לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת מצורע: טומאה ומוות טהרה וחיים וצמיחה מחולי.

טומאה מתקשרת למוות וטוהרה לחיים. טומאה וטהרה הם גם ענינים רגשיי ורוחניים. ניתן לצמוח ממצבי חולי וטומאה.
תאריך פרסום: 26/4/2017

62פרשת מצורע

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

טומאה ומוות טוהרה וחיים

   חיי האדם מסתיימים במוות. תזכורת לסופיות החיים אנו מקבלים ברגעים שיש שינוי בגוף. הפרשות לא שגרתיות ונגעים שונים בעור, מסמנים שינוי אפשרי לרעה. שינוי מזכיר את המוות. רבי יהודה הלוי בספר הכוזרי טוען כי נראה שהיסוד המשותף לכל מיני הטומאות הוא המוות. בכל טומאה ניתן למצוא את הכיוון אלי המוות, כך בנידה, כך בצרעת, כך בשכבת זרע ועוד ועוד.

   תורה שלמה נכתבה על דרך התייחסות להפרשות ולנגעים. זֹאת הַתּוֹרָה לְכָל נֶגַע הַצָּרַעַת וְלַנָּתֶק. וּלְצָרַעַת הַבֶּגֶד וְלַבָּיִת. וְלַשְׂאֵת וְלַסַּפַּחַת וְלַבֶּהָרֶת. לְהוֹרֹת בְּיוֹם הַטָּמֵא וּבְיוֹם הַטָּהֹר זֹאת תּוֹרַת הַצָּרָעַת... דַּבְּרוּ אֶל בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַאֲמַרְתֶּם אֲלֵהֶם אִישׁ אִישׁ כִּי יִהְיֶה זָב מִבְּשָׂרוֹ (הפרשות שונות, מפצעים, נוזל הזרע ודם הנידה) זוֹבוֹ טָמֵא הוּא.  

   במקורות יהודיים שונים, טומאה וטהרה הם לא רק מהלכים גופניים אלא גם מהלכים רוחניים. המפרש הכלי יקר, מלמד אותנו שאנו מדברים בנגעים בשלושת הכיסויים שמכסים את האדם: עור, בגד ובית. נגעים בכיסויים הללו מעידים גם על נגעים בעולם הפנימי של האדם. נגעים מחשבתיים, רגשיים, רוחניים ובסופו של דבר התנהגויות המביאות למצב של טומאה. כך גם המפרש המלבי"ם אשר מגדיר את טומאה גם במובן המוסרי, טומאת הנפש.

   מצבי טומאה רגשית ורוחנית הם למשל: רצח: וְלֹא תְטַמֵּא אֶת-הָאָרֶץ. ניאוף: וְאֶל-אֵשֶׁת עֲמִיתְךָ לֹא תִתֵּן שְׁכָבְתְּךָ לְזָרַע לְטָמְאָה בָהּ.  עבודת אלילים: כִּי מִזַּרְעוֹ נָתַן לַמֹּלֶךְ לְמַעַן טַמֵּא אֶת-מִקְדָּשִׁי.

   בגמרא אנו מוצאים את ריש לקיש במסכת ערכין השואל מה משמעות הביטוי זאת תהיה תורת המצורע? ותשובתו היא: זאת תהיה תורתו של מוציא שם רע. וממשיך שמואל בר נחמני בשם יוחנן: כי על שבעה דברים באים נגעים שמחוללים טומאה: על לשון הרע, על שפיכות דמים, על שבועת שוא, על גילוי עריות, על גסות הרוח, על הגזל, ועל צרות העין. בעקבות מחקרים היום, ניתן לומר: במצב של נגעים אנו עלולים להיטמא בשבעה דברים.   

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

במצבי חולי: נתייחס גם למצבנו הנפשי והרוחני, בנוסף לטיפול הרפואי שאנו מקבלים. אין עדויות מחקריות שהעולם הרגשי והרוחני הינם סיבה למחלה. אבל מצב נפשי ומצב רוחני יציבים מסייעים בריפוי.

 

צמיחה ומטומאה

   תורת החיים האלוהית היא עץ חיים אומר לנו שלמה המלך בספר משלי: דְּרָכֶיהָ דַרְכֵי נֹעַם וְכָל נְתִיבוֹתֶיהָ שָׁלוֹם. עֵץ חַיִּים הִיא לַמַּחֲזִיקִים בָּהּ וְתֹמְכֶיהָ מְאֻשָּׁר. החיים הם הטהרה ובטומאה המוות. לכן גם הכהן כאיש רוח מאבחן את האדם כדי לקבוע אם הוא טמא. וְרָאָהוּ הַכֹּהֵן וְטִמֵּא אֹתוֹ. התורה מעודדת את הטמאים מסוגים שונים לא להסתיר, להיות ערני לטומאה ולמנוע התפשטותה ולמניעת הישנותה. ההיטהרות מטומאה היא תהליך גופני, נפשי וחברתי. זהו תהליך של חזרה בתשובה או במילים אחרות תיקון עצמי

   מהלך שלם מחטא שמביא לטומאה אל דרך הישר שהיא הטהרה מבקש דוד המלך בספר תהילים: הַסְתֵּר פָּנֶיךָ מֵחֲטָאָי וְכָל עֲוֹנֹתַי מְחֵה. לֵב טָהוֹר בְּרָא לִי אֱלֹהִים וְרוּחַ נָכוֹן חַדֵּשׁ בְּקִרְבִּי. אַל תַּשְׁלִיכֵנִי מִלְּפָנֶיךָ, וְרוּחַ קָדְשְׁךָ אַל תִּקַּח מִמֶּנִּי (רוח אלוהים ואם נרצה השכינה שורה על הטהור) הָשִׁיבָה לִּי שְׂשׂוֹן יִשְׁעֶךָ (את שמחת החיים ואת הנדיבות והיכולת למעשי חסד) וְרוּחַ נְדִיבָה תִסְמְכֵנִי. (לכן כטהור אוכל לסייע גם לאחרים) אֲלַמְּדָה פֹשְׁעִים דְּרָכֶיךָ וְחַטָּאִים אֵלֶיךָ יָשׁוּבוּ.

   באופן דומה מכריז איוב: וְאַחַר עוֹרִי (מחלת עורי) נִקְּפוּ זֹאת (כמו נקיפות מצפון, אשמה שהיא הטומאה) וּמִבְּשָׂרִי אֶחֱזֶה אֱלוֹהַ.  אֲשֶׁר אֲנִי אֶחֱזֶה לִּי וְעֵינַי רָאוּ וְלֹא זָר. כָּלוּ כִלְיֹתַי (כבר אין לי מוסר כליות ולכן גם לא כליון) בְּחֵקִי, (נרפיתי מהאשמה).

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT

צמיחה מחולין וטומאה: ננצל את תהליך ההחלמה לעשיית חשבון נפש אישי כדי לתקן הרגלים ותכונות. או בשפת התורה לעבור מטומאה לטהרה ממוות לחיים.

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.