לרפא את יצירי כפיך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי וטיפול קבלה ומחויבות בדרך היהודית לתיקון המידות בפרשת השבוע

פרשת ויקהל: לכידות קבוצתית

איך ללכד קבוצה באופן חיובי לא ליכוד באמצעות "נגד האחר"
תאריך פרסום: 13/3/2017

51פרשת ויקהל

יששכר עשת, "לרפא את יצירי כפיך"

http://www.hebpsy.net/isaschar

 לכידות קבוצתית

   ניתן ללכד משפחה, קהילה, עם ואפילו עולם אם תהיה מטרה משותפת. גם אויב חיצוני עשוי ללכד קבוצה. נשים לב אם אנחנו מתלכדים שוב ושוב בעיקר במצבי חירום נגד האויב. אבל לא תמיד זה עובד. חורבן בית שני התרחש על פי המקורות כי שנאת חינם לא אפשרה התלכדות, אלא להיפך. במקום שיתופי פעולה, השסע בעם העמיק והלך באמצעות מאבקי כוח והאשמות הדדיות.

   רגע בנית המשכן וכליו הצליח ללכד את העם. גם משימת גידול ילד (שהוא ככל אדם משכן הנשמה) עשויה ללכד משפחה. אבל גם עלולה להוביל למאבקי כוח, שבהם קשיי הילד מהווים נושא להאשמות הדדיות בין ההורים.

    וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר זֶה הַדָּבָר אֲשֶׁר צִוָּה ה' לֵאמֹר. קְחוּ מֵאִתְּכֶם תְּרוּמָה לַה' כֹּל נְדִיב לִבּוֹ יְבִיאֶהָ... וַיֵּצְאוּ כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל מִלִּפְנֵי מֹשֶׁה. וַיָּבֹאוּ כָּל אִישׁ אֲשֶׁר נְשָׂאוֹ לִבּוֹ וְכֹל אֲשֶׁר נָדְבָה רוּחוֹ אֹתוֹ הֵבִיאוּ אֶת תְּרוּמַת ה' לִמְלֶאכֶת אֹהֶל מוֹעֵד וּלְכָל עֲבֹדָתוֹ וּלְבִגְדֵי הַקֹּדֶשׁ. וַיָּבֹאוּ הָאֲנָשִׁים עַל הַנָּשִׁים כֹּל נְדִיב לֵב הֵבִיאוּ... וְכָל אִישׁ אֲשֶׁר נִמְצָא אִתּוֹ... וְכָל אִשָּׁה חַכְמַת לֵב בְּיָדֶיהָ טָווּ וַיָּבִיאוּ מַטְוֶה... וְכָל הַנָּשִׁים אֲשֶׁר נָשָׂא לִבָּן אֹתָנָה בְּחָכְמָה...  כָּל אִישׁ וְאִשָּׁה אֲשֶׁר נָדַב לִבָּם אֹתָם לְהָבִיא לְכָל הַמְּלָאכָה אֲשֶׁר צִוָּה ה' לַעֲשׂוֹת בְּיַד מֹשֶׁה הֵבִיאוּ בְנֵי יִשְׂרָאֵל נְדָבָה לַה'...  וְהַמְּלָאכָה הָיְתָה דַיָּם לְכָל הַמְּלָאכָה לַעֲשׂוֹת אֹתָהּ וְהוֹתֵר.

 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

לכידות קבוצתית: נתלכד סביב משימות קבוצתיות משותפות של בניה וצמיחה קבוצתית ולא סביב התנגדות לאחרים. גם עשיית שלום עם אויבים מחייבת התלכדות.

 

תגובות

הוספת תגובה

אין עדיין תגובות למאמר זה.

צרו קשר

שלח תגובה, שאלה, הצעה למאמר שענין אותך לכתובת isas.eshet@gmail.com


×Avatar
זכור אותי
שכחת את הסיסמא? הקלידו אימייל ולחצו כאן
הסיסמא תשלח לתיבת הדוא"ל שלך.