לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

חודש אייר: זהות, התעוררות

המרכיב הלאומי בזהות העצמית.
תאריך פרסום: 18/4/2017

59חודש אייר

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

תפאורת הטבע לחיינו הפרטיים בחודש אייר.

   הימים ימי חום, כולל ימי שרב, חמימות ומעט קור. החודש מלא באור שמש, אור חזק, אחרי חודשי חורף מעוננים. אפשר להביט במציאות באופן ברור גם כדי לשאול שאלות על זהות יהודית ישראלית.

   החודש הוא גם חודש קציר התבואות ומצפים שהפעולות החקלאיות יסתיימו בשלום. בקיבוצים חידשו את חג העומר בטכסי קציר סמליים בשדות. החג  מציין את ראשית הקציר: "עומר עומר תבואה חדשה."

   יתושים מופיעים. הירוק מתחלף בצהוב. פתוחים קיני נמלי הקציר. כוורות הדבורים מתמלאות באוכלוסייה חדשה של דבורים. חלזונות יוצאים לרגע ושבים אל האפלולית והלחות. אודם הפרגים יסתיים בקרוב. הגשמים פסקו ורק גשם מאוחר מפתיע.  

   ציפורים ועופות מקננים או מסיימים את הטיפולים בגוזלים ובאפרוחים. חוגלות ממהרות ואחריהן אפרוחים. עופות מים בתהליך קינון ודגירה. צופית בונה קן תלוי על ענף. עפרוני מקנן על האדמה. תנשמת מקננת מתחת לגגות רעפים. היונקים מגדלים גורים.

 

שאלה של זהות יהודית ישראלית

   חודש אייר הוא חודש שעיקרו ציוני. התנועה הציונית שעיקרה היה הקמת מדינה ליהודית והתנכרות למסורת הגלותית היהודית. לפני כ-1800 שנה, נכשל מרד בר כוכבא ועם ישראל החל בגלות ארוכה. מדינה יהודית בראשות בר כוכבא התקיימה רק  שלוש שנים. מדינת ישראל קמה על חורבות היהדות שחוותה מאות שנות פרעות, גזרות שמד, גירושים, עלילות דם וחורבן של קהילות שלמות ושישה מיליון יהודים בשואה. חז"ל הסיקו שאסור ליזום פעולות לקידום הגאולה. אולי זה המקור להתנגדות דתיים קיצוניים להקמת מדינת ישראל.

רוח המחקר הפסיכולוגי (CBT) 

זהות יהודית: חלק מהזהות האישית שלנו היא זהות לאומית. במקרה שלנו זהות יהודית. נעשה חשבון נפש בשאלת המרכיב של הזהות הלאומית שלנו שהיא חלק מזהותנו העצמית. זהות עצמית ברורה בתחומים שונים מסייעת בעשיית שלום פנימי בתוכנו. זהות תרבותית אינה חייבת להיות זהות דתית. דת ותרבות מעורבים זה בזה ביהדות.

 

מאורעות בחודש אייר רקע עולמי ולאומי לחיינו הפרטיים בחודש זה.

   החודש הוא גם חודש הכנה לקראת קבלת התורה בשבועות. לכן ממשיכים לספור את הימים, מה שמכונה ספירת העומר.

   אחרי שציינו את יום השואה בניסן בחודש אייר מציינים את התקומה. את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ופעולות האיבה, את יום העצמאות למדינה ואת יום ירושלים. גם ל"ג בעומר קיבל צביון ציוני כשהפך סמל לגבורה בזכות בר-כוכבא. סמל הגדנ"ע (גדודי נוער עברי המכשיר עצמו לצבא) היה לקשת והחץ.

   יש אומרים שתלמידי רבי עקיבא נהרגו במרד בר כוכבא. רבי עקיבא תמך במרד אבל היו שהתנגדו, למשל רבי יהושוע בן חנניה. מאז בר כוכבא נקרא בר כוזיבא שאכזב.

מאורעות בעולם: יום הניצחון על גרמניה הנאצית.

מאורעות קשים: התחילה מלחמת מילחמת השחרור. פרצה מלחמת ששת הימים.

נפטרו: נהרג מרדכי אנילביץ מנהיג מרד גטו ורשה. אדולף אייכמן נתלה.

נולדו: בנין זאב הרצל,

מאורעות נשגבים: אושרה הצהרת בלפור בדבר הצורך להקים בית יהודי בארץ ישראל.

חגים ומועדים: יום הזיכרון לחללי מלחמות ישראל ופעולות האיבה, יום ירושלים, חג העומר, ל"ג בעומר, יום שחרור ירושלים.

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.