לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת קדושים: להיות מקודש ומקדיש את עצמי

קדוש הוא מי שפועל בדרך חיים מוסרית. קדושה היא במעשה ולא מתוקף עצמנו.
תאריך פרסום: 2/5/2017

66קדושים

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

מיהו הקדוש

   בפרשת תצווה כבר למדנו על משמעות הקדושה. קדוש בעברית היא גם מילה נרדפת לנבדל. ניתן להקדיש רעיונות, עצמים, ישויות, מקומות וזמנים, כלומר להבדילם ביחס לדברים המקבילים להם בתחומם. הדבר הקדוש הוא גם מוקדש, כלומר ניתן ל... אני מקדיש משהו למישהו... הבדלנו משהו משלנו והקדשנו אותו לזולת. כך מעשה ההקדשה מהווה בו זמנית גם מעשה של הבדלה, אבל גם מהלך של התקרבות אל זה שעשינו עבורו את החסד.    

  גם אדם יכול להיות מקודש   וַיְדַבֵּר ה' אֶל מֹשֶׁה לֵּאמֹר דַּבֵּר אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְאָמַרְתָּ אֲלֵיהֶם קְדשִׁים תִּהְיוּ כִּי קָדוֹשׁ אֲנִי ה' אֱלֹוהֵיכֶם... הִבְדַּלְתִּי אֶתְכֶם מִן הָעַמִּים. אלוהים מקדש, מייחד את עם ישראל מתוקף היותו מקודש, מיוחד. עם ישראל מקדיש עצמו לאלוהים. 

   האדם המקודש המוקדש תלוי במעשיו.  אין הקדשה של אדם ללא פעולה. ההתקדשות, מותנית כעל פי התורה בשמירה על תורת חיים מוסרית אותה מוסר ה' לבני האדם. ללא תורת חיים מוסרית אין התקדשות.

   תמצית החיים המוסריים כוללת בין השאר:

א. שמירה על ימים אותם יש לייחד לעבודה רוחנית.

ב. וויתור על עבודת אלילים, שהיא השתעבדות לגורם אחד שהוא הוא שיביא לנו את האושר. על אליל מבטיח הבטחה פשוטה כגון: כסף, בריאות, צעירוּת, כוח, אהבה, ואפילו דת. כל אלו מבטיחים שאם רק נוותר על חירותנו ונציית באופן מלא למצוות האליל, נהיה מאושרים ובטוחים.

ג. לא לגזול ולא לרמות, לסחור בהגינות. לֹא תַעֲשֹׁק אֶת רֵעֲךָ וְלֹא תִגְזֹל... לִפְנֵי עִוֵּר לֹא תִתֵּן מִכְשֹׁל... לֹא תַעֲשׂוּ עָוֶל בַּמִּשְׁפָּט בַּמִּידָּה בַּמִּשְׁקָל וּבַמְּשׂוּרָה:

ד. לא לרכל. לֹא תֵלֵךְ רָכִיל בְּעַמֶּיךָ.

ה. להציל נפש. לֹא תַעֲמֹד עַל דַּם רֵעֶךָ.

ו. וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ. כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר הַגָּר אִתְּכֶם וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ.

ז. לא לסמוך על כישופים וקריאת העתיד. לֹא תְנַחֲשׁוּ וְלֹא תְעוֹנֵנוּ... וְאִישׁ אוֹ אִשָּׁה כִּי יִהְיֶה בָהֶם אוֹב אוֹ יִדְּעֹנִי מוֹת יוּמָתוּ.

ח. וְהָדַרְתָּ פְּנֵי זָקֵן... אִישׁ אֲשֶׁר יְקַלֵּל אֶת אָבִיו וְאֶת אִמּוֹ מוֹת יוּמָת.

ט. וְאִישׁ אֲשֶׁר יִנְאַף אֶת אֵשֶׁת אִישׁ מוֹת יוּמַת.

י. לאכול מאכלים טהורים או לא לאכול בשר. לֹא תְשַׁקְּצוּ אֶת נַפְשֹׁתֵיכֶם בַּבְּהֵמָה וּבָעוֹף וּבְכֹל אֲשֶׁר תִּרְמֹשׂ הָאֲדָמָה.

   תמצית הדברים הללו היא שלכל אדם אמורה להיות תורת חיים שכוללת דרכי הישרדות, דרכים לחיים של שמחה ומשמעות וכל זה בדרך מוסרית של שלום, כלומר כל פעולה אמורה להתחשב גם בעצמי אדם גם בזולת, בחי, בצומח ובדומם. התחשבות זו מתאפשרת באמצעות עקרון הפשרה ודרך האמצע. 

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT) 

מקודש: נחפש להיות מקודשים באמצעות חיים על פי תורת חיים מוסרית. שלא תפגע בעצמנו, בחי, בצומח ובדומם.

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.