בא"י והיה אחראי על ארגון וביצוע ההתיישבות.
   בספרו האוטופי ארץ חדשה ישנה אלטנוילנד תאר הרצל לפרטי פרטים את התנהלות המדינה. המדינה היא מדינה סוציאליסטית הדואגת לאזרחיה  לפרנסה, לדיור, לחינוך ובריאות. האזרחים מצדם יתרמו למדינה בעשיה ובתשלומי מס.

חלומו של הרצל הוגשם, פרטי חלומו התרחקו ממקורם.

עדיין יש מקום לעמול כדי שהמדינה הזו תהיה מדינה למען כל אזרחיה היהודים

וכדי שיהיה שלום עם כל שכננו.

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.